AramaArama
Gıda Hattı

Güzelliğin yeni sırrı: Bal sabunu 

28 Ekim 2018, 17:08
Paylaş
Güzelliğin yeni sırrı: Bal sabunu 

Arıların çiçeklerden toplayarak, sofralarımıza gelen bal, vücudumuz ve sağlığımız için birçok faydası var. Yüzyıllar öncesinde, özellikle kadınların güzellikleri için bal kullandığını biliyor musunuz? Arıcılarda satılan ve son dönemde özellikle genç kızların ilgi odağı haline gelen bal sabunu, yüzdeki sivilcelere şifa kaynağı oluyor. Bal sabunu faydaları neler?

Polen, bal ve propolisten üretilen ve hiçbir katkı maddesi içermeyen bal sabunu, kuru halde bulunan yüze sürülerek bolca köpürtülüyor. Bu şekilde, 15 dakikalık bir bekleyiş sonrası yüz, ılık suyla yıkanıyor. Devamlı kullanım sonrası yüzdeki sivilceleri ciddi oranda azaltan sabun, yoğun ilgi nedeniyle işletmecilerin de yüzünü güldürüyor. 

| Balın Faydaları nelerdir? Sahte bal nasıl anlaşılır? |

“Ballı sabunda hiçbir katkı maddesi yok”

Arıcılık yapan bir işletmede tezgahtar olarak görev yapan Hüseyin Ekimci, bal sabununun sayılı arıcılarda bulunduğunu ve özellikle genç kızların son dönemde bu sabuna yönelik yoğun bir talebinin olduğunu dile getirdi. 

Bu üründe hiçbir katkı maddesinin olmadığını vurgulayan Ekimci, "Bal sabunlarımız hakikaten şu an ilgi odağı. Sabunlarımız doğal. Polenli, ballı ve propolisli. Dışarıdan hiçbir katkı maddesi yoktur. 

Yüzde köpürtüldükten sonra 15 dakika bekleniyor. Sonra ılık suyla yıkanıyor. Sivilcelere karşı bire birdir. Geri dönüşler gerçekten çok iyi. Bir alan bir daha almaya geliyor. İlgi çok güzel. Genç kızlarımızın özel bir talebi var. Faydasını gören dükkana geliyor zaten. Ballı sabun olarak halk arasında biliniyor” dedi.

| Propolis nedir, nasıl kullanılır? Bilmek istediğiniz her şey bu yazıda… |

Bal sabunu faydaları neler?

Nemlendirici özelliği ile de bilinen bal, günümüzde cilt için kullanılan birçok ürün içinde yer alıyor. Bal sabunu, düzenli olara cilde uygulandığında ise cildi canlandırıp, gençleştiriyor.

Özellikle ergenlik döneminde kişilere dert olan sivilce ve aknelerin kısa zamanda yok olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca ciltte oluşan bakterilerin yok olmasını sağlayan bal sabunu, yağlı ciltlerin yağ oranını azaltıyor. 

Sadece cilt değil, saç bakımında da kullanılması gereken ürünler arasında yer alıyor. Ballı sabunun saça faydaları da oldukça fazla. Saça parlaklık ve yumuşaklık katan bal sabunu, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini de azaltıyor. 

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.