AB’nin Koronavirüse Küresel Yanıt girişimi: Ne kadar toplandı?

AB’nin öncülük ettiği Koronavirüse Küresel Yanıt girişimini Komisyonun 1 milyar avroluk katkısını duyurarak başlatan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “İlk hedefimiz 7.5 milyar avroluk ilk tutarı toplamaktır. Ancak bundan daha fazlasına ihtiyaç olacaktır” mesajını verdi. Küresel bağışçıları bir araya getiren etkinlikte akşam saatlerinde 5.4 milyar avro aşıldı.

AB’nin Koronavirüse Küresel Yanıt girişimi: Ne kadar toplandı?
AB’nin Koronavirüse Küresel Yanıt girişimi: Ne kadar toplandı?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

AB’nin öncülük ettiği Koronavirüse Küresel Yanıt girişimini Komisyonun 1 milyar avroluk katkısını duyurarak başlatan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “İlk hedefimiz 7.5 milyar avroluk ilk tutarı toplamaktır. Ancak bundan daha fazlasına ihtiyaç olacaktır” mesajını verdi. Küresel bağışçıları bir araya getiren etkinlikte akşam saatlerinde 5.4 milyar avro aşıldı.

Koronavirüs mücadelesinde başlangıç için gereken 7,5 milyar avroluk kaynağı toplama ve hedefiyle başlatılan Koronavirüse Küresel Yanıt girişimi, 4 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Violin sanatçısı Anne-Sophie Mutter’in de katılımıyla çevrimiçi düzenlenen etkinlikte, küresel bağışçılar AB’nin önderliğinde bir araya geldi.

Etkinliğe gönderdiği video mesajda “Koronavirüs aşısı tüm insanlığın ortak aşısı olmalı” mesajını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel girişime Türkiye’nin yapacağı maddi katkının 23 Mayıs’a kadar ilan edileceğini de söyledi.

“Ortaklarımız çok, hedefimiz tek: Virüsü yenmek”

Koronavirüse Küresel Yanıt etkinliğinin açılışında konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 4 Mayıs 2020 tarihinin koronavirüsle mücadelede önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını söyledi. Leyen, şöyle devam etti:

“Zira bugün dünya bir araya gelmektedir – her kıtadan hükümetler küresel sağlık örgütleri ve diğer deneyimli ortaklarla birlikte çalışmak üzere el ele verecektir. Ortaklarımız çok, hedefimiz ise tektir; virüsü yenmek.

Salgın yeryüzündeki tüm ülkeleri etkilemektedir. Milyonlarca insana üzüntü, keder, acı ve ıstırap veren salgın tüm dünyada sağlık ve sosyal yardım sistemine ciddi bir yük getirmiştir. Dünyanın birçok yerinde kamusal hayatın durmasına neden olmuş bizleri ailelerimizden, dostlarımızdan ve sevdiğimiz şeylerden ayırmıştır. Ekonomilerimize ciddi darbe indirmiş, iş, geçim kaynakları ve işyerlerini riske atmıştır.

“Modern zamanımızın kahramanları; sağlık çalışanlarıdır”

Öte yandan insanlığın en iyilerini de ortaya çıkarmıştır. Modern zamanımızın kahramanları artık sağlık çalışanlarıdır. Dayanışma, sevgi ve nezaket dolu ufak dokunuşlar tüm dünyayı sarmaktadır. Ve bu virüs bizlere, kendimizi korumak istiyorsak birbirimizi korumamız gerektiğini hatırlatmıştır.

Gerçek şu ki, aşı geliştirilene kadar ve aşı geliştirmediğimiz sürece bu virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz.

Bu sebepten dolayı güç birliği yapmamız, paramızı ve uzmanlığımızı bir havuzda birleştirerek koronavirüse karşı aşı, teşhis ve tedavi üzerinde çalışmaya başlamamız gerekmektedir. Bunları geliştirip, üretip, dünyanın dört bir köşesine ulaştırmalıyız. Ayrıca makul bir fiyatta, herkes için erişilebilir olmasını sağlamalıyız.

“Bugün, maratonun sadece başlangıcı!”

Bu sebepten dolayı, gerçek anlamda küresel olan bu çabaya hepimiz katkıda bulunmalıyız. İlk hedefimiz 7.5 milyar Avroluk, ya da 8 milyar Dolarlık, ilk tutarı toplamaktır. Bu meblağ aşı, teşhis ve tedavi konusundaki çalışmaları desteklemek için şu an ihtiyaç duyulan fondur.

Ancak bundan daha fazlasına ihtiyaç olacaktır. O yüzden bugün küresel kaynak yaratma maratonunun sadece başlangıcıdır.

İkinci hedefimiz pandemi ile mücadele girişimleri konusunda çalışan tüm küresel sağlık örgütlerini aynı çatı altında bir araya getirmektir. Birlikte, dünyaya aşı, teşhis ve tedavi konusunda küresel işbirliği için bir çerçeve sunuyoruz.

Komisyonun 1 milyar avroluk katkısını duyurarak süreci başlattı

Kaynak taahhütlerini paylaşmak üzere bize katılan tüm hükümetlere müteşekkirim. Özellikle de G20 Başkanlığına - Suudi Arabistan’a- bu konunun G20 gündeminin öncelikli maddeleri arasına alınması ve bugünkü etkinliğin başarılı olması için yorulmak bilmeksizin yürüttükleri çalışmalar için.

Ayrıca bu girişime Avrupa Birliği ile birlikte eş-liderlik yapan diğer ülkelere de müteşekkirim. Teşekkürler Fransa, Almanya, Japonya, Norveç, Kanada, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık.

Bunların yanı sıra tecrübeli küresel sağlık örgütleri ve vakıfları da bizimle güç birliği yaptığı için son derece memnunum. Onlar beraberlerinde değerli uzmanlıklarını ve güçlerini de getiriyorlar.

Şimdi, onlara ihtiyaç duydukları kaynakları verme zamanımız. Kaynak taahhütlerimize başlayalım!

Avrupa Komisyonu’nun katkısını duyurmak suretiyle süreci başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Avrupa Komisyonu Koronavirüse Küresel Müdahale için 1 milyar Avroyu harekete geçirmektedir.”

“COVID-19 krizi, küresel dayanışma ve sorumluluk ruhu ile yenilecek”

Açılışta konuşan AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, “COVID-19 krizini yenecek yegane şey ortak küresel dayanışma ve sorumluluk ruhudur. Yeryüzünün dört bir yanında yaşamları ve toplumları alt üst eden bu virüse karşı kendimizi savunmanın en iyi yolu bu ortak ruhtur” diyerek, sözlerine başladı. Michel, şunları söyledi:

“İnsanlar tüm kıtalarda virüsle savaşmaktadır.

Farklı ülkeler farklı tedbirlerle müdahalede bulunmuşsa da hepimizin ortak bir noktası vardır. Virüsü tarihin arşivlerine gönderecek tek şey aşı ve tedavilerin geliştirilmesi, üretilmesi ve kullanıma sunulmasıdır.

Bunlar olmaksızın, yurttaşlarımızdan ne kadar zorlu özverilerde bulunmalarını istesek de, en iddialı toparlanma planlarını hazırlasak da tehdit her zaman var olacaktır.

“Manzara çok da kötü değil!”

Bu aşılar, tedavi ve terapiler Avrupa için hayati önem arz edecektir. Ancak Afrika gibi sağlık sistemleri kırılgan durumda olan en zor durumdaki ortaklarımız için ise çok daha kritik öneme sahiptir. Bunlar dayanışmamızın merkezinde yer almalıdır.

Manzara çok da kötü değildir. Tarih boyunca insanlar afetlerle karşı karşıya kaldıklarında şaşırtıcı derecede yenilikçi olma ve toparlanma becerisi göstermiştir.

Önümüzdeki aylarda, dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlarda çalışan büyük zekâlar virüsü yenmek için güç birliğinde bulunacaklar. Hatta bizim bu konuşmaları yaptığımız sırada birlikte çalışmaya başladılar bile.

Ancak zafer için büyük zekâlardan daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu konunun çalışmaların odağına alınması, yolculuğun her adımında aşılarla ilgili güçlü bir uluslararası işbirliği yapılması ve çok-taraflı kurumlara güçlü bir bağlılık sergilenmesi gerekecektir.

“Harekete geçmemenin maliyeti çok daha fazla olacak”

Ayrıca çalışmalarımızın sadece başlatılması için dahi -7,5 milyar Avroluk- kaynak gerekecektir.

Kulağa çok gelebilir ama harekete geçmemenin maliyeti çok daha fazla olacaktır. Hem insan hayatı hem de kaynak bakımından.

Yapacağımız müdahale krizin ölçeğine uygun olmalıdır.

Bugün, net bir hedefimiz var: O da aşının hazırlanmasını, üretimini ve sevkiyatını hızlandırmak ve herkese, her yerde, makul fiyatlarda test ve tedavi sunmaktır.

Bunlar karanlık günler. Ancak aynı zamanda insanlığımızı da ortaya çıkaran günler. İnsanlığın ön plana çıkıp ışıldayacağından hiç şüphemiz yok.

Kaynak yaratma zirvesi de bu istikamette atılan güvenilir bir adımdır.”

Akşam saatlerinde 5 milyar 430 milyon avroya ulaşılan küresel bağış etkinliğinde toplanan tüm kaynak, pandemiyle küresel ölçekte mücadeleye yardımcı olacak teşhis, tedavi ve aşılar için öncelikle CEPI, Gavi, Aşılar Birliği (Vaccines Alliance) gibi tanınmış küresel sağlık örgütlerine dağıtılacak.

05 May 2020 - 05:39 - Dünya

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.