Gıda Hattı

Güvenlik refahı etkiliyor

5 Kasım 2015, 10:33
Paylaş
Güvenlik refahı etkiliyor

Türkiye, Londra merkezli Legatum Enstitüsü tarafından açıklanan 2015 yılı refah düzeyi en yüksek ülkeler sıralamasında 8 sıra birden yükselerek genel sıralamada 78. sırada yer aldı. Ülkelerin ekonomi, sağlık, eğitim gibi farklı 89 kritere göre değerlendirildiği endekste Türkiye en düşük puanı ise emniyet ve güvenlik alanında aldı ve 109. oldu.

Londra merkezli Legatum Enstitüsü, yıllık küresel refah endeksini baz alarak 2015'te dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkelerini belirledi. 142 ülkenin 89 farklı kritere göre değerlendirildiği endekste Türkiye, 78. sırada yer aldı. Listenin ilk üç basamağında, sırasıyla Norveç, İsviçre ve Danimarka yer aldı.

Almanya’nın 14, Fransa’nın 22. sırada kendine yer bulabildiği listenin son 10 sırasında ise Angola, Sudan, Yemen, Suriye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Burundi, Çad, Haiti, Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi savaş ve kıtlıkların yaşadığı ülkeler yer aldı.

Türkiye, geçen yıla göre 8 sıra birden yükseldiği listede 78. sırada yer aldı. Türkiye ortalama hayat memnuniyeti puanlamasında, 10 üzerinden 5,6 puan alırken, en kötü performansı ‘emniyet ve güvenlik’ sıralamasında aldı. Türkiye, emniyet ve güvenlik sıralamasında 142 ülke arasında 109. olabildi.

Kişisel özgürlük konusunda 100. sırada yer alan Türkiye, endekste en iyi puanı 51. sırada yer aldığı devlet yönetimi kategorisinde ve 57. sırada yer aldığı sağlık alanında aldı.

Refah listesinde Türkiye; Trinidad ve Tobago, Malezya, Tayland, Vietnam, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Özbekistan, Moğolistan, Belize, Kırgızistan, Botsvana, Azerbaycan ve Ukrayna gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.