Gıda Hattı

H. G. Wells kimdir, H. G. Wells hayatı

21 Eylül 2021, 00:54
Paylaş
H. G. Wells kimdir, H. G. Wells hayatı
Bilim-kurgunun duayeni H. G. Wells 1866 yılının 21 Eylül tarihinde doğması nedeniyle bugün özellikle aranan isimlerden biri. Bu alanda çok özel eserlere sahip olan H. G. Wells kimdir, H. G. Wells biyografi hakkında her şeyi sizinle paylaşıyoruz. Hem görüşü hem de tarzı ile H. G. Wells hayatı ve ilginç olayları neler?

H. G. Wells hayatı boyunca pek çok eser oluşturdu. Yalnızca bilimkurgu değil pek çok edebi eseri bulunmaktadır. Geçmişimizin ve tarihin en önemli yazarlarından biridir.

H. G. Wells biyografi

doğum; 21 Eylül 1866

ölüm; 13 Ağustos 1946

H. G. Wells hayatı

Dünyaların Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau'nun Adası ve Zaman Makinesi adlı bilimkurgu romanlarıyla tanınan ama neredeyse edebiyatın her dalında birçok eser vermiş olan İngiliz yazardır. Sosyalist olduğunu açıkça söyleyen H.G. Wells'in çoğu eserinde önemli ölçüde siyasi ve sosyal yorumlar bulunmaktadır. Jules Verne gibi gelecekteki teknolojik gelişmeleri anlattığı kitaplarıyla bilimkurgu dalının öncülerinden hatta yaratıcılarından sayılmaktadır.

Nutuk'ta yer aldı

Aynı zamanda 1920 yılında günün en önemli insanlık tarihi kitaplarından olan Outline of History[ölü/kırık bağlantı] eserini yayımlamıştır. Bu kitap Mustafa Kemal Atatürk tarafından değerlendirilmiş ve "kalıcı dünya barışı için uluslararası hükûmet" görüşü Nutuk'ta yer almıştır. Nutuk'tan ilgili kısım şöyledir:

Millete, şunu da hatırlattım ki, kendimizi, dünyaya egemen sanmak aymazlığı, artık sürmemelidir. Gerçek konumumuzu, dünyanın durumunu tanımamaktaki aymazlıkla, aymazlara uymakla milletimizi sürüklediğimiz yıkıntılar yetişir. Bile bile aynı acıklı durumu sürdüremeyiz. Efendiler, İngiliz tarihçilerinden Wells, iki sene evvel yayımlanan, bir tarih yazdı. Yapıtının son sahifeleri "dünya tarihinin gelecekteki evresi" başlığı altında birtakım düşünceler içeriyor. Bu düşüncelerde güdülen konu; "federal bir dünya devleti"dir.

H. G. Wells

Wells, bu bölümde, birleşik bir dünya devletinin nasıl kurulabileceği ve böyle bir devletin önemli ayırıcı niteliklerinin neler olacağı üzerindeki düşüncelerini ortaya atıyor ve adaletin ve tek bir kanunun egemenliği altında dünyamızın alacağı durumu canlandırmaya çalışıyor.

Wells, "bütün egemenlikler, tek bir egemenlik içinde eritilmezse, milliyetlerin üstünde bir güç yaratılmazsa dünya yok olacaktır" diyor ve "gerçek devlet, çağdaş hayat koşullarının bir zorunluk haline getirdiği dünya birleşik devletlerinden başka bir şey olamaz.", "Kuşku yoktur ki insanlar, kendi ortaya çıkardıkları şeyler altında ezilmek istemezlerse er geç birleşmek zorunda kalacaklardır." diyor. »

Eserleri

H. G. Wells, çok sayıda eser vermiş, özellikle ilk dönemlerinde yazdığı bilimkurgu romanlarıyla, çok okunan yazarlar arasında yer almış, Jules Verne ve Hugo Gernsback ile birlikte "Bilim Kurgunun Babası" sayılmıştır. Ayrıca ABD sinema endüstrisi Wells'in eserlerine yoğun ilgi göstermiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.