Gıda Hattı

Güneydoğu Anadolu ihracatında Ortadoğu rotası!

27 Aralık 2017, 13:10
Paylaş
Güneydoğu Anadolu ihracatında Ortadoğu rotası!

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda 1 milyar 856 milyon dolar ihracatla Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk sırayı alırken, bölgenin ihracatında Ortadoğu ülkeleri başı çekti.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, birlik üyesi firmalar tarafından gerçekleştirilen ihracat rakamlarını açıkladı.

mahsum-altunkaya-gidahattiBuğday unu, makarna ve bitkisel yağ ihracatı

Türkiye’de üretilen tarım ürünlerinin işlenerek farklı kıtalara ihraç edildiğinin altını çizen Altunkaya, birlik üyesi firmalar tarafından Ocak-Kasım 2017 döneminde, 1 milyar 856 milyon 190 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yapıldığını bildirdi. Bölgeden yapılan ihracatın, Aralık ayı ile birlikte geçen yılın rakamı olan 2 milyar doları aşması bekleniyor.

Dünyanın farklı coğrafyalarında Türk unu tüketildiğini ifade eden Altunkaya, ülkenin un ihracatında önemli bir yere geldiğini, bölge ihracatında da buğday ununun ilk sırada olduğunu bildirdi.

bugday-unu-gidahattiOcak-kasım döneminde bölgeden 484 milyon 122 bin dolarlık buğday unu ihracatı yapıldığı bilgisini paylaşan Mahsum Altunkaya, buğday ununun yüzde 26,1 payla ihracatta önemli bir yer tuttuğunu, bunu yüzde 15,8 oranı ve 293 milyon 443 bin dolarla makarnanın izlediğini kaydetti.

Altunkaya’nın verdiği bilgiye göre, yüzde 14,6 pay ve 270 milyon 614 bin dolarla bitkisel yağlar da ihracatta üçüncü sırada bulunuyor. İhracatın kalan kısmı ise diğer ürünlerden oluşuyor.

İhracatta ilk sırada Ortadoğu ülkeleri var

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, yazılı açıklamasında, ihracatta ilk sırada Ortadoğu ülkelerinin yer aldığını, bölgeye 11 ayda 1 milyar 395 milyon 140 bin dolarlık ihracat gerçekleştiğini belirtti.

Ortadoğu ülkelerinin ihracattaki payının yüzde 75,2 olduğunu bildiren Altunkaya, 334 milyon 755 bin dolarla Afrika ülkelerinin ikinci, 43 milyon 725 bin dolarla Amerika kıtası ülkelerinin üçüncü sırada olduğunu kaydetti.

hububat-ciftci-gidahattiGüneydoğu Anadolu sektör ihracatında lider

Güneydoğu Anadolu’nun hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında Türkiye lideri olduğunu belirten Altunkaya, “Türkiye'nin en fazla hububat ihracatını 1 milyar 856 milyon 190 bin dolarla bölge ihracatçısı yapıyor. Bölgemizin adını başarıyla duyuran, ihracatın artışına katkı sağlayan sektör temsilcilerini tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum. 2018 yılında yapacağımız çalışmalarla ihracatımızı daha da yukarı çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.