Zeybekci: 21 yıllık asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz

"Gümrük Birliği ile 21 yıldan beri süren o asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz” diyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatın yüzde 48,5'ini, ithalatın ise yüzde 40'ını kapsayan Gümrük Birliği’nin sadece sanayi ürünlerini değil, tarım ve gıda ürünlerinde hizmetleri ve kamu alımlarını da kapsar şekilde yeniden güncelleneceğini kaydetti.

Zeybekci: 21 yıllık asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz
Zeybekci: 21 yıllık asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz
+1
Haber albümü için resme tıklayın

"Gümrük Birliği ile 21 yıldan beri süren o asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz” diyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatın yüzde 48,5'ini, ithalatın ise yüzde 40'ını kapsayan Gümrük Birliği’nin sadece sanayi ürünlerini değil, tarım ve gıda ürünlerinde hizmetleri ve kamu alımlarını da kapsar şekilde yeniden güncelleneceğini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM'de bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2017 yılı bütçesi üzerinde hükümet adına söz aldı.

“Laf yetiştirme değil, iş yetiştirme zamanı”

65'inci hükümet programını “Taş üstüne taş koyma, aş üstüne aş koyma, fabrikalarda üretim bandının yanına bir üretim bandı daha koyma, ihracatta konteynerin yanına bir konteyner daha ilave etme programı” olarak tanımlayan Bakan Zeybekci, “Başbakanımızın tabiriyle 'laf yetiştirme değil, iş yetiştirme zamanı'ydı. 'Çok konuşmayacağız, çok iş yapacağız' sloganıyla yola çıktık." dedi.

Dünya ekonomisindeki durgunluğa değinen Zeybekci, söz konusu durumun siyasi krizler, sosyal değişimler ve yapısal sorunlar kaynaklı gelişmelerden kaynaklandığını bildirdi. Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı AB'deki toparlanmanın halen ılımlı seviyeden öteye geçemediğine işaret eden Zeybekci, ABD'nin para politikasındaki belirsizliklerin ve gelişme yolundaki ülkelerin yapısal sorunlarının küresel ekonomideki olumsuz atmosfere doğrudan etkide bulunduğunu ifade etti.

“Tüm ekonomik aktörler normal işleyişlerine devam etti”

Tüm bu gelişmelerin küresel bazdaki dış ticaret canlılığını zayıflattığını ve yatırım iştahını düşürdüğünü bildiren Nihat Zeybekci, şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisi, tüm bu olumsuz tabloya rağmen, 2015 yılında, tabii, dün (önceki gün) açıklanan TÜİK'in yeni verileriyle, yüzde 6,1 büyüyerek küresel büyümelerin üzerinde bir performans sergiledi. 2016'nın ilk dokuz aylık periyodu içinde yüzde 2,2'lik bir büyüme kaydetti ve yıl sonu itibarıyla da orta vadeli programdaki hedefimiz olan yüzde 3,2'lik hedefi tutturacağız. Tüm spekülasyonlara ve bazı kuruluşların almış oldukları yanlı kararlara rağmen, hükümetimizin kalıcı politikaları ve vatandaşlarımızın devletine duyduğu güven sayesinde tüm ekonomik aktörler normal işleyişlerine devam etti."

“Hedefimiz, dış ticaret hacmimizin yüzde 10’unu TL ile yapmak”

Zeybekci, bu yılın Ocak-Ekim döneminde cari açığın yüzde 6 artarak, 26,5 milyar dolarlık bir seviyeye yükseldiğini belirtti ve “2016 yılı sonu itibarıyla cari açık da 2015'in mutlaka ve mutlaka altında bir yerde gerçekleşecek” diye konuştu.

Türk ekonomisinin son üç yılda cari açıkla mücadelede de takdire değer bir performans sergilediğini vurgulayan Zeybekcicari açığın 2015'te yüzde 26 gerileyerek, 32,2 milyar dolara düştüğüne dikkat çekti.

Zeybekci, TL ile ticaretin daha yaygın hale getirilmesi ve sonuç olarak yabancı finansman ihtiyacının azaltılmasının da cari açığı düşürücü bir etki olacağını ifade ederek, "Hedefimiz, dünyayla yapmış olduğumuz ticarette, dış ticaret hacmimizin yüzde 10'unu yerli, milli paralarla öncelikli olarak tabii ki TL ile yapmaktır." dedi.

"21 yıldır süren asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz"

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Gümrük Birliği ile 21 yıldan beri süren o asimetrik yapıyı sona erdiriyoruz. 2015 yılı mayıs ayında Avrupa Birliği'yle varmış olduğumuz mutabakatta Gümrük Birliği'ni yeniliyoruz. İhracatımızın yüzde 48,5'ini, ithalatımızın yüzde 40'ını yaptığımız Gümrük Birliği, sadece sanayi ürünlerini kapsıyordu. Yeni dönemde Gümrük Birliği'nin tarım ve gıda ürünlerinde hizmetleri ve kamu alımlarını da kapsar şekilde yeniden güncellenmesi, ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle Gümrük Birliği'nin karar alma süreçlerine dahil olması… Diğer önemli bir başlık da Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşması ve benzerlerine otomatik olarak taraf olmasını sağlayacak şekilde Gümrük Birliği yeniden güncelleniyor."

Zeybekci, yatırımların önemine değinerek, "2017 itibarıyla Türkiye'de yeniden bir yatırım seferberliğinin, özel sektör eliyle yeniden bir büyümenin başlayacağı bir yıl olduğunu hep beraber göreceğiz." şeklinde konuştu.

14 Ara 2016 - 07:20 - Güncel

Muhabir   Arsiv


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.