Düzce Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

Düzce Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri...

Düzce Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri...

Düzce Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Darıcı, Çatak Sk. No:3, 81100 Düzce Merkez/Düzce
 • Telefon: (0380) 552 50 09

Düzce Tarım il Müdürlüğü iletişim

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 • Adres : Ana Bina: Kültür Mah. 737 Cad. No: 11 81010 Merkez / DÜZCE Ek Bina: Uzunmustafa Mah. D-100 Karayolu Caddesi No: 461 81010
 • Telefon : 0380 5143247 - 5248395-5241396 -5142426-5142428
 • Faks : 0380 5241397-5142427
 • E-Posta : [email protected]
 • KEP : [email protected]

Düzce Tarım İl Müdürü kim?

Düzce Tarım İl Müdürü şu anda Necdet ÇİÇEK'tir.

Düzce tarım ürünleri neler?

Düzce Ovasında çeşitli ürünler yetiştirilmektedir. Belli başlı yetiştirilen ürünler; şeker pancarı, patates, buğday, mısır, soğan, fındık, elma ve armuttur. Sanayi bitki ürünleri de son yıllarda artmıştır. Eski yıllarda tarımın temelini oluşturan, kendine özgü kokusu olan ve nikotin oranının düşüklüğü ile ünlü Düzce tütünü önemlidir.

FINDIK

Yoğun üretim sahası olan Düzce Merkez ve Kaynaşlı ilçeleri Bakanlar Kurulu kararı gereğince Fındık Üretim sahası olarak belirlenmediğinden bu bölgelerdeki üreticilere fındık üretici belgesi verilememektedir. Şimdilik satış noktasında bir sorun yaşanmamakla beraber uzun vadede sorun oluşturabilecek bir konudur.

Düzce fındığı Akçakoca patenti ile iç fındık olarak ihraç edilmektedir. Oysa bölgemizde mamul hale getirilerek pazarlanması durumunda gerek çiftçimiz gerek bölgemiz ekonomik açıdan daha kazançlı olacaktır. Bu nedenle bölgemizde fındığa dayalı entegre tesislerin kurulumunun teşvik edilmesi gerekmektedir.

MISIR

Düzce İli Ekolojik özellikleri bakımından mısır üretimi için uygun bir alan olmasına rağmen gerek mısırdaki düşük fiyat uygulamaları gerek yeterli kurutma tesisi bulunmayışı ve girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle çiftçiler tarafından yeterince tercih edilen bir ürün olamamaktadır. Bu nedenlerle mısır yetiştiriciliğine uygun mutlak tarım alanlarında kavak yetiştiriciliği giderek artmaktadır.

Mısır işleyen entegre tesislerin kurulması ve sözleşmeli üretim modeli ile bölgemizdeki mısır üretiminin artması mümkün olabilecektir. Ayrıca mısıra dayalı üretici birliklerinin kurulması teşvik edilerek fiyatlarda istikrar sağlanarak pazarlama sorunları da aşılabilir. Bölgemizde bir slaj paketleme tesisi kurulması durumunda ; kısa sürede pazarlama zorunluluğ aşılarak ,üretilen slaj uzun sürelerle sağlanabilecek ve daha iyi fiyatlara satışı sağlanabilecektir.

BUĞDAY

Dekara mali getirisinin düşüklüğü nedeniyle ekiliş alanları her geçen yıl düşüş kaydetmektedir. Buğdaya dayalı entegre tesisilerin kurulumu fiyat istikrarı ve üretim artışı konusunda gelişme sağlanabilir.

TÜTÜN

Virginia Tütünün ekolojik istekleri bölgemize uyum sağladığından çeşitli özel firmalarca sözleşmeli üretim modeli için tercih edilen bir üretim sahası olmuştur. firmaların üretim alanlarını sınırlama politikaları ve fiyatlarda dalgalanmalar nedeniyle son yıllarda üretim alanlarında daralma olmuştur. Ayrıca sözleşmelerde çiftçi aleyhine durumlar ortaya çıkmakta , herhangi bir olağan dışı süreçte çiftçi mağdur edilmektedir.

ŞEKER PANCARI

Üretim alanı düşük görünmekle birlikte , bölgemizde uzun yıllardır geniş alanlarda üretimi yapılagelmekte olan bir ürün dür. Üretim alanının düşüklüğü uygulanan üretim kotalarından kaynaklanmaktadır. Kotaların arttırılması durumunda geniş bir üretim alanına sahip olabilecektir. Düzce ovasının gerek ekolojik potansiyeli gerek sulama alt yapısının varlığı ve toprak verimliliği ile her türlü ürünün yetiştirilmesine uygundur. Yetiştiriciliği yapılan bu ana ürünlerin dışında ; çeltik yetiştiriciliği konusunda iyi bir potansiyele sahiptir. özel sektör yatırımlarının artması ve Çeltik Ekim Kanunun günün koşullarına uygun hale getirilmesi ile ekim sahalarında büyük bir artış sağlanabilecektir.

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

13 Haz 2021 - 12:44 - Tarım

Mahreç  Berkan Çay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.