Bakan da hak verdi: “Türkiye’de finansman pahalı. Bu parayla yatırım yapılmaz”

Türkiye'de toplanan 100 liralık verginin 11 lirasının faize gittiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bu 11 lira ile bile, şu an Türkiye'de yatırım yapılabilir bir seviye olmadığına kanaat getiriyoruz. Türkiye'de finansman pahalı. Evet, finansman bol, kolaylaştırdık ama pahalı. Bu parayla yatırım yapılır mı, yapılmaz. Farklı yöntemler ve farklı teşviklerle finansın maliyetlerini aşağı çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Bakan da hak verdi: “Türkiye’de finansman pahalı. Bu parayla yatırım yapılmaz”
Bakan da hak verdi: “Türkiye’de finansman pahalı. Bu parayla yatırım yapılmaz”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de toplanan 100 liralık verginin 11 lirasının faize gittiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bu 11 lira ile bile, şu an Türkiye'de yatırım yapılabilir bir seviye olmadığına kanaat getiriyoruz. Türkiye'de finansman pahalı. Evet, finansman bol, kolaylaştırdık ama pahalı. Bu parayla yatırım yapılır mı, yapılmaz. Farklı yöntemler ve farklı teşviklerle finansın maliyetlerini aşağı çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) iftar yemeği, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yabancı ülke diplomatik misyon temsilcileri, ticaret müşavirleri, DEİK Yöneticileri ve üye firmaların temsilcilerinin katılımıyla 20 haziran’da yapıldı.

“Hatalardan ders alınıyor”

Dünyanın çok hızlı şekilde değiştiğine işaret ederek, artık sınırların ekonomik menfaatler üzerine kurgulanmaya başladığını belirten Zeybekci, Türkiye'nin geçmişteki krizlerde ödediği bedellere değindi. Geçmişte yapılan hatalardan ibret alındığını, bugün Türkiye'de toplanan 100 liralık verginin 11 lirasının faize gittiğini vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti:

“Bu 11 lira ile bile şu an Türkiye'de yatırım yapılabilir bir seviye olmadığına kanaat getiriyoruz. Türkiye'de finansman pahalı. Evet, finansman bol, kolaylaşmak ile ilgili sıkıntılar olabilir ama kolaylaştırdık. Kolaylaştırdık ama pahalı. Bu parayla yatırım yapılır mı, yapılmaz. Bu yüzden farklı yöntemler, farklı teşvikler ortaya koyuyoruz. Bunlarla, finansın maliyetlerini aşağı çekmeye çalışıyoruz. Dünya çok hızlı değişiyor. Artık dünyanın bu hızlı değişiminde Türkiye edilgen bir ekonomi olarak yoluna devam edemeyeceğini biliyor.”

Türkiye'nin 2023 hedeflerine işaret eden Bakan Zeybekci, Türkiye'nin bugüne kadar geldiği yöntemle 2023 yılı hedeflerine gitmesinin mümkün olmadığını, Türkiye'nin yapılması gerekenleri çok iyi bildiğini dile getirdi.

“Özel sektör eliyle hedefe ulaşacağız”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, problemin tanımlanması, hedeflerin ortaya koyulması ve yol haritasının belirlenmesi halinde 2023 ve sonrası hedeflere ulaşılabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Biz problemi tanımladık, hedeflerimizi ortaya koyduk, yol haritamızı belirledik ve hedeflere mutlaka ulaşacağız. Nasıl? Özel sektör eliyle. Özel sektör yatırımlarını artırarak, özel sektör eliyle her gün bir önceki günden daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak ve her gün bir önceki günden daha fazla istihdam yaratarak bunları gerçekleştireceğiz. Oturduğumuz yerden olmayacağını çok iyi biliyoruz. 2016 yılında başlattığımız o yeniden ihracat seferberliği ve ihracata dayalı büyüme metoduyla, ‘Türkiye artık bunu yapabiliriz’ dedi. Biz başarmak zorundayız, edilgen bir ülke, edilgen bir ekonomi olamayız.”

Gümrük Birliği güncellemesi

Türkiye'nin bunları dostları ile beraber yapacağını, dönemin paylaşma ve bölüşme dönemi olduğunu vurgulayan Nihat Zeybekci, Türkiye'nin şu an çok önemli bir kavşak noktasında olduğuna dikkati çekti.

Zeybekci, şunları kaydetti: “Türkiye olarak şu an etken dış ticaret politikalarıyla 23 ülke ile Serbest Ticaret Anlaşmamız var. 4 ülke grubu olan Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ile olan STA'mızın genişlemesi ile ilgili, yani Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği kapsamındaki genişlemeyi eşdeğer bir şekilde yapabilmek için... Yine 5 ülke ile Serbest Ticaret Anlaşmamızı bu sene içinde sonlandıracağız, diğer ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor.

En önemlisi AB ile Gümrük Birliği Anlaşmamızı güncellemek. 21 yıldan beri sürdürdüğümüz AB ile bu Gümrük Birliği ilişkisinde, bizim kabul edebileceğimiz bir ilişki değildi bu. Hiçbir şart belirlemesinde olmadığımız, bütün şartların Gümrük Birliği tarafından belirlendiği, üçüncü ülkelerle imzalanan anlaşmalarda Türkiye'nin kapıları otomatik olarak açılırken, o üçüncü ülkenin Türkiye'ye kapılarını açmadığı, dar kapsamlı Gümrük Birliği Anlaşmasında çok önemli bir noktaya geldik.

Gümrük Birliği, Türkiye için önemli. AB ile ticarette ihracatımızın yüzde 49'unu AB'ye yapıyoruz. İthalatımızın yüzde 40'ını, toplam dış ticaretimizin de yüzde 44'ünü AB ile yapıyoruz. Ürettiğimiz her otomotivin yüzde 79'unu AB'ye satıyoruz. Tekstil ve konfeksiyonun yüzde 60'ın üzerindeki kısmını AB'ye satıyoruz, bu beğenmediğimiz Gümrük Birliği'ne rağmen.”

“Türkiye tek başına AB'nin büyümesini artırabiliyor”

Gelinen noktanın Türkiye için kazanç olduğunu dile getirip, AB ile Gümrük Birliği'nin güncellemesinde iki tarafın mutabık kaldığını bildiren ve bu anlamda yapılan çalışmalardan söz eden Bakan Zeybekci, Türkiye'nin tek başına AB'nin büyümesini artırabildiğine dikkati çekti. İki taraf bir araya geldiğinde, iki tarafında kazançlı çıktığını ifade eden Zeybekci, “Gümrük Birliği'nin güncellenmesini önemsiyoruz, onlar da önemsiyor. O yüzden Cuma günü biz Ekonomi Bakanı olarak Brüksel'deyiz ve karşıtımız olan meslektaşımızla son durumun değerlendirmelerini yapacağız ve bu yılsonuna kadar da bu anlamda resmi olarak önemli adımlar atmayı hedefliyoruz. Orada da süreç devam ediyor. AB Komisyonu AB Konseyi'nden yetki istedi, bu yetkiyi alacaklar. Avrupa Parlamentosu'nda süreçler devam ediyor." şeklinde konuştu.

İngiltere ile AB arasında Brexit görüşmelerinin de başladığını anımsatan Bakan Zeybekci, gerçekleştiği gün İngiltere ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın eş zamanlı devreye gireceğini, bu konuda mutabakat olduğunu, söyledi.

Türkiye'nin çok önemli süreçlerden geçtiğine işaret eden Zeybekci, "Tüm bunlara rağmen 2016 yılında Türkiye olarak yıl sonunda yüzde 2,9 büyüyerek başımız dimdikti." diye konuştu.

Güçlü ve dengeli büyüme

İftarda konuşan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise 2017 yılı birinci çeyrek büyüme rakamlarının ‘güçlü ve dengeli' bir büyümeyi işaret ettiğine dikkat çekti. Vardan, "Ülkemizin tam ortasında bulunduğu ateş çemberi, bir türlü daralmıyor; hatta ne yazık ki giderek büyüyor ve daha yakıcı bir hale geliyor. İşte bu çemberin en ortasında Türkiye, içeride ve dışarıda bütün bu sorunlarla mücadelesini sürdürürken, gözünü de 2023 Vizyonundan asla ayırmıyor" dedi.

Küresel ekonominin siyasetten ayrı düşünülemeyeceğini ifade eden DEİK Başkanı Vardan, "artan korumacılık eğilimleri, hala uluslararası ticaretin önündeki tehditlerin başında geliyor ve bizleri endişelendiriyor" dedi. Korumacılık duvarlarını alçaltmak ve yok etmek için gayret göstermesi gerektiğine dikkat çeken DEİK Başkanı Vardan, temelleri 2004 yılında atılan ve Şubat 2017'de neticelendirilen Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın, küresel ticareti destekleyici uygulamalara imza atmasını ümit ettiklerini söyledi.

21 Haz 2017 - 13:09 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.