Avrupa Birliğinden Dünya Ticaret Örgütüne Yenilenme Çağrısı

AB'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) yeniden yapılandırılmasına dair raporu, AB'nin ticaret ortaklarını bir araya getiren bir toplantıda sunuldu. Rap...

Avrupa Birliğinden Dünya Ticaret Örgütüne Yenilenme Çağrısı
Avrupa Birliğinden Dünya Ticaret Örgütüne Yenilenme Çağrısı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

AB'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) yeniden yapılandırılmasına dair raporu, AB'nin ticaret ortaklarını bir araya getiren bir toplantıda sunuldu. Raporda DTÖ'nün mevcut sorunlarına değinildi.

Avrupa Komisyonu Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) modernize edilmesi ve uluslararası ticaret kurallarının küresel ekonominin sorunlarına hitap edecek şekilde güncellenmesi yönünde fikirlerinin yer aldığı bir rapor yayınladı. Komisyonun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, DTÖ'nün değişen dünyaya ayak uyduramadığını vurgulayarak bunun düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Malmström açıklamasında şunları söyledi:

"Dünya değişmiş, DTÖ değişmemiştir"

"Çok taraflı ticaret sistemi on yıllardır şirketler için istikrarlı, öngörülebilir ve etkin bir çerçeve oluşturarak, pek çok ekonominin hızla gelişmesine katkıda bulunmuştur. DTÖ günümüzde açık, adil ve kanunlara bağlı ticaretin garanti altına alınmasının vazgeçilmezidir. Ancak örgüt tüm başarısına karşın, hızla değişen küresel ekonomiye yeteri kadar uyum sağlayamamıştır. Dünya değişmiş, ancak DTÖ değişmemiştir. Sistemin günümüz küresel ekonomisinin sorunlarına hitap eder, yeniden herkes için işler bir konuma gelebilmesi için harekete geçmenin zamanı gelmiştir. AB bu konuda liderliği ele almak zorundadır."

AB her zaman çok taraflı ticaret sisteminin destekçilerinden oldu. Bu nedenle Avrupa Komisyonu, Dünya Ticaret Örgütü'nün değişen dünyaya uyum sağlaması için modernize edilmesi ve etkinliğinin güçlendirilmesinin takipçiliği görevini üstlendi. Bu bağlamda AB'nin üye ülkeler ile müzakereler sonucunda yayınladığı rapor bu modernizasyon girişimine yön verme amacı taşıyor. Raporda yer alan fikirler üç temel alanı kapsıyor:

  • Uluslararası ticaret kanununun günümüz küresel ekonomisinin gereklerine uygun şekilde güncellenmesi
  • DTÖ'nün gözlemci rolünün güçlendirilmesi
  • DTÖ ara buluculuk sisteminde yakında ortaya çıkabilecek bir tıkanıklığın bertaraf edilmesi

ABD, Japonya, Çin ve diğer ortaklarla müzakereler

AB şimdiden ABD ve Japonya'yla üçlü görüşmeler, Çin'le son zirvede kurulan çalışma grubu ve diğer ortaklarla son G20 Ticaret Bakanları toplantısı çerçevesinde müzakerelere başladı. AB, raporda yer alan fikirleri önümüzdeki haftalarda DTÖ'ye üye taraflarla görüşerek örgüte sağlam temellere dayanan bir öneri götürmeyi amaçlıyor.

Gözlemciliği DTÖ tarafından yapılan, anlaşmazlıkların çözülmesi için tarafsız bir sisteme dayanan uluslararası ticaret kanunu; on yıllardır ticari gerilimleri ortadan kaldırmış, ticaret savaşlarının önüne geçmiştir. Ancak kanunların güncellenme süreci; ekonomik, politik ve teknolojik değişimlerle birlikte yürümemiştir. Mevcut uluslararası ticaret kanunları özellikle çoğu zaman kamu teşebbüslerince uygulanan ve pazarın dengesini bozan sübvansiyonları olması gerektiği şekilde kapsamamakta, bu da pazardaki oyuncuların aynı düzlemde mücadele etme şansını ortadan kaldırmaktadır.

DTÖ felç olmanın eşiğinde

DTÖ, ülkelerin karşılıklı katı uygulamaları ve çıkar çatışmalarının yükü altına her gün daha fazla girmektedir. Örgütün ticari anlaşmazlıkları çözen kolu Temyiz Organına üye atamalarının engellenmesi nedeniyle felç olmanın eşiğindedir. DTÖ'nün gözlemci kimliği, birçok ülkenin şeffaflık eksikliği nedeniyle tehdit altındadır.

AB'nin yayınladığı öneriler bu durumu değiştirerek sistemi yeniden tüm üye ülkelere fayda sağlayacak şekilde etkin bir hale getirmeyi amaçlıyor.

25 Eyl 2018 - 08:26 - Dünya

Muhabir  Kıvanç Yarangümeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.