Milton Snavely Hershey kimdir? Milton Snavely Hershey hayatı

Milton Snavely Hershey kimdir? Damağı tatlandıran müthiş lzzet çikolatanın ilk üreticisi olan ve karameli bulan Milton S. Hershey hayatı ve yaşamı boyunca yaptığı işler. İş insanı Milton S. Hershey biyografi araştırmasını sizler için yaptık.

Milton Snavely Hershey kimdir? Milton Snavely Hershey hayatı
Milton Snavely Hershey kimdir? Milton Snavely Hershey hayatı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Milton Snavely Hershey kimdir? Dünyanın en sevilen ve lezzetli ürününü bulan Milton Snavely Hershey hayatı ve yaşamı boyunca yaptığı işler...

Milton Snavely Hershey biyografi

doğum; 13 Eylül 1857

ölüm; 13 Ekim 1945

mesleği; Amerikalı bir çikolatacı, iş adamı ve hayırseverdi.

Şekerleme işinde eğitim alan Hershey, taze süt kullanarak karamel üretimine öncülük etti. Toplu ihracat gerçekleştiren Lancaster Caramel Company'yi kurdu ve daha sonra, daha önce lüks bir mal olan seri üretilen sütlü çikolata tedarik eden yeni bir şirket kurmak için sattı .

İlk Hershey çubukları 1900 yılında satılan ve kendi oluşturmak mümkün olduğunu kadar popüler olduğunu kanıtladı edildi şirket kasaba içinde Hershey, Pensilvanya. Hershey'nin hayırseverliği , aslen yerel yetimler için bir yatılı okula kadar uzandı , ancak 2016 itibariyle yaklaşık 2.000 öğrenciye ev sahipliği yaptı. II . Dünya Savaşı'nda şirket, denizaşırı ülkelerde görev yapan birlikler için özel bir erimeyen çubuk geliştirdi. Hershey's olarak bilinen The Hershey Company, dünyanın en büyük şekerleme üreticilerinden biridir.

Milton S. Hershey

Milton Snavely Hershey hayatı

Erken dönem

Milton Hershey, 13 Eylül 1857'de Henry ve Veronica "Fanny" (kızlık soyadı Snavely) Hershey'de doğdu. İsviçre ve Alman kökenli, ailesi Pennsylvania'nın Mennonite topluluğunun üyeleriydi ve Pennsylvania Dutch konuşarak büyüdü.

Nisan 1862 yılında Hershey kardeş Sarena Hershey doğdu Derry Township, Dauphin County, Pennsylvania , ve yaş 4. en 1867 yılında öldü.

Zamanın birçok kırsal genç insanı gibi, Milton'dan aile çiftliğine yardım etmesi bekleniyordu ve o, çok çalışmanın ve azmin değerini erkenden öğrendi. Henry Hershey nadiren bir yerde çok uzun süre kalırdı ve karısını ve çocuğunu uzun süre terk etmeye eğilimliydi. Bu nedenle, Hershey çok sınırlı bir eğitim aldı ve 4. sınıfın ötesinde hiçbir eğitim görmedi.

1871'de Milton Hershey okulu temelli bıraktı ve Almanca-İngilizce bir gazete yayınlayan yerel bir matbaacı olan Sam Ernst'e çıraklık yaptı. Bu tür işleri sevmiyordu ve çok sıkıcı olduğunu düşünüyordu. Bir gün işyerinde kazara şapkasını makinelerden birine düşürdü. Patronu asabi olduğu için kısa süre sonra kovuldu. Anne ve babasının nasıl tepki vereceğini merak ediyordu. Babası Ernst'ten onu geri almasını istedi ve o da ona ikinci bir şans vermeye karar verdi, ancak Mattie Snavely, teyzesi ve annesinin farklı bir fikri vardı. Onun yerine şekerleme ticaretini öğrenmesini istediler. Böylece annesi, 14 yaşındaki Hershey'in Pennsylvania , Lancaster'da Joseph Royer adlı bir şekerciye çırak olarak verilmesini ayarladı.. Sonraki dört yıl boyunca, Hershey şekerleme yaratma zanaatını öğrendi. 1876'da ilk şekerleme işine başlamak için Philadelphia'ya taşındı.

Milton daha sonra Denver'a gitti ve yerel bir şekerlemecide iş bularak taze süt kullanarak karamel yapmayı öğrendi. Daha sonra 1883'te New York'a yerleşmeden ve Huyler's'de eğitim almadan önce fırsatlar aramak için New Orleans ve Chicago'ya gitti. Başlangıçta başarılı olmasına rağmen sadece üç yıl süren ikinci işine başladı ve 1886'da kapandı.

Milton S. Hershey

Lancaster Karamel Şirketi

Hershey, 1883'te Lancaster'a döndü. Kısa sürede başarıya ulaşan Lancaster Caramel Company'yi kurmak için bankadan borç para aldı . Daha önceki seyahatlerinde edindiği karamel tarifini şekerleme yapmak için kullandı. Ayrıca önceki seyahatlerinden karamellerin toplu olarak daha iyi sattığını öğrendi, o yüzden öyle yaptı. Bu şirket, İngiltere'den bir adam Lancaster'ı ziyaret ettiğinde kısa sürede başarılı oldu. Hershey'in şekerlerini tattıktan sonra çok sevdi ve İngiltere'ye teslim edilmek üzere büyük bir sipariş verdi. Hershey borcunu ödeyebildi ve daha fazla malzeme ve ekipman satın almak için parası kaldı.

1890'ların başında Lancaster Caramel Company, iki fabrikada 1.300'den fazla işçi çalıştırarak büyümüştü. Hershey , Dünya Kolomb Sergisi için Chicago'ya gittikten sonra çikolatayla ilgilenmeye başladı. Uzun süre karar verdikten sonra bir risk aldı ve Lancaster Caramel Company'yi ünlü Hershey Chocolate Company'yi kurmak için bir milyon dolara sattı.

Hershey Çikolata Şirketi

Lancaster Caramel Company'nin 1900 satışından elde edilen geliri kullanarak, Hershey başlangıçta Lancaster'ın yaklaşık 30 mil (50 km) kuzeybatısında, doğduğu Derry Kasabası yakınında çiftlik arazisi satın aldı. Orada, mükemmel sütlü çikolatayı mükemmelleştirmek ve üretmek için gereken büyük miktarda taze süt elde edebilirdi. O zamanlar lüks bir ürün olan sütlü çikolatanın potansiyelinden heyecan duyan Hershey, sütlü çikolata için bir formül geliştirmeye ve bunu Amerikan halkına pazarlamaya ve satmaya kararlıydı. Deneme yanılma yoluyla kendi sütlü çikolata formülünü yarattı. İlk Hershey çubuğu 1900'de üretildi. Hershey's Kisses 1907'de geliştirildi ve Hershey's Bademli Bar 1908'de tanıtıldı.

Milton S. Hershey fabrika

2 Mart 1903'te dünyanın en büyük çikolata üretim şirketi olacak şirketin inşaatına başladı. 1905 yılında tamamlanan tesis, en son seri üretim teknikleri kullanılarak çikolata üretimi için tasarlandı. Hershey'in sütlü çikolatası, türünün ulusal olarak pazarlanan ilk ürünü oldu.

Fabrika bir mandıra tarım arazisinin merkezindeydi, ancak Hershey'in desteğiyle evler, işletmeler, kiliseler ve tesisin etrafına bir ulaşım altyapısı yığıldı. Arazi süt çiftlikleri ile çevrili olduğundan, Hershey kaliteli sütlü çikolata üretmek için taze süt kullanabildi. Hershey, Drexel Hill'e taşındığında karamel yapmak için ilk öğrendiği teknikleri kullanarak sütlü çikolata yapma sürecini denemeye ve mükemmelleştirmeye devam etti.

hayırseverlik

Hershey ve eşinin çocukları olamayacağı için başkalarına yardım etmeye karar verdiler ve 1909'da Hershey Endüstri Okulu'nu bir Güven Senedi ile kurdular.

1918'de Hershey, şirketin kontrolü de dahil olmak üzere varlıklarının çoğunu , Endüstri Okulu'na fayda sağlamak için Milton Hershey School Trust fonuna devretti . Güven fonu, Hershey Company'de oy çoğunluğuna sahiptir ve şirketin kontrolünü elinde tutmasına izin verir. 1951 yılında okul Milton Hershey Okulu olarak değiştirildi. Milton Hershey School Trust ayrıca, diğer mülklerin yanı sıra Hotel Hershey ve Hersheypark'ın sahibi olan Hershey Entertainment and Resorts Company'nin %100 kontrolüne sahiptir. Okulun, kasabanın ve işinin büyümesinden büyük gurur duydu. Ürününün kalitesini ve çalışanlarının refahını kârın önüne koydu.

Çalışanları için daha iyi yaşam koşulları sağlamanın daha iyi çalışanlarla sonuçlanacağına inanan, ileriye dönük bir girişimciler grubunun parçasıydı… Milton Hershey, çalışanlarını destekleyecek ve besleyecek bir topluluk inşa etmeyi tasarladı. Topluluğu geliştirmek onun için ömür boyu sürecek bir tutku haline geldi.

Hershey, Hershey, Pennsylvania'daki Laudermilch Yolu üzerinde Hershey Mezarlığı'nı inşa etti . 31 Temmuz 1923'te Hershey, araziyi 1,00 $ karşılığında bir mezarlığa devretti.

1935'te Hershey, Hershey sakinleri için eğitim ve kültürel fırsatlar sağlayan özel bir hayır vakfı olan MS Hershey Vakfı'nı kurdu. Vakıf üç kuruluş için fon sağlıyor: Hershey Müzesi ve Hershey Bahçeleri , Hershey Tiyatrosu ve Hershey Topluluk Arşivleri.

Penn State Milton S. Hershey Tıp Merkezi'nin kuruluşu , güven kurulunun cy-près doktrini ( cy près , "Mümkün olduğunca yakın" anlamına gelen Fransızca bir deyim) ile Dauphin İlçe Yetim Mahkemesi'ne gittiği 1963 yılında gerçekleşti . Milton Hershey School Trust'tan Pennsylvania halkına bir hediyeydi, başlangıçta 50 milyon dolarlık bir bağış ve sadece bir kısıtlama vardı - hastanenin Hershey'de inşa edilmesi gerekiyordu. Hastane , yıllık bütçesi ilk inşaat maliyetini aşan bir eğitim hastanesidir .

Hershey Şirketi hayırsever yollarını sürdürdü. Hershey Şirketi, Elizabethtown College'ın onur programının başlatılmasına yardımcı oldu.

Titanik'in yakın çağrısı

1912'de Hershey'ler, İngiliz lüks yolcu gemisi RMS Titanic'in talihsiz ilk yolculuğuna çıkmak için rezerve edildi . Hershey'nin dikkatini gerektiren iş meseleleri nedeniyle rezervasyonlarını son dakikada iptal ettiler. İptal genellikle yanlış bir şekilde Kitty Hershey'nin hastalanmasına atfedilir, ancak bu zamana kadar birkaç yıldır hastaydı. Bunun yerine, Alman lüks yolcu gemisi SS Amerika ile New York'a geçiş rezervasyonu yaptılar . Eski Hershey Müzesi, Milton Hershey'in Titanik'teki birinci sınıf bir kamara için depozito olarak White Star Line'a yazdığı çekin bir kopyasını sergiledi. Bu nüsha şu anda ABD'nin arşivlerinde bulunmaktadır.2009 yılında orijinal Hershey Müzesi'nin yerini alan Hershey Öykü Müzesi.

Dünya Savaşı II

Hershey Çikolata ile ABD Silahlı Kuvvetler verilen çikolata sırasında Dünya Savaşı. Bu çubuklara Ration D Barları ve Tropikal Çikolata Barları deniyordu. Ration D Bar'ın ordudan çok özel gereksinimleri vardı: 1 veya 2 ons (28 veya 57 g) ağırlığında olmalıydı; 90 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda erimeye direnmek zorundaydı ve birliklerin onlara karşı istek duymasını önlemek için yeterince nahoş bir tada sahip olması gerekiyordu. Bir veya iki yıl sonra Ordu, Ration D Bar'ın dayanıklılığı ve başarısından Hershey'i Tropical Chocolate Bar'ı yapması için görevlendirecek kadar etkilendi. Aralarındaki tek fark, Tropical Chocolate Bar'ın Ration D Bar'dan daha lezzetli olması ve yine aynı derecede dayanıklı olmasıydı. Tropikal Çikolata Barları, tropikal havalarda erimemek için tasarlandı. 1940 ile 1945 yılları arasında olduğu tahmin edilmektedir. üç milyardan fazla Ration D ve Tropical Chocolate Bars üretildi ve dünya çapındaki askerlere dağıtıldı. 1939'da Hershey fabrikası günde 100.000 rasyon barı üretme kapasitesine sahipti. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Hershey fabrikasının tamamı haftada 24 milyon karne barı üretiyordu. II. Dünya Savaşı boyunca verdiği hizmetten dolayı Hershey Çikolata Şirketi, Ration D ve Tropik Çikolata Barlarının üretiminde kalite ve miktar beklentilerini aştığı için beş Ordu-Donanma 'E' Üretim Ödülü aldı. Hershey fabrikası makine atölyesi, savaş sırasında tanklar ve makineler için bazı parçalar bile yaptı. Hershey fabrikasının tamamı haftada 24 milyon karne barı üretiyordu. II. Dünya Savaşı boyunca verdiği hizmetten dolayı Hershey Çikolata Şirketi, Ration D ve Tropik Çikolata Barlarının üretiminde kalite ve miktar beklentilerini aştığı için beş Ordu-Donanma 'E' Üretim Ödülü aldı. Hershey fabrikası makine atölyesi, savaş sırasında tanklar ve makineler için bazı parçalar bile yaptı. Hershey fabrikasının tamamı haftada 24 milyon karne barı üretiyordu. Dünya Savaşı boyunca verdiği hizmetten dolayı Hershey Çikolata Şirketi, Ration D ve Tropikal Çikolata Barlarının üretiminde kalite ve miktar beklentilerini aştığı için beş Ordu-Donanma 'E' Üretim Ödülü aldı. Hershey fabrikası makine atölyesi, savaş sırasında tanklar ve makineler için bazı parçalar bile yaptı.

Milton S. Hershey

Kişisel hayat

25 Mayıs 1898'de Hershey, Jamestown, New York'tan İrlanda asıllı Amerikalı bir Katolik olan Catherine Elizabeth "Kitty" Sweeney (d. 1872) ile evlendi. Hershey ve eşi Catherine'in çocukları olmadı.

25 Mart 1915'te Hershey'nin karısı Catherine bilinmeyen bir hastalıktan öldü. 1919'da Hershey, karısı Catherine'in cesedini Philadelphia'dan Hershey Mezarlığı'na taşıdı. Mart 1920'de Hershey'in annesi Fanny Hershey öldü ve Hershey Mezarlığı'na gömüldü. 1930'un sonlarında babasının cesedi oraya taşındı.

Ölüm

Hershey, 13 Ekim 1945'te 88 yaşında Hershey Hastanesinde zatürreden öldü. Hershey, Pennsylvania , Hershey'deki Laudermilch Caddesi üzerinde inşa ettiği Hershey Mezarlığı'na gömüldü . Hershey'in mezarı, Bölüm Spec-Her, Lot 1, Grave 1'de, karısının yanında (Mezar 2) yer almaktadır.

Miras

Hershey Okulu'nda, kollarına sarılı yetim bir çocukla Milton Hershey'in bronz bir heykeli var. Heykelin altında şu sözler var: "Yaptıkları onun anıtıdır. Hayatı bizim ilham kaynağımızdır."

13 Eylül, aynı zamanda Hershey'nin doğum günü olan Uluslararası Çikolata Günü.

13 Eylül 1995'te Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi, Milton S. Hershey için Büyük Amerikalılar serisinin bir parçası olarak onu hayırsever olarak onurlandıran 32 sentlik bir pul yayınladı . Pul , Connecticut , Norwalk'tan bir sanatçı olan Dennis Lyall tarafından tasarlandı.

#

13 Eki 2021 - 15:59 - Biyografi

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.