Gıda Hattı

Güney Afrika kapılarını ABD tavuğuna açtı

10 Haziran 2015, 13:52
Paylaş
Güney Afrika kapılarını ABD tavuğuna açtı

Güney Afrika anti-damping gerekçesi ile ABD’den gelen kanatlı ürünlerine uyguladığı %100’ün üzerindeki vergiyi kaldırdı. İki ülkenin anlaşması sonucunda Güney Afrika, ABD’den başlangıç olarak yıllık 65 bin ton kanatlı ürünü ithal edecek. Bu sayede ABD kanatlı ürünlerine yaklaşık 15 yıldır kapalı olan pazar yeniden açılacak.

Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Rob Davies, sektörün bu yeni gelişmeyi tolere edebileceğini ve hatta yararlı olabileceğini söyledi.

Ayrıca ABD’nin, Afrika’nın en gelişmiş ekonomisine en fazla kanatlı ürünü ihraç eden ülkelerden biri konumuna gelmesi, ABD’de senatoda görüşülmekte olan Afrika Büyüme ve Fırsat Anlaşması’nın (AGOA) sorunsuz şekilde kabul edilmesi için de bir avantaj sağlayacak.

AGOA, ABD’nin Sahra altı Afrika ülkelerinden yaptığı ithalattan vergi alınmamasını öngören bir ticaret girişimi. ABD’li bazı senatörler Güney Afrika’nın uyguladığı vergiler kalkmadan AGOA’nın geçmesine engel olacaklarını belirtmekteydi. Bu yeni anlaşma sayesinde 2015 sonuna kadar Güney Afrika’ya kanatlı ihracatı başlayacak.

ABD Kanatlı ve Yumurta İhracat Konseyi ve Ulusal Tavukçuluk Konseyi de açıklamalarında iki ülke arasında imzalanan bu önemli anlaşmanın hızlıca hayata geçirilmesi için çalışmalara başlamak konusunda sabırsızlandıklarını belirttiler.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.