“Aşısını yaptırmayanların canını sıkmak istiyorum” diyen Macron, Fransa’yı karıştırdı!

Fransa, İngiltere, Macaristan ve İsrail’de bu yana günlük en yüksek vaka sayıları kayda geçerken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “Aşısını yaptırmayanların canını sıkmak istiyorum” sözleri hükümetten destek, muhalefetten tepki gördü.

“Aşısını yaptırmayanların canını sıkmak istiyorum” diyen Macron, Fransa’yı karıştırdı!
“Aşısını yaptırmayanların canını sıkmak istiyorum” diyen Macron, Fransa’yı karıştırdı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Fransa, İngiltere, Macaristan ve İsrail’de bu yana günlük en yüksek vaka sayıları kayda geçerken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “Aşısını yaptırmayanların canını sıkmak istiyorum” sözleri hükümetten destek, muhalefetten tepki gördü.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülke genelinde son 24 saatte 332 bin 252 yeni vaka tespit edilirken, günlük vaka sayısında üst üste ikinci gün rekor kırıldı. Son veriyle birlikte toplam vaka sayısı 10 milyon 921 bin 757'ye yükseldi. Son 24 saatte 256 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, toplam can kaybı ise 124 bin 809'a ulaştı.

Halk Sağlığı Kurumuna göre ülkede haftalık ortalama pozitif vaka sayısı son 10 gün içinde 2 katına çıktı. Ülkede hastanelerin yoğun bakım yataklarının yüzde 72'sinden fazlasında Covid-19'a yakalananlar bulunuyor.

Macron: “Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum”

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamalar, tartışma yarattı.

Aşısını yaptırmayan üzerinde sosyal hayatı kısıtlayarak baskı kurduklarını belirten Macron, “Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşı yaptırmayacağım. Ama 15 Ocak'tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, artık (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatroya ve sinemaya gidemeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

Hükümetin 15 Ocak'a kadar yasalaşmasını beklediği yasa tasarısı, kafe, restoran, sinema, tiyatro ve müze gibi alanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belgenin sunulmasını içeriyor.

Macron’a hükümetten destek, muhalefetten tepki

Macron'un açıklaması, söz konusu tasarının görüldüğü Ulusal Meclis’te muhalefetin tepkisine yol açtı. Muhalefet milletvekilleri Macron'un dil seçiminin bir cumhurbaşkanına uygun olmadığını ifade etti. Sağcı Les Republicains Partisi Başkanı Christian Jacob, “Bir başkan böyle şeyler söyleyemez. Fransızların canını sıkmayı hedefleyen bir yasa tasarısını desteklemeyeceğim” dedi. Aşı kartına karşı çıkan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen ise Macron’un “Fransızların bir kısmına karşı savaş açmak” istediğini söyledi. Diğer bir aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour da Macron'u "zulümle" suçladı. Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketin lideri Jean-Luc Melenchon ise Macron'un açıklamasını Meclise yönelik hakaret olarak nitelendirerek, "Cumhurbaşkanı ne söylediğini kontrol ediyor mu?" diye sordu.

Hükümetten ise Macron’a destek geldi. Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Covid-19 vakalarındaki "süpersonik" bir artışın ortasında hükümetin Macron'un yorumlarının yanında olduğunu söyledi. Fransa Başbakanı Jean Castex ise aşısını yaptırmayan Fransızlarla sorunu olduklarını vurgulayarak, aşılıların sayısının artırılması gerektiğini işaret etti.

İngiltere'de 2 Mart’tan bu yana en yüksek günlük vaka

İngiltere'de ise son 24 saatte 194 bin 746 vaka tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 13 milyon 835 bin 334'e yükseldi. Son 24 saatte 334 kişi hayatını kaybederken, 2 Mart'tan bu yana en yüksek günlük can kaybı sayısı kayda geçti. Toplam can kaybı ise 149 bin 284'e ulaştı.

Son 24 saatte 222 bin 824 kişiye Covid-19 aşısının güçlendirici dozunun (3. doz) uygulanmasıyla ülkede 12 yaşta üzeri nüfusun yüzde 60,1'i 3. doz aşısını yaptırmış oldu. Son 24 saatte 49 bin 887 kişiye ise aşının 2. dozu, 24 bin 866 kişiye de aşının ilk dozu uygulandı.

İngiltere'ye gelen yolcular için PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

Avam Kamarası’nda güncellenen kuralları açıklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'ye gelen yolcuların seyahat öncesinde ve ülkeye varışlarının 2. gününde yaptırması zorunlu olan PCR testi kuralının kaldırıldığını duyurdu. Johnson, uygulamanın 7 Ocak Cuma günü yerel saatle 04.00'ten itibaren geçerli olacağını söyledi. İngiltere'ye gelenlerin artık negatif bir PCR testi alana kadar kendilerini izole etmeleri gerekmeyeceğini söyleyen Johnson, "İngiltere'de Cuma günü sabah saat 04.00'ten itibaren birçoğu denizaşırı bir ülkede karantinada kalma ve önemli miktarda ekstra masrafa maruz kalma korkusuyla seyahat etmekten caydıran varış öncesi testini rafa kaldıracağımızı söyleyebilirim" dedi.

İngiltere'ye varan yolcuların varıştan sonra en geç 2. günde hızlı sonuç veren yanal akış testleri yaptırmaları gerektiğini söyleyen Johnson, yanal akış testinin pozitif olduğu durumlarda PCR testi yaptırılması gerektiğini ifade etti.

"Omicron, Birleşik Krallık'ta baskın bir mutasyon"

Johnson'ın açıklamasının ardından Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "İngiltere'ye gelen yolcular için geçen yıl sınırlara koyduğumuz geçici test önlemlerini kaldırıyoruz. Omicron, Birleşik Krallık'ta baskın bir mutasyon. Bu önlemler Omicron mutasyonunu yavaşlatmak için artık orantılı değil" ifadelerini kullandı.

9 yaşındaki kızına aşı yaptırabilmek için İtalya’ya gitti

İngiltere’de 9 yaşındaki kızının Covid-19 aşısı olabilmesi için kızıyla birlikte İtalya’ya seyahat eden anne, Covid-19 riskini en aza indirmek için uçak yerine 13 saatlik araç yolculuğunu tercih etti.

İngiltere'de 12 yaş altı çocuklara Covid-19 aşısı yapılmadığı için 9 yaşındaki İtalyan vatandaşlığı bulunan kızını da alarak İtalya’ya giden Alice Columbo, kızını, “dünyadaki en değerli şey” olarak nitelendirdi, onu Covid-19’dan korumak için her şeyi yapabileceğini ifade etti. Columbo, çocuklarına aşı yaptıramayan aileler için “inanılmaz derecede üzgün” olduğunu da belirtti.

Macaristan’da Covid-19 salgınında vaka rekoru

Macaristan’da da Covid-19 salgınında vaka artışı sürüyor. Macaristan’da son 24 saatte 5 bin 270 yeni vaka bildirilmesiyle ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 269 bin 979’a ulaştı. Son 24 saatte 82 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği Macaristan’da toplam can kaybı sayısı ise 39 bin 599 olarak kayıtlara geçti.

Macaristan hükümeti ülkedeki yeni vakaların yüzde 11’inden fazlasının Covid-19’un Omicron mutasyonu olduğunu açıkladı.

Macaristan en son 3 bin 5 yeni Covid-19 vakası bildirerek günlük vaka rekoru kırmıştı.

İsrail’de Covid-19 vakalarında rekor

İki yıl boyunca ülkeye turist kabul etmeyen, geçtiğimiz ay belirli ülkelere kapılarını açan İsrail’de Omicron mutasyonunun hızla yayılmasının ardından bir günde 11 bin 978 vaka tespit edilerek rekor seviyelere ulaşıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı yetkilisi, ülkedeki Omicron vakalarındaki dalgalanmanın henüz kontrol altına alınmadığını söylerken, İsrail Başbakanı Naftali Bennet, ülkede ilerleyen günlerde daha fazla Covid-19 vakası görülebileceğini ve virüse karşı daha dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’den ve Birleşik Krallık’tan seyahatin hala yasak olduğu İsrail’de bu hafta başında, Kanada, Fransa, Güney Afrika, Macaristan, Nijerya, İspanya ve Portekiz’de yapılan seyahat yasakları kaldırıldı.

İsrail’de salgının başından bu yana 1 milyon 394 bin 407 kişide Covid-19 tespit edilirken, 8 bin 244 kişi de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

KKTC'de salgında üst üste ikinci gün vaka rekoru

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) son 24 saatte 720 yeni vaka tespit edilmesi ile salgının başlangıcından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçti. Toplam vaka sayısı da 38 bin 370'e yükseldi. Salgında son 24 saatte 1 kişi korona virüse yenik düşerken, toplam can kaybı sayısı 143'e ulaştı. Son 24 saatte 229 kişi ise taburcu edildi. Yoğun bakımda ise 10 hastanın tedavisi sürüyor.

Polonya Devlet Başkanı Duda, Covid-19’a yakalandı

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’nın ikinci kez Covid-19 testinin pozitif olduğu bildirildi. Duda’nın sağlık durumunun iyi olduğu, herhangi bir belirtisi bulunmadığı vurgulanırken, tıbbi bakım altındaki Başkanın Nisan ve Haziran aylarında iki doz Covid-19 aşısını ve Ekim ayında da hatırlatıcı doz yaptırdığı bildirildi. Polonya Sağlık Bakanlığı, bugün ülkede 196 yeni Covid-19 vakası tespit edildiğini duyurdu.

Rio Karnavalı bu yıl da korona nedeniyle iptal edildi

Dünyaca ünlü Rio Karnavalı geçen sene olduğu gibi bu yıl da iptal edildi. Brezilya’nın Rio de Janeiro şehri Belediye Başkanı Eduardo Paes, Covid-19 vaka artışı nedeniyle Rio karnavalının bu sene de iptal edildiğini açıkladı. Paes, Covid-19 vakalarının arttığı bu dönemde sokak karnavalı düzenlemenin çok zor olacağını belirterek, bu sene sadece samba okullarının hazırladığı dans gösterisinin düzenleneceğini söyledi. Gerekli önlemlerin alınacağı ve sadece samba gösterisinin gerçekleşeceği Sapucai Karnavalı, şehirdeki Marques de Sapuca Sambadrome stadyumunda düzenlenecek.

Son olarak 2019 yılında gerçekleştirilen Rio Karnavalı, iptal edilmeseydi bu yıl 25 Ocak - 5 Mart tarihleri arasında yapılacaktı.

İHA

06 Oca 2022 - 07:42 - Dünya

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.