Vakalar arttıkça velilerde online eğitim talebi artıyor

Okulların açıldığı dönemde salgından dolayı online/uzaktan eğitimin devam etmesini isteyen ebeveynlerin oranı yüzde 25 iken, günümüzde her 10 ebeveynden 4’ü tekrar uzaktan eğitime geçilmesini istiyor.

Vakalar arttıkça velilerde online eğitim talebi artıyor
Vakalar arttıkça velilerde online eğitim talebi artıyor
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Okulların açıldığı dönemde salgından dolayı online/uzaktan eğitimin devam etmesini isteyen ebeveynlerin oranı yüzde 25 iken, günümüzde her 10 ebeveynden 4’ü tekrar uzaktan eğitime geçilmesini istiyor.

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Koronavirüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırması ile Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk kez tespit edilmesini takiben vatandaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeylerini, endişelerini, değişen davranışlarını ortaya koymak ve hükümetin bu konudaki politika ve uygulamalarının kamuoyundaki yansımasını anlamak hedefleniyor.

Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması 91. dönem araştırması, Online Görüşmeler (CAWI) ile 18 yaş üstü İBBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile 09- 11 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Araştırmayla toplumda; yüz yüze eğitim için okula dönüşü güvenli bulmayan velilerin oranı ile bugün geldiğimiz noktada bu oran arttı mı geriledi mi? Önlemleri incelendiğinde sebepleri neler? Özellikle maske başlığı altında bir gevşeme gözlemleniyor mu? Okulların açıldığı ilk günden beri salgından dolayı online / uzaktan eğitimin devam etmesini isteyen ya da yüz yüze eğitimin sürmesini isteyen velilerin görüşlerinin ne yönde olduğuna yönelik ifade, tutum, davranışlar incelendi.

Her 10 ebeveynden 4’ü tekrar online eğitime geçilmesini istiyor

Ipsos araştırmasına göre; okulların açıldığı ilk günden beri salgından dolayı online / uzaktan eğitimin devam etmesini isteyen bir kitlenin hep olduğu görülüyor. Ancak; kitlenin oranı %25’ler civarındayken bugün her 10 ebeveynden 4’ü tekrar online / uzaktan eğitime geçilmesini istiyor. Yüzyüze eğitimin devam etmesi görüşünde olan ebeveynlerin oranı ise %47.

Ebeveynlerin 1/3’ü çocuklarını okula gönderme konusunda rahat hissediyor

Okullar açıldığı ilk günden beri ebeveynlerin yarısı çocuklarının okula gitmesi konusunda rahat hissetmiyor. Bugüne baktığımızda da bu oranın değişmediği görülüyor. Ama diğer taraftan okulların açıldığı ilk zamanlarda bu konuda rahat hissettiğini söyleyen ebeveynlerin oranı %43’ten bugüne gelindiğinde %33’e gerilemiş durumda.

Okullarda önlemlerin yeterli olduğunu düşünenlerin oranı sadece %31

Koronovirüs salgınına yönelik okullarda alınan önlemler konusunda okulların açıldığı ilk haftalarda da her 10 veliden 4’ü yeterli olmadığı görüşündeydi. Ancak bugün bu konuda velilerin görüşleri daha olumsuz. Velilerin yarısı okullarda yeterli önlem alınmadığını düşünürken, önlemlerin yeterli olduğunu düşünen velilerin oranı sadece %31. Okullarda uygulanan önlemlere bakıldığında da özellikle maske konusuna eskisi kadar dikkat edilmediği görülüyor.

Ebeveynlerin yarısı çocuklarının okula gitmesini güvenli bulmuyor

2021-2022 eğitim yılında okulların tekrar yüzyüze eğitime başladığı ilk hafta ebeveynlerin %63’ü çocuklarının okula gitmesi güvenli bulurken, bugün bu oran %42’ye gerilemiş durumda. Güvenli olmadığını düşünenlerin oranı ise yaklaşık 2 katına çıkmış.

“Salgına dair kafa karışıklığı öne çıkıyor”

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Son haftalarda salgına dair hissedilen duygular arasında kafa karışıklığı öne çıkıyordu. Bu durum çok da şaşırtıcı değildi tabi, yeni varyant, 3.doz aşı, karantina süresi değişmesi, iç hat uçuşlarında PCR test mecburiyetinin kalkması gibi konular insanın kafasını karıştırmaya yetiyor da artıyor. Bir yandan salgının sonuna yaklaştığımıza dair umutlanmak istiyoruz, bu umudu besleyen gelişmeler de oluyor, ama diğer yandan vaka sayıları tırmandıkça tırmanıyor. Her ne kadar kayıplar vakalar kadar çok artmıyor olsa bile belli bir sayının altına da inmiyor. Ve sonuç olarak toplum umut ile umutsuzluk arasında savruluyor. Bu durumun en somut örneklerinden birini çocukların okula dönüşü ile ilgili düşüncenin değişiminde görüyoruz.

Araştırmamıza göre ise Eylül’de yüz yüze eğitim için okula dönüşü güvenli bulmayan velilerin oranı %27 iken, şimdi velilerin yarısından fazlası okulları güvenli bulmamaya başladı. Eylül başında velilerin yarısı okullarda alınmış olan önlemleri yeterli buluyordu, şimdi bu oran %31’e gerilemiş durumda. Önlemleri incelediğimizde velilerin özellikle maske başlığı altında büyük bir gevşeme gözlemlediklerini görüyoruz. Gerek öğrencilerin gerekse öğretmenlerin maske kullanımlarında Eylül ayına kıyasla büyük düşüşler var. Kaldı ki velilere göre Eylül’de bile kullanım prensiplerine uyum %50’ler civarındaydı.

Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik

Online eğitime dönülmesini isteyen velilerin oranı artıyor

Yarıyıl tatili öncesi Milli Eğitim Bakanı yüz yüze eğitim ile ilgili tartışmalara kesin bir ifade ile nokta koymuştu. Velilerin de yaklaşık yarısı benzer bir görüş ile online eğitime karşı duruyor. Ancak bu oran bir iki ay önce üçte ikiye yakındı, bir süredir azalıyor. Online eğitime dönülsün diyen velilerin oranında ise %23’lerden %38’lere doğru bir yükseliş söz konusu.

Bir yandan salgının bitişine dair umutlanmak istiyoruz, bir yandan da korkularımız baki. Hiç kuşkusuz ki ilginç bir dönem geçireceğiz. Umarım bu dönemin sonunda bir daha salgın araştırması yapmadığımız günlere kavuşuruz.”

19 Oca 2022 - 12:25 - Eğitim

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.