Gıda Hattı

Güney Afrika’da yeni Covid-19 mutasyonu! İki ülkede daha rastlandı

26 Kasım 2021, 08:52
Paylaş
Güney Afrika’da yeni Covid-19 mutasyonu! İki ülkede daha rastlandı

Güney Afrikalı bilim adamları, potansiyel etkileri henüz netleşmeyen B.1.1.529 adı verilen yeni bir Covid-19 mutasyonu tespit ettiklerini açıkladılar. Bostvana ile Hong Kong’da da rastlanan mutasyon nedeniyle DSÖ’ye acil toplantı çağrısı yapıldı.

Covid-19 mutasyonlarına bir yenisi daha eklendi.

Güney Afrika’da keşfedildi

Güney Afrikalı bilim adamları, ülkede B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni bir Covid-19 mutasyonunun tespit edildiğini bildirerek, yeni mutasyonun potansiyel etkilerinin henüz netlik kazanmadığını aktardı.

Delta Plus varyantı (variantı) belirtileri

Söz konusu mutasyonun vücudun bağışıklık tepkisinden kaçmaya ve daha bulaşıcı hale gelmesine yardımcı olacak “olağandışı bir konstellasyon takımına” sahip olduğu belirtilirken, söz konusu mutasyonun Gauteng eyaletinde hızla yayıldığı ve yeni vakaların yüzde 90’ının B.1.1.529 olabileceğini açıklandı.

Bostvana ile Hong Kong’da da rastlandı

Ülkedeki diğer 8 eyalette de yeni mutasyonun olabileceğini ifade eden bilim adamları, yaklaşık 100 kişiden alınan örneklerin B.1.1.529 olduğunu doğruladı. Bilim adamları, yeni mutasyonun Güney Afrika dışında Botsvana ve Hong Kong'da da tespit edildiğini ve Hong Kong’daki vakanın Güney Afrika'dan gelen bir kişide olduğunu aktardı.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, "Veriler sınırlı olsa da, uzmanlarımız yeni mutasyonu ve olası etkilerinin neler olabileceğini anlamak için yerleşik tüm gözetim sistemleriyle fazla mesai yapıyor" dedi.

DSÖ’ye acil toplantı çağrısı

Güney Afrika, yeni tespit edilen mutasyonu tartışmak üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çalışma grubundan acil toplantı talep etti.

Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla ise, hükümetin tespit edilen yeni mutasyona karşı daha sert kısıtlamalar getirip getirmeyeceğini söylemek için çok erken olduğunu aktardı.

Güney Afrika, Beta mutasyonu tespit edilen ilk ülke olmuştu

DSÖ tarafından "endişe verici" olarak nitelendirilen Covid-19’un Beta mutasyonu, geçen yıl ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilmişti. Beta’nın diğer mutasyonlara kıyasla daha bulaşıcı ve aşıların söz konusu mutasyona karşı etkisinin daha az olduğu ortaya çıkmıştı. Güney Afrika’da yılın başlarında ise C.1.2 adlı yeni mutasyon tespit edilmişti.

Ülkede salgının başından bu yana 2 milyon 950 bin 35 kişide Covid-19 tespit edilirken, toplam 89 bin 657 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.