Kalkınma ajansları proje desteklerinde kurallar değişti

Kalkınma Bakanlığı, kalkınma ajansları proje desteklerine ilişkin yönetmelik hükümlerini yeniden düzenledi.

Kalkınma ajansları proje desteklerinde kurallar değişti
Kalkınma ajansları proje desteklerinde kurallar değişti
Haber albümü için resme tıklayın

Kalkınma Bakanlığı, kalkınma ajansları proje desteklerine ilişkin yönetmelik hükümlerini yeniden düzenledi.

Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 15 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Altyapı projelerine destek

Yönetmeliğin 10’uncu maddesinde yapılan değişikliğe göre, ajans, başvuru rehberinde belirtilen kurum ve kuruluşların küçük ölçekli altyapı projeleri için destek sağlayabilecek.

Kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişilerden, her bir proje ve faaliyet için sözleşmede öngörülen destek tutarının yüzde 10’undan az olmamak kaydıyla teminat alınacak.

Proje teklif çağrısı, zorunlu hallerde yönetim kurulunun onayını almak şartıyla ajans genel sekreteri tarafından desteklenecek proje listesi ilan edilmeden önce iptal edilebilecek. Bu durumda ajanstan herhangi bir hak ve tazminat talebinde bulunulamayacak.

Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi

Proje başvuruları, ajansın proje teklif çağrısı ilanında belirtilen son kabul tarih ve saatine kadar Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden yapılacak. Her başvuru KAYS üzerinden üretilen taahhütnamenin imzalanması ile tamamlanacak.

Ajans, yapılan başvurular üzerinde, son başvuru tarihinden itibaren en geç on iş günü içerisinde başvuru sahibinin, ortaklarının ve proje konularının başvuru rehberinde belirtilen kriterlere uygunluğu yönünden ön inceleme yapacak. Başvuru rehberlerinde belirtilen bütün uygunluk kriterlerini taşıdığı anlaşılan projeler bağımsız değerlendirme sürecine alınacak.

Finansman desteği

Doğrudan finansman desteği miktarı, başvuru rehberinde belirtilecek üst limitleri geçmemek kaydıyla ve eş finansman ilkesi çerçevesinde, proje uygun maliyetlerinin en fazla yüzde 75’i olacak. Bu oran, teknoloji geliştirme bölgesi ve iş geliştirme merkezi yönetici şirketleri hariç olmak üzere sadece kâr amacı taşıyan gerçek ve tüzel kişilerde en fazla yüzde 50 olarak uygulanacak ve artırılamayacak. Yüzde 75’lik oran, küçük ölçekli altyapı projeleri hariç bölgenin gelişmişlik durumu, başvuran kesimin mali imkânları, kapasitesi ve yerel/bölgesel kalkınmaya sağlayacağı katkı gibi hususlar dikkate alınmak ve başvuru rehberlerinde açıkça belirtilmek kaydıyla uygun görülen öncelik alanları için proje uygun maliyetlerinin yüzde 90’ına kadar çıkarılabilecek.

Ajans, uygulama süresi en fazla iki yıl olan projelere mali destek sağlayacak.

15 Eyl 2017 - 07:17 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.