2021’de 65 il kuraklık bildirimi yaptı, ürün kayıpları yüzde 70’i buldu!

Türkiye’nin hızla iklim değişikliğine girmeye başladığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Tarım Havzaları Daire Başkanı Ali Canyılmaz, “65 ilimizden kuraklık bildirimi aldık. Bazı bölgelerimizde ürün alınamayan yerler oldu, bazı yerlerde yüzde 70'e varan kayıplar yaşandı” dedi.

2021’de 65 il kuraklık bildirimi yaptı, ürün kayıpları yüzde 70’i buldu!
2021’de 65 il kuraklık bildirimi yaptı, ürün kayıpları yüzde 70’i buldu!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin hızla iklim değişikliğine girmeye başladığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Tarım Havzaları Daire Başkanı Ali Canyılmaz, “65 ilimizden kuraklık bildirimi aldık. Bazı bölgelerimizde ürün alınamayan yerler oldu, bazı yerlerde yüzde 70'e varan kayıplar yaşandı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Bitkisel Üretimde İklim Değişikliğinin Etkisi ve Değerlendirilmesi Toplantıları’nın yedincisi olan Batı Karadeniz Bölge Toplantısı; Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak, Karabük, Kastamonu, Sinop illerinin katılımı ile 24 Aralık’ta Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Toplantıda, iklim değişikliğinin bitkisel üretime etkisi, iklim değişikliğinin yağışlara etkisi ve Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan illerdeki yağış miktarı değerlendirildi.

“Türkiye, tarım ve buğday ürünleri arasında ihracatçı bir ülkedir”

Toplantıda konuşan Bitkisel Üretim Tarım Havzaları Daire Başkanı Ali Canyılmaz, Türkiye’nin tarım ve buğday ürünleri arasında ihracatçı bir ülke olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“2020-2021 yılında pandemiye rağmen tarım sektörü bitkisel üretimden hayvancılığa, ihracata kadar her alanda büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bugün tarımsal hasılatımız bir önceki yıla göre 20 kat artarak 330 milyon liraya yükselerek Cumhuriyet tarihinde rekor kırmıştır. Ülkemiz aynı zamanda buğday ve tahıl ihracatında dünyada birincisi, makarna ihracatında ikincisi, fındık, kuru kayısı, incir, kuru üzüm ve ayvada dünya ikincisiyiz.

2021’de bitkisel üretime 13,2 milyar lira destek

Bunları yaparken iki faktör öne çıkıyor. Birincisi çiftçimize ve üreticimize verdiğimiz destekler. Son 18 yılda reel rakamlarla toplam 311 milyar lira destek ödemesi gerçekleştirdik. Bakanlığımız, 2021 yılında toplam tarımsal destek bütçesi 22 milyar liradır. Bunun 13,2 milyar lirası bitkisel üretim desteklerine aittir. Bu sene kuraklıktan dolayı 1 milyar lira daha ilave ek ödemede bulunduk. Bu vesileyle 13,2 milyar liraya çıkarttık. Şu ana kadarda bitkisel üretim destek ödemelerinin de yüzde 98’ini gerçekleştirdik. Kuraklık ödemelerimize de halen devam ediyoruz. Gübre destek ödemelerini 2020 yılında yüzde 100, 2021 yılında yüzde 25 arttırdık, 2022 yılında da yüzde 100 arttıracağız.

İkincisi de bitkisel üretim olarak hazırlanan bütün projeleri hemen hemen destekliyoruz. Bu sayede de çiftçimize katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl da bu projeleri artırarak devam ettireceğiz.”

“65 ilimizden kuraklık bildirimi aldık”

Türkiye genelinde geçen yıl aşırı bir kuraklığın yaşandığını belirten Canyılmaz, “Bazı bölgelerimizde ürün alınamayan yerler oldu, 65 ilimizden kuraklık bildirimi aldık. Bazı yerlere yüzde 70'e varan kayıplar yaşandı. Bu durumu veri kaybını destekleyerek üreticinin yükünü hafifletmeye çalıştık. Yüzde 30-100 arasında dekara destek sağladık, ödemesine de geçen hafta itibarıyla başlamış olduk. Ülkemiz hızla iklim değişikliğine girmeye başladı ve bizim de buna karşı tedbirler almamız gerekiyor, bitkisel üretimi buna göre yönlendirmemiz gerekiyor. Ekimizi, dikimi ve hasat zamanında farklılıklar oluşmaya başladı. Bunları da değerlendirip Tarım Havzaları Daire Başkanlığı olarak nerede, ne zaman ekim yapmalıyız, hangi ürün çeşitlerini yetiştirmeliyiz gibi konularda 7 bölgede toplantı yapmaya başladık. İklim değişikliğinin bitkisel ürünlerde oluşturduğu sorunların net olarak belirlenmesi, ürün desenine destekleme politikalarını, gübre tüketimini, tohum ve fidan kullanımına yönelik stratejilerin oluşturulması amacıyla bu toplantılar yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ülke genelinde de bir toplantı yapıp sonuçları çıkarıp, bütün ülke ile paylaşacağız” diye konuştu.

Canyılmaz, proje destekleri sayesinde 2021 yılında 371 bin dekar boş, kullanılmayan arazinin üretime kazandırıldığını, toplamda 2,1 milyon nadas alanının azaltılmış olduğunu kaydetti.

“Doğal kaynaklarımızın yüzde 50’sinden fazlasını tükettik”

İklim değişikliğinin küresel etkileri hakkında bilgi veren Su Yönetimi Genel Müdürlüğü İklim Değişikliğine Uyum Şube Müdürü Ayşe Yıldırım Coşkun da, “Bizim dünyamız baya yaşlı bir dünya, 4.6 milyar yaşında. Söyleyince çok anlaşılmıyor sayının büyüklüğü, ama bunu 46 yaşında aşağı yukarı bir insanın ömrü ile karşılaştırdığında, insanoğlu bu dünyanın üzerinde yaklaşık sadece 4 saattir faaliyet gösteriyor. Doğal kaynaklarımızı tüketme hızımızdan bahsediyorum. Özellikle sanayi devrimi ile birlikte iklim değişikliği arttığı için bu 46 yaşındaki insanın yalnızca bir dakika önce sanayi devrimi gerçekleştirildi. Burada doğal kaynaklarımızın yaklaşık yüzde 50’sinden fazlasını tükettik, bu biraz çok kalın bir rakam tabii ki, yeraltı kaynaklarımız su kaynaklarımız her biri ayrı kirlenme oranları fikir veriyor” ifadelerini kullandı.

İHA

Ekli Dosyalar

28 Ara 2021 - 12:03 - Tarım

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.