Bazı ülkelerden tarım ve gıda ürünleri ithalatında yeni kriterler

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğlerle; AB çıkışlı bazı işlenmiş tarım ürünleri ile AB, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda, İran, Mısır, Moldova, Şili menşeili bazı tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin kurallar değiştirildi. Söz konusu ürünler arasında diyet mamaları, koko tozu, kedi ve köpek mamaları, sarımsak, anason, çiçek, karpuz, ceviz ve badem de var.

Bazı ülkelerden tarım ve gıda ürünleri ithalatında yeni kriterler
Bazı ülkelerden tarım ve gıda ürünleri ithalatında yeni kriterler
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğlerle; AB çıkışlı bazı işlenmiş tarım ürünleri ile AB, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda, İran, Mısır, Moldova, Şili menşeili bazı tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin kurallar değiştirildi. Söz konusu ürünler arasında diyet mamaları, koko tozu, kedi ve köpek mamaları, sarımsak, anason, çiçek, karpuz, ceviz ve badem de var.

23 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan;

Avrupa Birliği Çıkışlı Bazı İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre; Tebliğ eki tablodaki, “Diyet mamaları, Koko tozu, Koku Komprimeleri, Jöleler, Emülgatörler, Diyet mamaları ve Diğerleri” ithalatı için tahsis edilen kontenjanın tamamı tahsis edilecek. Söz konusu ürünlerin ithalatında bir gümrük beyannamesi için azami miktar 20 ton olacak.

Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’le; gül, karanfil, orkide, krizantem, zambak, kavun, karpuz tohumu, ekim amaçlı tohum, meyve ve sporlar, kedi ve köpek maması ithalatında bir gümrük beyannamesi için 5 ila 20 ton arasında azami miktar sınırlaması uygulanacak.

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ uyarınca, söz konusu ülkelerden diyet mama ve koko tozu ithalatında bir gümrük beyannamesi için 20 ton sınırı getirildi.

İran İslam Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’le; İran’dan sarımsak, kabuklu ve kabuksuz badem, hurma, karpuz ve diğerleri ithalatında, bir gümrük beyannamesi ile en fazla 5 ila 20 ton arasında belirlenen miktarlarda kontenjan kullandırılacak.

Mısır Arap Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ uyarınca, Mısır’dan bir gümrük beyannamesi ile 5 ton sarımsak, anason, Çin anasonu, rezene, kişniş, kimyon veya Karaman kimyonu tohumları; ardıç meyveleri, 20 ton yer fıstığı ithalatı yapılabilecek.

Moldova Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’le, Moldova’dan kabuklu veya kabuksuz ceviz ithalatında bir gümrük beyannamesi ile yapılabilecek ithalat 20 ton ile sınırlandırıldı.

Şili Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile, Şili’den kabuklu veya kabuksuz badem ve ceviz ithalatında, bir gümrük beyannamesi için azami 20 ton sınırı getirildi.

Söz konusu tebliğler, 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek.

Sınır ticareti düzenlemesi

Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (İhracat: 2016/11)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat: 2021/11) de, 23 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ uyarınca İthalat Uygunluk Belgesi kapsamında kullanılmayan limitler, bu Tebliğ hükümleri dikkate alınmak suretiyle Valilikçe yürürlüğe konulan yönergede belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde aynı takvim yılı içerisinde tekrar dağıtılabilecek.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılacak değerlendirme neticesinde, ilgili sınır illeri için nüfusları oranında CIF ithal kıymeti üzerinden belirlenen ithalat değer limitleri ile birlikte sınır ticareti kapsamında ithalatı uygun görülmeyen tarım ve sanayi ürünleri ve bazı hassas tarım ürünleri ithalatının serbest olduğu dönemleri gösterir listeler ile bazı hassas ürünler için belirlenen birim fiyatlara ilişkin hazırlanan listeler Bakanlık tarafından her yıl Aralık ayının sonuna kadar ilgili Valiliklere bildirilecek.

Veteriner ilaçları sınır ticareti ile getirilemeyecek

İthalatı Tarım ve Orman Bakanlığının iznine tabi olan veteriner ilaçları, veteriner biyolojik ürünleri ve bunların bileşimine giren veya üretiminde kullanılan etkin maddelerin sınır ticareti yoluyla ithalatına izin verilmeyecek.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

#

23 Ara 2021 - 05:52 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.