AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Günün hangi saatlerinde daha üretken oluyoruz?

Günün hangi saatlerinde daha üretken oluyoruz?
6 Ekim 2018, 16:21

Günün hangi saatlerinde beyniniz daha etkili çalışıyor? Şaşırtıcı bir şekilde, bunun cevabı gündüz ya da gece kadar basit değil. Araştırmacılar, günün belirli saatlerini işlerinizi tamamlamak için en iyi zaman olduğunu ve vücudunuzun doğal saatini dinlemenin 24 saat içinde daha fazlasını başarmanıza yardımcı olacağını düşünüyor.

Medical Daily'de yayınlanan bir yazıya göre, bilim, yüksek bir performans için en uygun zamanın kuşluk vakti olduğunu gösteriyor. Vücut sıcaklığımız, uyanmadan önceden başlayarak, gün ortasına kadar artmaya devam ediyor. Vücut sıcaklığında ki bu kıdemeli artış, çalışma belleğimiz, uyanıklığımız ve konsantrasyonumuzun da kuşluk vaktinde arttığını gösteriyor.

Gün ortasındaki yorgunluk, yaratıcılığı arttırabilir

Uyanıklığımı bu noktadan sonra düşme eğiliminde. Fakat, yapılan bir çalışma, gün ortasındaki yorgunluğun aslında yaratıcı yeteneklerin arttırabileceğini ileri sürdü.

Beynimizin en yoğun çalıştığı bu dönemde, bilim uzun zamandır akılcı zekanın ya da bilgiyi daha hızlı bir şekilde hatırlama ve düşünme kabiliyetinin 20 yaş civarında zirveye taşındığını ileri sürüyor. Bununla birlikte, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, beynin zirve yaptığı yaş, farklı yaştaki insanlar için yaklaşık 30 zeka alt kümesinin olduğu sonucuna vardı. 

Örneğin, işlenmemiş bilgilerin işlenmesindeki ham hız 18 veya 19 yaş civarında zirve yapıyor. Ancak kısa süreli bellek 25 yaşına kadar devam ediyor ve 35 yaşında düşmeye başlıyor. 

Kelime dağarcığı etkinliğini 70'li yaşlara kadar koruyor

İnsanların duygusal durumlarını değerlendirme yeteneği, 40 veya 50’li yaşlarda daha çok zirveye çıkar. Kelime dağarcığının gücünü kaybetmesi ise 70’li yaşların sonunda ortaya çıkıyor.

Yine de, vücudun doğal saatine göre çalışmak kişileri daha aktif yapabilir. Bu zamanlar, insandan insana farklılık gösteriyor. Sabah insanları, uyanır ve akşam daha erken saate uyur. Bu kişiler, günün erken saatlerinde daha üretken olabilir. Akşam insanları ise, daha geç bir saatte uyanır. Bu kişilerde akşam saatlerinde daha üretken olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.