COVID-19 salgını sürecinde çocuk işçiliği uyarısı!

ILO ve UNICEF'in raporuna göre, kriz zamanlarında, çocuk işçiliği birçok aile için bir başa çıkma mekanizması haline geliyor. Bu nedenle COVID-19 pandemisi, milyonlarca çocuğu çocuk işçiliğine itebilir.

COVID-19 salgını sürecinde çocuk işçiliği uyarısı!
COVID-19 salgını sürecinde çocuk işçiliği uyarısı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

ILO ve UNICEF'in raporuna göre, kriz zamanlarında, çocuk işçiliği birçok aile için bir başa çıkma mekanizması haline geliyor. Bu nedenle COVID-19 pandemisi, milyonlarca çocuğu çocuk işçiliğine itebilir.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’nde “COVID-19 ve çocuk işçiliği: Kriz zamanı harekete geçme zamanıdır” başlıklı bir rapor yayımladı.

Çocuk işçiliğinde 20 yıllık kazanım risk altında!

Rapora göre, 2000 yılından bu yana çocuk işçiliğine maruz kalan çocuk sayısında 94 milyonluk bir azalma sağlanmıştı, ancak bu kazanım artık risk altında. Son 20 yılda kaydedilen ilerlemenin ardından COVID-19 krizi nedeniyle milyonlarca çocuk, çocuk işçiliğine itilebilir ve çocuk işçiliğinde ilk kez artış görülebilir.

Raporda, hâlihazırda çalışan çocukların çalışma saatlerinin uzayabileceği ya da çalışma şartlarının daha kötü bir hâl alabileceği belirtiliyor. Daha fazla sayıda çocuk, en kötü çalışma şartları altında çalışmak zorunda kalabilir ve bu da sağlık ve güvenliklerine önemli ölçüde zarar verebilir.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder

“Sosyal koruma, kriz zamanlarında hayati önem taşıyor”

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “Salgın, hiçbir desteğe erişimi olmayan ailelerin gelirleri üzerinde felaket boyutlarında etkiye yol açarken, birçok aile çocuk işçiliğine yönelebilir. Sosyal koruma, en savunmasız kesimlere destek sağladığı için kriz zamanlarında hayati önem taşımaktadır. Çocuk işçiliğine ilişkin risklerin eğitim, sosyal koruma, adalet, istihdam piyasası ve uluslararası insan hakları ile çalışma hakları alanındaki daha kapsamlı politikalara entegre edilmesi, kritik bir fark yaratacaktır” açıklamasında bulundu.

Artan yoksulluk, çocuk işçiliğinde artışa yol açabilir

Rapora göre, COVID-19 krizi yoksulluğun artmasına yol açabileceği için, haneler hayatta kalmak amacıyla her türlü yönteme başvurabilir ve bu da çocuk işçiliğinde bir artışı beraberinde getirebilir. Bazı çalışmalar, belirli ülkelerdeki yoksulluk oranlarında yüzde 1’lik artışın, çocuk işçiliğinde en az yüzde 0,7’lik bir artışa yol açtığını göstermektedir.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Kriz zamanlarında, çocuk işçiliği birçok aile için bir başa çıkma mekanizması haline geliyor. Yoksulluk arttıkça, okullar kapandıkça ve mevcut sosyal hizmetlerin kapasitesi azaldıkça, giderek daha çok sayıda çocuk işgücüne itiliyor. COVID-19 sonrası dünyayı yeniden şekillendirirken, çocukların ve ailelerin gelecekte benzer krizleri atlatabilmek için gereksinim duyabilecekleri becerilere ve kaynaklara sahip olmalarını sağlamalıyız. Bu anlamda kaliteli eğitim, sosyal koruma hizmetleri ve daha iyi ekonomik fırsatlar, büyük üstünlük sağlayacak faktörler olabilir.”

En çok savunmasız gruplar mağdur oluyor

Diğer baskıların yanı sıra ekonomik çöküş, kayıt dışı istihdamın ve işsizliğin artması, hayat standartlarındaki genel düşüş, sağlık hizmetlerinin ve sosyal koruma sistemlerinin yetersiz kalması en çok, kayıt dışı ekonomi kapsamında çalışanlar ve göçmen işçiler gibi savunmasız grupların mağdur olmasına yol açacak.

Salgın süresince okulların kapanması ile beraber çocuk işçiliğinin de artış gösterdiğine ilişkin olarak her gün daha fazla bulgu kaydedilmektedir. Okulların geçici olarak kapanması 130’u aşkın ülkede hâlihazırda 1 milyarın üzerinde öğrenciyi etkilemektedir. Dahası, okullar tekrar açıldığında, bazı ebeveynlerin maddi imkânları çocuklarını okula göndermeye yetmeyebilir.

Bunun sonucunda ise, daha fazla çocuk onları ekonomik olarak sömüren tehlikeli işlere girmeye mecbur kalabilir. Rapora göre, kız çocuklarının tarım sektöründe ve ev işlerinde bilhassa sömürüye karşı daha savunmasız olması nedeniyle, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri daha da görünür bir hâl alabilir.

Çocuk işçiliği tehdidini bertaraf etmek için öneriler

Rapor, artan çocuk işçiliği tehdidini bertaraf etmek üzere şu tedbirleri öneriyor.

Daha kapsamlı sosyal koruma, yoksul aileler için kredi imkânlarına daha kolay erişim, yetişkinler için insan onuruna yakışır işlerin teşvik edilmesi, okul ücretlerinin iptal edilmesi de dâhil çocukların tekrar okula dönmesini sağlamaya yönelik tedbirler, iş teftişleri ve kolluk kuvvetleri için daha fazla kaynak sağlanması.

ILO ve UNICEF, COVID-19’un çocuk işçiliği üzerindeki etkilerini küresel düzeyde incelemek üzere bir simülasyon modeli geliştiriyor. Çocuk işçiliğine ilişkin yeni küresel tahminler, 2021 yılında açıklanacak.

# UNICEF

13 Haz 2020 - 10:30 - Dünya

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.