Tarım ve gıda ürünleri ithalatında sıfır gümrüklü dönem

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile İsviçre ile Lihtenştayn Prensliğinden bazı tarım ve gıda ürünlerinin gümrüksüz ithalatı için sembolik miktarlarda tarife kontenjanı açılırken, bir diğer kararla da birçok tarım ürünü ile gıdanın ithalatında gümrük vergisi oranları tamamen sıfırlandı, bazı ürünlerde gümrük vergisi getirildi.

Tarım ve gıda ürünleri ithalatında sıfır gümrüklü dönem
Haber albümü için resme tıklayın

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile İsviçre ile Lihtenştayn Prensliğinden bazı tarım ve gıda ürünlerinin gümrüksüz ithalatı için sembolik miktarlarda tarife kontenjanı açılırken, bir diğer kararla da birçok tarım ürünü ile gıdanın ithalatında gümrük vergisi oranları tamamen sıfırlandı, bazı ürünlerde gümrük vergisi getirildi.

İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4559), 1 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

İsviçre Konfederasyonu ile Lihtenştayn Prensliğinden sıfır gümrüklü ithalat

Kararla, Türkiye Cumhuriyeti ile İsviçre Konfederasyonu Arasında Tarım Anlaşması uyarınca, İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği menşeli bazı ürünlerin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanları düzenlendi.

Söz konusu ürünlerden 50,100 ya da 250,350 ton gibi sembolik miktarlarda ithalatta tereyağı ve diğer katı ve sıvı yağlar ile sürülerek yenilen süt ürünleri, peynir ve pıhtılaştırılmış ürünler, hayvan gıdası olarak kullanılan müstahzarlar için gümrük vergisi sıfıra çekilirken,

Peyniraltı suyu, bazı taze ve kurutulmuş sebzeler, elma, sosis, konserve et, meyve suları gibi bazı ürünlerden diğer ülkelerden ithalatta gümrük vergisi ve varsa ek mali yükümlülükler, yüzde 50-85 oranlarında uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit edilen tarife kontenjanlarının dağıtım yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esaslarını içeren İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ de, Ticaret Bakanlığınca Resmi Gazete’de yayımlandı.

Birçok ürünün ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4560) ile de, bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatında gümrük vergisi oranları sıfıra çekildi.

Buna göre, Tarım Ürünleri ithalatında uygulanacak gümrük vergisi oranları ile ödenecek Toplu Konut Fonunu gösterir listelerden;

I sayılı listedeki tablolarda yer alan “AB, EFTA, Faroe Adaları” şeklindeki sütun başlıkları “AB” olarak değiştirildi.

Aynı listede Kahve, Çay, Paraguay Çayı ve Baharat başlıklı 9. Fasıl’da gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) 0901.21 ve 22 ile başlayan kahve ithalatında (İsviçre Konfederasyonu ve Lihtenştayn Prensliği için gümrük vergisi %11 olarak uygulanacak),

Meşrubat, Alkollü İçkiler ve Sirke başlıklı 22. Fasıl’daki GTİP numarası 2208. ile başlayan tarım ürünlerinden elde edilen alkol ürünleri (etil alkol) ithalatında (Norveç Krallığı ve İzlanda Cumhuriyeti için AB sütunundaki oran uygulanacak),

gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi.

Hangi ürünlerde gümrük vergisi oranları değişti?

İthalat Rejimi Kararına ekli; 5 (hayvansal menşeli ürünler), 9 (kahve, çay, Paraguay Çayı ve baharat), 13 (Lak; sakız, reçine ve diğer bitkisel özsu ve hulasalar), 14 (örülmeye elverişli bitkisel maddeler), 15 (hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar), 17 (Şeker ve şeker mamulleri), 18 (Kakao ve kakao müstahzarları), 19 (Hububat, un, nişasta veya süt müstahzarları, pastacılık ürünleri), 20 (Sebzeler, meyveler), 21 (yenilen gıda müstahzarları), 22 (meşrubat, alkollü içkiler ve sirke) ve 24. (tütün ve tütün yerine geçen işlenmiş maddeler) Fasılları kapsayan II Sayılı Liste ve dipnotları Cumhurbaşkanı Kararı ekinde gösterildiği şekilde değiştirildi ve söz konusu tarım ve gıda ürünleri için gümrük vergisi sıfıra çekildi.

İşlenmiş Tarım Ürünleri için 4, 7, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 29, 33, 35 ve 38. Fasılları kapsayan III Sayılı Liste ve dipnotları, Cumhurbaşkanı Kararı ekinde gösterildiği şekilde değiştirilerek, gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

01 Eki 2021 - 05:59 - Güncel

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.