AramaArama
Gıda Hattı

H10N3 nedir? H10N3 virüs bulaşıcı mı?

1 Haziran 2021, 15:34
Paylaş
H10N3 nedir? H10N3 virüs bulaşıcı mı?

H10N3 nedir? H10N3 virüs bulaşıcı mı? Çin'de ateş belirtisiyle hastaneye kaldırılan bir insana H10N3 kuş gribi tanısı kondu. Peki H10N3 nedir? H10N3 virüs bulaşıcı mı? H10N3 ne demek?

 Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkede bir kişiye H10N3 kuş gribi tanısı konduğunu açıkladı. Açıklamaya göre, Zhenjiang kentinde yaşayan 41 yaşındaki erkek hasta, dünyada H10N3 kuş gribi görülen ilk insan.

Açıklamada, bu kişinin ateş ve başka semptomlar nedeniyle 28 Nisan'da hastaneye kaldırıldığı, 28 Mayıs tarihinde de hastaya H10N3 teşhisi konduğu belirtildi. Bahsi geçen kişinin bu virüse nasıl yakalandığına dair ayrıntı verilmedi.

H10N3 Nedir?

Avian İnfluenza (Kuş gribi, Tavuk Vebası, Bird Flu) insanlarda grip etkeni olarak gözlenen influenza virüslerinden A tipinin neden olduğu, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır.

İnfluenza A virüsleri hemaglutinin (H) ve nörominidaz (N) antijenlerine göre sınıflandırılır. Kuşlarda hastalık yapan influenza virüsünün 15 alt tipi bulunmaktadır.

H10N3 Virüs Bulaşıcı Mı?

H10N3 virüsleri bazen insanları enfekte eder. Ayrıca Çin'den yapılan açıklamada virüsün bir insana bulaştığı açıklanmıştı.

Nasıl Bulaşır?

Hasta hayvanların akıntıları ve özellikle dışkı ile direkt temas; bulaşık yem, su, malzeme ve kıyafetlerle temas; klinik olarak hastalık belirtilerini göstermeyen su ve deniz kuşlarıyla temas bulaşa neden olabilir. Özellikle ölü veya canlı hastalıklı kuşlar ve kuşların atıklarına maruz kalan kişilere solunum ve temas yoluyla bulaşır.

Avian influenza virüsleri genellikle insanları doğrudan enfekte etmez ve insanlar arasında dolaşmaz. İnsanda avian influenza virüsleriyle oluştuğu bildirilmiş doğal enfeksiyon sayısı çok azdır. İnsanlardaki olguların enfekte kümes hayvanları veya kontamine yüzeylerle temas sonucunda geliştiği düşünülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından insandan insana geçiş olmadığı belirtilmekle birlikte literatürde sağlık çalışanları, kümes hayvancılığında çalışan işçiler ve aile üyeleri arasında şüpheli geçiş olguları bildirilmiştir. Avian İnfluenza A nın bazı suşları (H5N1, H7N7 ve H9N2 vb.) sağlık çalışanları, aile bireyleri, tavukçuluk yapanlar ve tavuk imha ekiplerinde çalışanlarda insandan insana çok sınırlı bir biçimde de olsa bulaşabildiği anlaşılmaktadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.