Gıda Hattı

Günlük kahve tüketimi miktarına dikkat! Kahve dünyaya zarar mı veriyor? Kahve ayak izi hesaplaması nedir?

27 Eylül 2021, 18:11
Paylaş
Günlük kahve tüketimi miktarına dikkat! Kahve dünyaya zarar mı veriyor? Kahve ayak izi hesaplaması nedir?
Dünyada her geçen gün insan faaliyetleri nedeniyle küresel ısınma ve kirlilik oluşuyor. Dünya daha yaşanılmaz bir hale geliyor. İnsanların yedikleri, içtikleri, giydikleri ve kullandıkları tüm eşyalar çevreye zarar veriyor.

Ürünleri ve tüketim miktarlarını çevre için sürdürülebilir olarak düzenlememiz gerekiyor ve bazı alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmemiz bunlar arasında. Bir kişinin günlük olarak tükettiği kahve miktarı farklı kahve türlerinin yılda ne kadar karbon emisyon ürettiğini gösteren bir hesaplamayı ortaya çıkardı. Kahve ayak izi denilen bu platformda kahveyi nasıl daha sürdürülebilir bir şekilde tüketebileceğiniz ile ilgili de bilgiler yer alıyor.

Kahve ayak iziniz nasıl hesaplanır?

Birleşik Krallık'ta bulunan Cardiff Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada insanların günlük tükettikleri kahve miktarlarının dünyayı ne kadar kirlettiğini hesaplamak amacıyla bir hesap makinesi oluşturuldu. Bir kişinin günlük veya haftalık olarak tükettiği kahve miktarının ortama salınan karbondioksit miktarını doğrudan gösteren bir hesap makinesi sağlandı. Buna göre ortaya ciddi bir tablo çıkıyor.

Farklı etkenlerin de hesaplanması mümkün

Kahve ayak izi hesaplaması ile günlük olarak tüketilen kahvenin yalnızca çevreye olan zararı hesaplanmıyor. Aynı zamanda süt üretiminin hatta içeceğin servis edilmesinde kullanılan bardağın, tarım yöntemlerinin de etkenleri hesaplanıyor ve hepsinin hesaplaması ortak bir şekilde sonuçlanıyor.

Kahve tüketimi ile ilgili olarak Dr. Zabarowska günde bir fincan lattenin yıllık 85.410 karbondioksit eşdeğer olduğunu ortaya çıkardı. Bu da kahvenin yetiştirilmesinden dağıtımına kadar 72.800 su kullanıldığı anlamına geliyor. Konu ile ilgili olarak kahve ayak izi hesaplayıcı oluşturmak için özellikle motive olduğunu söyleyen Dr. çünkü büyük bir kahve aşığı ve tüketicisiyim. Ancak sürdürülebilir ürünler tüketmeliyiz dedi.

Sürdürülebilir hale getirmek için önemli bir adım!

Kahve ayak izi hesaplayıcısı insanların kahve ayak izine bağlı olarak yeniden kullanılabilir fincanlara geçiş de dahil kahveyi nasıl tükettiğini ve sürdürülebilir bir şekilde içebilecekleri konusuna kadar pek çok tavsiye oluşturdu. Araştırmalar küresel kahve talebinin 2050 yılına kadar üretimin üç katına çıkabileceğini konuşuyorlar. Karbondioksit emisyonu eklememe hedefini de belirleyip bu nedenle sürdürülebilir bir şekilde kahve üretip tüketim yöntemlerini de gittikçe daha sürdürülebilir hale getirebilmek gerekiyor.

İnek sütü kullanılmamalı

Dr. Zabarowka tarafından açıklanan bilgilere göre günlük kahve alışkanlığının çevreyi nasıl etkilediğini anlayabilmek ve daha sürdürülebilir seçimleri benimsemek için bazı adımlar atmak gerekiyor. İnek sütü yerine farklı alternatifler tercih etmek büyük değişim sağlıyor. Bitki bazlı süte geçildiğinde kahve ayak izinin yarıya düştüğünü gözlemledik dedi.

Yapılan araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri'nde her gün yaklaşık 400.000.000 fincan kahve tüketildiğinde İngiltere'de bu oranın 95.000.000 fincana kadar düştüğünü ve kahvenin petrolden sonra en çok ticareti yapılan ikinci ürün olduğunu belirtti. Ancak küresel ısınma ve kahve üretiminin zorlaşması ile birlikte bu durum özellikle Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde büyük ekonomik sorunlara yol açabilir.

Dr. Zabarowska yapmış olduğu açıklama da sıcaklıklarının artması ve kulaklıkların daha sık yaşanmaya başlaması ile birlikte kaliteli kahve üretmek çok daha zorlaşacak diyerek uyardı.

Kahve türlerinin karbondioksit emisyon miktarları

  • Espresso 17.5 kilogram karbondioksit
  • Americano 18,4 kilogram karbondioksit
  • Cappuccino 65 kilogram karbondioksit
  • Flat white 54,2 kilogram karbondioksit
  • Cafe latte 85,4 kilogram karbondioksit emisyonu gerçekleştiriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.