Bakan Pakdemirli’den çölleşme için çarpıcı tanımlama!

Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerinin açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çölleşmenin, Dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz; savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu söyledi.

Bakan Pakdemirli’den çölleşme için çarpıcı tanımlama!
Bakan Pakdemirli’den çölleşme için çarpıcı tanımlama!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerinin açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çölleşmenin, Dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz; savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu söyledi.

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin kabulünün 25. Yılına denk gelen ve yaklaşık 20 ülkenin bakan ve üst düzey bürokrat düzeyinde katılım gösterdiği 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri, Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da başladı.

17-19 Haziran arasında gerçekleştirilecek etkinliklerin açılışında, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de bir konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Pakdemirli’den Çölleşme için çarpıcı tanımlama!

Çölleşmenin, Dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz; savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu belirten Pakdemirli, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin (UNCCD) imzalandığı 17 Haziran 1994 yılından bu yana, 25 yıllık süreçte pek çok gelişme sağlandığını ifade etti. Pakdemirli, "Sürdürülebilir Arazi Yönetimi olmaksızın, ülkelerin kalkınmalarını sürdürülebilir şekilde sağlamalarının mümkün olmadığı artık herkesçe kabul edilmektedir. Dünya, bugün küresel çevre problemlerini ve bu problemler ile başa çıkmada ortak hareket etmenin öneminin farkındadır. Zaman, geleceğimizi birlikte inşa etme zamanıdır" diye seslendi.

"Çölleşme sınır tanımıyor”

Ülkemizde her yıl 50'ye yakın ülkeden, 100'e yakın uzmana, çölleşme ile mücadele konusunda eğitim verildiğini, 2018 yılı sonu itibariyle 800'ün üzerinde yabancı uzmanın çölleşme ve erozyonla mücadele konularında eğitim aldığını bildiren Bakan Pakdemirli, "Çölleşme sınır tanımadığı gibi, çölleşme ile mücadele çabalarında da Türkiye sınır tanımamaktadır. Aynı dili konuşmasa da, aynı duyguları paylaştığı Afrika coğrafyasını kucaklıyor. Çölleşme ile mücadele kapsamında Afrika ülkelerinin tamamına yakınıyla işbirliği yapıyoruz" dedi.

Türkiye'nin topografyası, bitki örtüsü, jeomorfolojik yapısı ve sosyal yapısıyla her yönden çeşitliliği içinde barındırdığını vurgulayan Bekir Pakdemirli, bu farklılıkların doğal kaynak yönetimi konusunda ülkemizi güçlü kıldığını ve son 16 yılda erozyon ve çölleşme ile mücadelede büyük adımlar atıldığını hatırlattı. "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan Ulusal Ağaçlandırma Seferberliği ile bugüne kadar 4,5 milyar fidan toprakla buluşturulmuştur" diyen Pakdemirli, 2023 hedefinin ise dünya nüfusu kadar, yani 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak olduğunu ifade etti.

Türkiye Çölleşme Risk Haritası

Arazi tahribatının sebep ve sonuçlarından birisinin de kırsal fakirlik olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, entegre havza rehabilitasyon projeleriyle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların sosyo-ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu kapsamda çölleşmeye hassas alanları belirlemek ve projeleri bu alanlarda öncelikli olarak gerçekleştirmek maksadı ile “Türkiye Çölleşme Modeli” ve “Türkiye Çölleşme Risk Haritası” hazırlandı.

Bakan Pakdemirli, ülkemizde 1970'li yıllarda erozyonla denizlere, göllere ve barajlara taşınan toprak miktarı yılda 500 milyon ton iken, bu miktarın son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde, yılda 154 milyon tona düşürüldüğünü açıkladı. Hedef, 2023 yılında akarsular ile denizlere taşınan toprak miktarını 130 milyon tona düşürmek. Sadece son 16 yılda yapılan ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve iyi tarım uygulamaları neticesinde; taşınan toprak miktarı 72 milyon ton azaltıldı. Bu miktar yaklaşık 30 bin adet futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık geliyor. Bir başka ifade ile yaklaşık 300 bin dekarlık bir tarım arazisinin kaybı önlendi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çölleşme ile mücadele konusunda ülkelerin üzerine düşeni yapma konusunda oldukça hevesli olduğunu belirtirken, esas mücadelenin; üst düzeyde oluşturulacak bütüncül politikalar, çok paydaşlı katılımcı yaklaşımlar ve sahada gerçekleştirilecek etkin faaliyetler ile mümkün olacağı mesajını da paylaştı.

17 Haz 2019 - 09:03 - Çevre

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.