Kılıçdaroğlu’nun “bedava elektrik” vadettiği Şanlıurfalı çiftçiye bir müjde de Bakan Nebati’den!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa’da çiftçilere güneş enerjisiyle bedava elektrik sözünü hatırlatarak, müjde verdi. “Şanlıurfa’da bin megavatlık güneş enerjisi sistemi kurduğumuzda elektrik sorununu 1-2 yıl içinde çözmüş olacağız. Sadece elektriği üretmeyecek, bir de satacaksınız. Çiftçiler artık öğrenecek. Sadece buğday satıp para kazanmak yok. Artan elektriği de satacağız” diyen Nebati, Kılıçdaroğlu’na da “Hayal satmak bize yakışmaz, gerçeği pazarlamak bize yakışır. Bir iddianız varsa altını doldurun” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu’nun “bedava elektrik” vadettiği Şanlıurfalı çiftçiye bir müjde de Bakan Nebati’den!
Kılıçdaroğlu’nun “bedava elektrik” vadettiği Şanlıurfalı çiftçiye bir müjde de Bakan Nebati’den!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa’da çiftçilere güneş enerjisiyle bedava elektrik sözünü hatırlatarak, müjde verdi. “Şanlıurfa’da bin megavatlık güneş enerjisi sistemi kurduğumuzda elektrik sorununu 1-2 yıl içinde çözmüş olacağız. Sadece elektriği üretmeyecek, bir de satacaksınız. Çiftçiler artık öğrenecek. Sadece buğday satıp para kazanmak yok. Artan elektriği de satacağız” diyen Nebati, Kılıçdaroğlu’na da “Hayal satmak bize yakışmaz, gerçeği pazarlamak bize yakışır. Bir iddianız varsa altını doldurun” diye seslendi.

Memleketi Şanlıurfa’daki programı kapsamında AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısında konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomiye dair müjdeler verdi.

Müjdeleri sıraladı!

Bakan Nebati, şunları söyledi:

“Elektrik tamam inşallah. Sulamayı hızlı bir şekilde çözüyoruz. KDV istisnası, yatırım yarı tahsisi, vergi indirimi, stopajlar devam ediyor ve Urfa büyümeye devam ediyor. Şehir hastanesinin yüzde 9’u tamamlanmış, seneye inşallah seçimlere gelmeden şehir hastanemizi açmış olacağız ve bin 700 yataklı bir hastane olarak Türkiye ve Urfa’ya önemli bir katkı sağlamış olacak. Salgın geçti, maske takmıyoruz ama bu şehir ne üretiyor, Türkovac aşısını Urfa üretiyor. Diğer aşılarla Türkiye’nin önde giden şehirlerinden birisi olacak. Oteller yapılıyor, turizm gelişiyor. Bu şehir ilçeleriyle büyüyor ve yolu devam edecek. Nasıl ki Urfa tarihin bilinen ilk yerleşim alanlarından şimdi gidin mağaralarına bakın, müzemize bakın, o kadar güzel ki tarihin sıfır noktası Göbeklitepe. Daha yeni yeni Göbeklitepe’ler çıkacak inşallah. Neler neler çıkacak? İnşallah Güneydoğu turizmin merkezi olacak, kültür merkezi olacak.

Nebati’den çiftçilere: “Sadece buğday satıp para kazanmak yok”

830 bin hektarın sulamasını 2 yılda tamamlıyoruz. Bugün 90 milyar liralık projeleri açıklayacağız. Sadece Şanlıurfa’da bin megavatlık bir güneş enerjisi sistemi kurduğumuzda elektrik sorununu 1 ya da 2 yıl içinde çözmüş olacağız. Sadece elektriği üretmeyeceksiniz, bir de satacaksınız. Çiftçiler artık öğrenecek. Sadece buğday satıp para kazanmak yok. Arda kalan elektriği de satacağız. Bundan sonra biz tahsilatçı olacağız inşallah. Hazine destekli sıfır faizli kredi üst limitini yükselttik. Geleneksel hayvansal üretim ve geleneksel bitkisel üretim konularında sıfır faizli kredilerin üst limitini 2 katına çıkarttık. Bütün kredi konularında üst limitleri arttırarak üreticilerin finansman ihtiyacını karşılıyoruz.”

“Sulama yatırımlarını 2 yılda tamamlayacağız”

Şanlıurfa’da iş dünyası ile de bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kısa sürede karşılığını alabilecekleri bir paket serisi olduğunu vurguladığı Güneş Enerji Santrali (GES) ve Sulama Kanalları Projesi’nin tanıtımını yaptı.

GES ile bölgeye büyük bir yatırım yaptıklarını belirten Nebati, ”Bunlar tarımsal sulama yatırımları işbirliği, tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemleri kullanımı ve hazine faiz destekli kredilerde limitlerin arttırılması başlığında olacak. Uzun yıllara yayılan sulamayı daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştireceğiz. Mevcut bütçe içerisinde 15 yılda tamamlanabilecek sulama yatırımlarını şimdi TOKİ ve Ziraat Bankası finansmanı ile inşallah 2 yılda tamamlamış olacağız. Verimliliğimiz artacak hem de gıda fiyatlarında ciddi bir istikrar sağlanacak” dedi.

"Dünyada tarımsal ürün ve emtia fiyatlarında yükseliş var"

Dünya genelinde fiyatlarda bir yükseliş olduğunu ifade eden Bakan Nebati, şöyle konuştu:

“Bugün özellikle Karadeniz'deki gerginlikte emtia fiyatları ve tarımsal girdilerdeki problemlerin nasıl bir sorun olduğunu hepimiz görebiliyoruz ve dünyada gıda fiyatları olmak üzere tarımsal ürünler ve her türlü emtiada bir yükseliş söz konusu. Bu da sadece Türkiye'de değil, dünyanın tamamında enflasyonla ilgili çok ciddi bir baskı oluşturuyor. Bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde sıfır ya da çok düşük rakamlı, hatta eksi enflasyona alışmış olan ekonomiler ve toplumlar 5, 7, 8, 9, 10 gibi çift hanelere gelen enflasyon oranları ile ciddi bir şekilde bir problemle karşı karşıya.

1973 petrol krizini hatırlattı

Lütfen hatırlayın geçen yıldan itibaren dünyanın enflasyonla daha içli dışlı olacağını ve bu konuda atılacak olan adımların çok kısa sürede bir çözüm üretemeyeceğini dile getirenlerden idim. Neden? Çünkü 1973 OPEC krizi sonrasında temel bir problem yaşandı; enflasyon. Bununla ilgili ülkeler tüketimi kısıcı, özellikle Batı ülkeleri, tedbirler, parasal ve mali tedbirler aldılar. Sonuç, ciddi bir şekilde durgunluk, hatta resesyona kadar gidecek bir dengesizliğe sebep oldu. İşsizlik arttı, üretim azaldı. Şimdi dünya ülkeleri bu 1973 krizi sonrasındaki travmatik duruşu çok iyi bildiği için sert tedbirler alamıyor, almayacak da. Bunlarla mücadele etme konusunda orta karar üzerinden gidecekler. Bu ne demektir? Demek ki 2022 yılında sadece Türkiye'de değil dünyanın tamamında enflasyon ciddi bir sorun olarak gözükecek.

“Sıkıntıyı biz daha şiddetli yaşıyoruz”

Peki son 30 yılın, 40 yılın enflasyonu yaşayan, bununla karşı karşıya kalan toplumlar ve ekonomi yönetimleri bu sıkıntıyı yaşarken biz yaşıyor muyuz? Evet yaşıyoruz. Daha şiddetli hissediyoruz. Çünkü kur baskısı nedeniyle geçen yıl artan kurlar nedeniyle fiyatlamada davranış bozukluğu meydana geldi. Bunu da özellikle 20 Aralık öncesinde birçok muhalif ve sosyal medya üzerinden manipülatif, spekülatif söylemlerle bunu ısrarla söylüyorum. İhanete varan söylemlerle Türk lirasının değerinin düşmesi noktasında abartılı bir şekilde adeta iteklediler. 20 Aralık'ta dolar 18 lira 36 kuruşa geldiğinde beklenti, o kötümserler açısından 20, hatta yayınladıkları sahte belge nedeniyle 1 doların 22 lira olacağına ilişkin ya da serbest düşüşü hükümet öngörüyor gibi yalan dolan haberlerle daha yüksek rakamlara getirdiler.”

“Hayal satmak bize yakışmaz, gerçeği pazarlamak bize yakışır!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa’da dile getirdiği "Büyükşehir Belediyesini bize verin, elektriği bedava yapacağım" sözünü hatırlatarak, GES desteği hakkında bilgiler veren Bakan Nebati, şunları söyledi:

“Peki nasıl işleyecek bu iş. Tarımsal sulamada GES kurulumunda Ziraat Bankası vasıtasıyla 1 yıl ödemesiz, 8 yıl vadeli kredi imkanı sunacağız. Şimdi yerli üretim paneli yapanlara sesleniyorum. Büyük bir imkanı yakalamış durumdasınız. Güneşin enerjisini alacağız ve toprağımıza yansıtacağız. İthal panellerde yüzde 50 faiz desteği vereceğiz ya da çiftçiler şunu diyebilir, biz hibe istiyoruz. Buyurun siz yapın, yüzde 50’sini biz ödeyelim. Daha ne istiyorsunuz. Buna proaktiflik denir. Böyle seni il ilan ettim, eski siyasetlerle ben elektriği bedava dağıtacağım demekle olmuyor bu işler. Çözümle geleceksin, cek-caklar ile değil. Onu yapacağım, bunu yapacağım. Ben de Mars'a gideceğim. Yok öyle bir dünya. Dünya rakamlar. İşte burada rakamlar. Ekonomi neydi, beklentiler, güven, istikrar, hükümete olan ilgi, alaka, liderlik, Türkiye'nin duruşu, ülkenin duruşu ama iş elektriğe gelince, güneşe gelince makine devreye girer, teknoloji devreye girer. Öyle ben elektriği bedava dağıtacağım, nasıl dağıtacaksın, ne ile dağıtacaksın. Bak ben 94 milyar Türk lirasının kaynağını gösteriyorum. Kimin kimlerle imza altına alınacağını gösteriyorum, mevzuatta nasıl ilerleyeceğimizi gösteriyorum. Hayal satmak bize yakışmaz, gerçeği pazarlamak bize yakışır. Alternatifiniz varsa söyleyin, ortaya koyacağınız bir iddianız varsa altını doldurun. AK Parti'nin, Cumhurbaşkanımızın ve kabinesinin en temel özelliği budur. Söyleyeceğin şeyin altını dolduracaksın, doldurduk.

Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: “Yok böyle bir dünya!”

Öyle gelip bu salonlarda onu bedava yapacağım, şunu öyle yapacağım, bunu bilmem ne yapacağım. Yok böyle bir dünya! Gidip bunu kendi büyükşehir belediyende açıklasana, elektriği bedava yapacağım diye. Ne gelip Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin hakim olduğu yerde açıklıyorsun elektriği bedava yapacağım diye. Git Ankara’da açıkla, İzmir'de açıkla.”

İHA

22 Mar 2022 - 06:31 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.