Tarım ve Gıda’nın geleceği Ar-Ge, İnovasyon ve Markalaşma’da

Dünya genelinde gerçekleştirilen 18 trilyon dolarlık ihracatın yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık kısmını tarım ürünleri ihracatı oluşturuyor. Türkiye’nin...

Dünya genelinde gerçekleştirilen 18 trilyon dolarlık ihracatın yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık kısmını tarım ürünleri ihracatı oluşturuyor. Türkiye’nin dünya tarım ihracatından daha fazla pay alabilmesinin yolu ise Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmadan geçiyor. Bu doğrultuda Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı, İzmir Swissotel’de başladı.

Gıda Ar-Ge Proje Pazarı için bu yıl Türkiye genelinde 450 proje başvurusu alındı. 18 başlık altında gruplanan projeler 43 hakem tarafından değerlendirilerek, 179 proje Gıda Ar-Ge Proje Pazarında yarışmaya uygun bulundu. En yüksek puana sahip 60 proje ise iki gün süreyle sergilenecek. Değerlendirme Kurulu tarafından seçilen ilk üç proje ise III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı ödüllerinin sahibi olacak.

Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile düzenlenen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nın açılışında konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, 18 trilyon dolarlık dünya ihracatının yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık kısmının tarım sektörüne ait olduğunu, her 100 dolarlık ihracatın 8 dolardan fazlasının tarım sektörü tarafından yapıldığını söyledi. Türkiye’nin 2023 yılı tarım vizyonunun tarımsal ekonomik büyüklük açısından dünyanın ilk 5 ülkesi içerisinde yer almak ve 150 milyar dolar tarımsal hasıla ile 40 milyar dolar tarım ihracatına ulaşmak olduğunu hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gıda sektörü ihracatında yaşanan başarıların sürdürülebilir ve kalıcı olması için gayretlerimizi global ölçekte fuarlarla, pazar araştırmaları, genel ve sektörel heyetlerle, alım heyetleri ile, markalaşmış ürünlerle desteklememiz gerekiyor. Bu kapsamda, Bakanlığımız tarafından markalaşmaya, yurtdışında ofis mağaza açmaya yönelik devlet yardımları sağlanmakta, ülkemiz firmalarının ürünlerinin dünyada bilinirliğinin artmasına destek olunmaktadır. Ayrıca tarım sektöründe ihtiyaç duyulan, yenilikçi, özgün, yaratıcı proje ve fikirlerin teşviki amacıyla, Bakanlığımızın, TÜBİTAK’ın ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin işbirliğinde düzenlenmekte olan Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması’nın da bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor. Bu yarışma ile üniversite, akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten araştırma merkezleri ile kurum ve kuruluşların, firmalar ve sanayiciler ile profesyonel olarak bu işle ilgilenen tüm birey ve ekiplerin projelerinin sektöre rekabet gücü kazandırmada önemli bir ivme sağlayacağına olan inancımı da ifade etmek istiyorum. Ar-Ge yatırımlarına yöneltilen kaynaklar orta ve uzun vadede mutlak surette fazlasıyla geri dönecektir. Bu sayede Türkiye, gıda sektöründe rekabet üstünlüğü olan yenilikçi ürünler üretebilecek hale gelebilecek, teknoloji ithal eden değil, ihraç eden taraf olacak güce erişecektir.”

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Birol Celep ise “Gıda, tüm canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en temel ve vazgeçilmez besindir. Böylesi yaşamsal önemi olan gıdada öne çıkan en öncelikli konu da doğal olarak, üretim ve aslında sürdürülebilir üretimdir. Bu nedenle etkinliklerimizi ‘Sürdürülebilirlik ve Rekabetçilik için İnovasyon’ teması ile yürütüyoruz. Küresel rekabette bir adım öne çıkabilmenin yolunu açmak, yeni fikir sahiplerinin projelerini sanayicinin hizmetine sunmak amacıyla 2012 yılından bu yana Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Sergilenecek projelerle ilgili en önemli beklentinin içlerinden bazılarının üretime kazandırılması olduğunu belirten Celep, “Bunun sağlanması; yaptığımız işin öneminin ve gereğinin bir kez daha anlaşılmasına ve elde edilen birikimin sonraki etkinliklerde değerlendirilerek, daha büyük ölçekli Gıda Ar-Ge Proje Pazarlarının gerçekleşmesine yol açacaktır.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli’nin moderatörlüğünde, FAO Türkiye Temsilciliğinden Melek Çakmak ve Anadolu Etap Taze Meyve Operasyonları Direktörü Tolga Mengi’nin katılımıyla düzenlenen “Tarımda Sürdürülebilirlik” paneli yapıldı. Kestelli, paneli açarken yaptığı konuşmada, “Dünya, uzun yıllardır sürdürülebilirlik konusunda kafa yoruyor. Tarımın sürdürülebilirliği sorunu, bugün insanlığın maruz kaldığı en yakıcı tehditlerden biri. Hızla büyüyen dünya nüfusu, her geçen gün daha çok besine ihtiyaç duyuyor. Buna karşılık, ekilebilir alanların genişleme olanakları çok kısıtlı ve ancak doğal alanlar ile yabani hayat ortamlarının yok edilmesiyle elde edilebiliyor. 1980’den 2011’e kadar dünya nüfusu yüzde 55 artarken, ekilebilir tarım arazilerindeki artış sadece yüzde 5 olmuş. TÜİK verilerine göre son 10 yılda Türkiye, tarım arazilerinin yüzde 10,4’ünü kaybetti. Bu veriler ışığında artık biliyoruz ki tarımsal üretimi artırmanın tek yolu birim alandan daha çok ürün alınması, yani verimin artırılması.” dedi.

21 Nis 2015 - 13:11 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.