Kırsal kalkınma ondan sorulacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Programı Yönetim Otoritesi Yönetmeliğini yeniledi. Yeni yönetmeliğe göre, Yönetim Otoritesi Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olacak ve Yönetim Otoritesinin Program kapsamındaki görevleri, genel müdürlük bünyesinde görevlendirilen Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Kırsal kalkınma ondan sorulacak!
Kırsal kalkınma ondan sorulacak!
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Programı Yönetim Otoritesi Yönetmeliğini yeniledi. Yeni yönetmeliğe göre, Yönetim Otoritesi Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olacak ve Yönetim Otoritesinin Program kapsamındaki görevleri, genel müdürlük bünyesinde görevlendirilen Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Programı Yönetim Otoritesinin Görevleri ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik, 8 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik ile Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında kırsal kalkınma programının hazırlanması, hazırlanan kırsal kalkınma programı ile ilgili uygulamaların etkin, verimli ve doğru bir şekilde yönetilmesi, izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması, koordinasyonu, tedbirlerin seçimi, tanıtımı ve Programa ilişkin değişiklikler ile ilgili faaliyetleri yürütmekten sorumlu olan Yönetim Otoritesinin görevleri ile çalışma usul ve esaslar belirlendi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü

Yönetmeliğe göre, Programın mali yönetim prensibine uygun olarak yönetilmesinden ve uygulamaların izlenmesinden sorumlu olacak Yönetim Otoritesi, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olacak. Yönetim Otoritesinin Program kapsamındaki görevleri, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilen Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Kırsal Kalkınma Programı’na Avrupa Komisyonu onayı

Kırsal Kalkınma Programı; Yönetim Otoritesi tarafından, Avrupa Birliğinin katılım öncesi kırsal kalkınmaya yönelik olarak sağlanan kaynaklarının kalkınma plan ve programları ile ulusal stratejiler doğrultusunda diğer iç ve dış kaynaklı kırsal kalkınma program, faaliyet ve destekleri ile Avrupa Birliği tarafından sağlanan diğer kaynaklarla tutarlı ve uyumlu bir şekilde ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde hazırlanacak. Hazırlık çalışmaları Bakanlıkça belirlenen ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve Avrupa Komisyonu ile koordineli bir şekilde yürütülecek olan Program, Komisyon tarafından kabul edildikten sonra Yüksek Planlama Kurulunun onayı ile yürürlüğe girecek.

Programın uygulanmasının etkinliği, etkililiği ve kalitesi, Programda öngörülen hedefler ve göstergeler ışığında izlenecek. Program uygulamalarına ilişkin kaydedilen ilerlemeler, Katılım Öncesi Yardım Aracı İzleme Komitesine ve Avrupa Komisyonu’na rapor edilecek.

Program uygulamalarının değerlendirilmesi, Programın amaç ve hedeflerine bağlı olarak, Komisyon ile işbirliği halinde belirlenen izleme ve değerlendirme kriterleri ve göstergeleri çerçevesinde Yönetim Otoritesi sorumluluğunda bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilecek.

Programda değişiklik önerileri; Endikatif Strateji Belgesi, İzleme ve değerlendirme sonuçları, Program uygulama sonuçları ve yıllık raporlar, İzleme Komitesinin önerileri, Kurumun önerileri, Programda uygulanması planlanan tedbirlerin geliştirilmesi, Programa yeni tedbirler ve/veya sektörler eklenmesi, Avrupa Birliği müktesebatı ve ulusal mevzuat değişiklikleri çerçevesinde hazırlanacak.

Programda yer alan teknik destek tedbiri kapsamında yürütülecek faaliyetler için her yıl eylem planı hazırlanarak, İzleme Komitesi’nin onayına sunulacak.

Yönetmelikte belirlenen iş ve işlemleri yerine getirmek üzere konusunda deneyimli ve yeterli sayıda personel, Yönetim Otoritesi Başkanının teklifi üzerine Bakanlıkça görevlendirilecek.

Yönetmelik ile, 22/6/2012 tarihli ve 28331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Programı Yönetim Otoritesinin Görevleri ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce başlamış ve devam eden iş ve işlemler tamamlanıncaya kadar söz konusu yönetmelik hükümleri geçerli olacak.

08 Eyl 2016 - 06:51 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.