AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Günün en yüksek sıcaklığı ölçüldü, Cizreliler eve kapandı!

Günün en yüksek sıcaklığı ölçüldü, Cizreliler eve kapandı!
20 Temmuz’da 49 derece ile günün en yüksek sıcaklığı ölçülen Cizre'de, vatandaşlar evlere kapandı, esnaf öğle saatlerinde kepenk kapattı.
21 Temmuz 2021, 17:21

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 20 Temmuz’da ölçülen 49 derece, günün en yüksek sıcaklığı olarak kayıtlara geçerken, vatandaşlar sıcaklardan etkilenmemek için evlere kapandı, esnaf da öğle saatlerinde kepenk kapattı.

Meteoroloji ölçümlerine göre 20 Temmuz 1998 yılında termometrelerin 48,5 dereceyi gösterdiği Cizre’de, son 60 yılın en sıcak günleri yaşanıyor.

20 Temmuz 2021 günü 49 derece ile günün en yüksek sıcaklığının kayıtlara geçtiği Cizre, böyle kendi rekorunu 23 yıl sonra kırmış oldu. Cizre'de hava sıcaklığının 50 dereceye ulaşması nedeniyle vatandaşlar, sabah 11.00 ile 17.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen gösteriyor.

Esnaf kepenk kapattı, sokaklar boş kaldı

İlçede esnaf, sabah açtığı iş yerlerini saat 11.00 gibi kapattıktan sonra 17.00'ye kadar evinde istirahat ediyor. Kavurucu sıcaklıkta evlerinde klima ortamında dinlenen vatandaşlar, gün ortasında dışarı çıkmamaya özen gösteriyor. Bu nedenle ilçede 11.00 -17.00 arası çarşıda neredeyse in cin top oynuyor.

Son zamanların en sıcak yaz ayını yaşayan Cizre’de vatandaşlar, sıcak havaya rağmen bayram ziyaretlerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Cadde ve sokaklarda parmakla sayılabilecek kadar insanın dışarıda olduğu kent merkezinde vatandaşlar güneş ışınlarından korunmak için gölge ve serin yerlerde beklemeye ve dinlenmeye özen gösteriyor.

Cizre’de hava sıcaklığının her yıl 50 dereceye kadar ulaştığını ifade eden Abdurrahman İnce, "Dün Cizre için sıcaklığın en yüksek olduğu gündü. Hava sıcaklığı dün neredeyse 55-56 dereceydi. Ancak sıcak havaya rağmen günlük yaşamımıza devam etmeye çalışıyoruz çok zor da olsa bunu yapıyoruz ama sıcaklıktan da çok etkileniyoruz" dedi.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.