Gıda Hattı

Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otu öldürür mü? Güzel avrat otu faydaları ve zararları nedir?

20 Ekim 2021, 16:33
Paylaş
Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otu öldürür mü? Güzel avrat otu faydaları ve zararları nedir?
Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otu öldürür mü? Güzel avrat otu faydaları ve zararları nedir gibi sorular, son zamanlardaki zehirlenmelerin ardından merak ediliyor.

Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otu öldürür mü? Güzel avrat otu faydaları ve zararları nedir? Giresun’da yaşanan zehirlenme vakalarının ardından Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Bulut, ıspanak ile Atropa belladonanın (güzelavrat otu) ayırt edici özellikleri, alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Son dönemde ilde yaşanan zehirlenmelerin ıspanaktan kaynaklı olduğu iddialarını değerlendiren Giresun İl Sağlık Müdürü Muhammet Bulut, "Zehirli olan ıspanak değil, güzel avrat otu" açıklaması yaptı. Peki güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otu öldürür mü? Güzel avrat otu faydaları ve zararları nedir?

“Zehirlenmelerin nedeni güzelavrat otu”

Yaşanan besin zehirlenmesinin ıspanaktan değil, ıspanağa karışmış olan Atropa belladona otundan kaynaklandığını belirten Bulut, “İlimizde 8 kişi besin zehirlenmesi şikayetiyle hastanelerimize başvurdu. Öncelikle bu besin zehirlenmesinin Atropa belladona (güzel avrat otu) kaynaklı olduğunu tespit ettik. Bu Atropa belladona, ıspanakla birlikte bulunan ve beraber destelenen bir tür ot. Atropa belladona hem yan etkileri açısından hem de ciddi toksit bir bitki. Ispanaktan ayır edilemediği için tüketildiğinde ciddi besin zehirlenmesi vakaları yaşanıyor” dedi.

Güzel avrat otu nedir?

Güzelavrat otu, (Atropa belladonna ya da Atropa bella-donna), patlıcangiller familyasına ait çok senelik otsu bir bitkidir. "Atropin" maddesi, bu bitkinin halüsinojenik fonksiyonları olan bir hayli zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

Güzel avrat otu nerelerde yetişir?

Tür; Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'nın yerlisidir ve Kuzey Amerika'nın bazı kısımlarında da bulunmaktadır hale gelmiştir. Yetiştiği alanlar çoğu zaman kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir.

Adı olan "Bella-Donna" İtalyanca'dan köken alır ve "güzel kadın" manasına gelmektedir. Atropin maddesini, bayanlar bir vakitler göz bebeklerini büyütmek için kullanmışlardır.

Güzel avrat otu özellikleri

Güzelavrat otu; dallanmış, otsu ve çok senelik bir bitkidir ve çoğu zaman etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1 buçuk metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur.

Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlamakta olan hayvanlar tarafından iştahlıca tüketilir. Atropa belladonna var lutea olarak adlandırılan bir varyetesinin, soluk sarı çiçekleri ve meyveleri bulunur.

Atropa belladona nadir olarak bahçelerde kullanılır. Dünyanın diğer bölgelerinde, eldeğmemiş topraklarda yetişen, değeri olmayan türlerinin olduğu bilinmektedir. Küçük tohumların çimlenmesi, tohumun uykuda almasını sağlayabilen sert kabuğuyla da ilişkili olarak genelde zordur.

Çimlenme, değişen sıcaklık şartları altından birkaç hafta alabilir ancak giberellik asidin kullanımıyla gelişim hızlandırılabilir. Fideler biyerden bir yere taşınma esnasında çökerten gibi kök zararlarından dolayı steril toprağa gerek duymaktadırlar.

Güzel avrat otu faydaları nedir?

Önemli Uyarı!

Satışı yasaklı olan bitkilerden bir tanesi olan güzel avrat otu, doğal bir ağrı kesicidir fakat güzel avrat otunun bu özelliğinden faydalanılması için evvela bazı tıbbi işlemlerden geçirilmesi şarttır. Dolayısıyla amatör kullanım için uygun değildir.

 • Orta kulak ve bademcik iltihabına iyi gelir.
 • Astım, zatürre, bronşit gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Ülser ve gastritin neden olduğu problemleri ortadan kaldırır.
 • Cilt üstünde botoks etkisi vardır.
 • Sivilce ve akneye karşı etkilidir.
 • Sedef hastalığına iyi gelir.
 • Kanı temizler.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Bağırsak dostu bir ottur. Sindirimi kolaylaştırır.
 • Gut hastalığına karşı etkilidir.
 • Romatizma ağrılarını hafifletir.
 • Afrodizyak etkisi vardır. Cinsel gücü artırır.
 • Sistit sorununa karşı doğal bir reçetedir.
 • İştah açar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kepek sorununu giderir.
 • Saçların daha canlı ve gür çıkmasını sağlar.

Güzel avrat otu zararları ve yan etkileri

Yapılan araştırmalara göre, güzel avrat otu tüketildiğinde direk olarak sinir sistemini etkilemektedir. Bunun nedeni olarak ise içeriğindeki alkaloidler (L-atropine, DL-hyoscyamine ve hyoscine) gösterilmektedir. Bu sebeple güzel avrat otu satışı yasaklı olan bitkilerden birisidir.

Güzel avrat otu, az miktarda tüketildiğinde ciltte kızarıklığa ve tüm vücutta uyuşmaya neden olur. Fazla tüketildiği durumlarda ise devamlı uyuma isteği, yüksek ateş, anlamsız konuşma, solunum güçlüğü ve bilinç kaybı gibi problemler görülür.

Bu belirtilerden en az biri ortaya çıktıysa, hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Güzel avrat otunun aşırı miktarda tüketimi, letarji ve komaya, hatta ölüme neden olabilir.

Güzel avrat otu öldürür mü?

Çok zehirli bir bitki olduğu için fakat uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir. Başlıca zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.