Türkiye-Afrika ilişkileri iyileştirilmeli!

“Afrika’da Ticaret, Yatırım ve Rekabet: Yeni Fırsatlar” ana teması ile gerçekleştirilen 10. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi’nin ardından yayımlanan Dakar Deklarasyonu’nda, “Gerek tarım, eğitim, pazarlama, turizm, sağlık ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda gerek ticaret ve yatırım gibi alanlarda potansiyelin tamamını karşılayacak iyileştirmelere ihtiyaç vardır” denildi.

Türkiye-Afrika ilişkileri iyileştirilmeli!
Türkiye-Afrika ilişkileri iyileştirilmeli!
Haber albümü için resme tıklayın

“Afrika’da Ticaret, Yatırım ve Rekabet: Yeni Fırsatlar” ana teması ile gerçekleştirilen 10. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi’nin ardından yayımlanan Dakar Deklarasyonu’nda, “Gerek tarım, eğitim, pazarlama, turizm, sağlık ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda gerek ticaret ve yatırım gibi alanlarda potansiyelin tamamını karşılayacak iyileştirmelere ihtiyaç vardır” denildi.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Afrika Enstitüsü tarafından Senegal Hükümeti ile Batı Afrika Para ve Ekonomik Birliği işbirliğiyle düzenlenen 10. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi, 19-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Senegal’in Başkenti Dakar’da gerçekleştirildi.

“Afrika’nın Ekonomik Görünümü”, “Afrika’da Ticaret”, “Afrika’nın Yatırım Haritası ve Sektörel Dağılım”, “Afrika’daki Rekabetin Görünümü”, “Türkiye - Afrika İlişkileri: Fırsatlar ve Beklentiler” başlıkları altında beş oturumun düzenlendiği kongre, TASAM Başkan Yardımcısı emekli Büyükelçi Murat Bilhan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılışta konuşan Senegal Yatırım, Tanıtım, Ortaklık ve Devlet Televizyon Kurumu Bakanı Khoudia Mbaye ve Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı da, kongrenin gerek Türkiye gerek Afrika ülkeleri açısından önemini vurguladılar.

Afrika ülkelerinde değişmekte olan koşullara dikkat çekilen ve Afrika’daki kalkınma sürecinin verilerle anlatıldığı oturumlarda, Türkiye ile Afrika arasındaki çok taraflı işbirliği, ticaret ve yatırım fırsatları, ekonomik ve ticari ilişkiler masaya yatırıldı.

Afrika kıtasının son 10 yıldaki makro-ekonomik performansının göz doldurucu olduğu dile getirilen kongrede, hızlı büyüyen Çin ve Hindistan’ın taleplerine ek olarak gelişmekte olan diğer ülkelerin de Afrika ürünlerine yönelik taleplerinin ekonomik büyümeye katkı sağladığı kaydedildi.

“Afrikalı sorunlara Afrikalı çözümler” bulmanın şart olduğu vurgulanan kongrede, son 10 yıllık süreçte Türk - Afrika ilişkilerinin çeşitli alanlarda ve güçlü bir şekilde geliştiği konusunda fikir birliği sağlandı. Dakar Deklarasyonu’nda şöyle denildi:

“Bununla birlikte gerek tarım, eğitim, pazarlama, turizm, sağlık ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda gerek ticaret ve yatırım gibi alanlarda potansiyelin tamamını karşılayacak iyileştirmelere ihtiyaç vardır. Bu bakımdan kongrede, risk yönetimine atfen, mali sektör işbirliği ve özel sektörler arası etkileşimin artırılmasına katkısı olabilecek iş çevrelerine sigorta işlemelerini genişletme ihtiyacının da altı çizilmiştir.

Afrika’da faaliyet gösteren Türk firmalarının yatırımlarına ilişkin para hareketleri, hükümet politikaları ve kârların kaynak ülkeye gönderilmesine odaklanmaktadır. Bu nedenle kıtaya Türk yatırımlarını teşvik etmek için bölgedeki koşulların iyileştirilmesi gerekmektedir. Ortaklık taraflarınca hükümetlerin müdahil kılınmasını gerektiren çift taraflı ticari ilişkiler ve yatırım anlaşmaları kadar; kültürel, turistik (sağlık turizmi ve benzerleri) ve eğitimsel mübadelenin öneminin, çok kutuplu dünyada, arttığına ilişkin kanaat oluşmuştur. Böylece, kongrenin en önemli sonuçlarından biri olarak; sosyal yapı, gelenekler, diller ve müşterek toplumsal etkileşimlerin ve iş uygulamalarının gelişimine katkı sağlayacak kültürel alana dair araştırmaların ihmal edildiğine ilişkin farkındalık olmuştur. Bu husus bilhassa güvenlik, göç ve iklim çerçevesinde küresel ilişkilere ilişkin değişim konusunda vurgulanmıştır.

Çağa özgü bu tür meselelerin yalnızca; dilbilim, antropoloji, sosyoloji, uluslararası ilişkiler ve ekonomi-politik çalışmaları üzerinden ve disiplinler-arası bir çerçevede analiz edilerek anlaşılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuç, 10. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi’nin, Türkiye - Afrika ortaklığı çerçevesinde gerçekleştirilecek tüm girişimlere yönelik olarak, daha sonraki ve daha ileri bir entelektüel çalışmanın gündemini belirlemesine imkan tanımaktadır.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

28 Kas 2015 - 16:55 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.