Gıda Hattı

Gürültü kirliliği sokakları aydınlatmak için kullanılabilir!

6 Ekim 2021, 08:32
Paylaş
Gürültü kirliliği sokakları aydınlatmak için kullanılabilir!

Gürültü, büyük şehirlerdeki en zorlu sorunlardan biri olarak kabul ediliyor. Ancak bu gürültü özellikle yoğun kentsel alanlarda enerji üretiminde kullanılabiliyor.

Çevre kirliliği, dünyadaki tüm ülkelerin karşı karşıya olduğu önemli bir sorun. Endüstriyel ve kentsel alanlardaki hızlı büyüme, çevre ile ilgili çok miktarda potansiyel olarak zararlı atık ürünün ortaya çıkmasına neden oluyor.

İnsanların ve araçların sayısındaki büyük artış, toplumların karşı karşıya olduğu büyük bir sorun haline gelen " Gürültü Kirliliği " konusunda büyük endişelere yol açıyor.  Çünkü gürültü kirliliği,

  • Eğitim,
  • Üretim,
  • Ekonomik süreçler
  • Sosyal yönler

gibi insan faaliyetleri üzerinde doğrudan ve dolaylı bir etkiye sahip olduğu için toplulukların gelişmelerini de etkiliyor.

Gürültü kirliliği etkilerinin insanın zihinsel, fiziksel sağlığı ve günlük aktivitelerin bozulması üzerinde farklı etkileri var. Bu etkiler basit işitme kayıplarından tamamen sağırlığa kadar değişen sorunlara neden olabiliyor.

Trafik gürültüsü de şehirlerdeki gürültü kirliliğinin ana kaynağı olarak kabul ediliyor. Çünkü uçak, otobüs, tren, ağır kamyon ve motosiklet gibi tüm bu ulaşım araçları gürültü kirliliğini arttırıyor.

Ancak gürültü elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor!

Gürültü bir tür enerji. Hatta ses basınç seviyeleri insan kulağının duyabileceği seviyelerden daha yüksek. Termodinamiğin üçüncü yasasına göre, mekanik enerji elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor. Böylece mekanik enerjinin bir biçimi olarak sesten elektrik enerjisi elde edilebiliyor.

Sonik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek için üç yaklaşım var;

  • Sonik enerjiyi ısıtarak,
  • Diyafram kullanarak,
  • Piezoelektrik malzemeleri kullanarak.

Böylece, yenilenemeyen kaynaklardan üretilen enerji tüketimini azaltmak için kullanılabilecek sürdürülebilir elektrik enerjisi üretmek mümkün olabiliyor.

Bu nedenle, yol üzerinde hareket ederken trafik tarafından oluşturulan kinetik enerjiden yararlanmak mümkün. Bu enerji kaynakları ana şebekeyi besleyebiliyor. Sürüş sırasında elektrikli araçları şarj edebiliyor. Son olarak sokak aydınlatmalarında kullanabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.