Gıda Hattı

Güneşsiz ve topraksız üretim: “Dikey Tarım!”

19 Eylül 2021, 11:13
Paylaş
Güneşsiz ve topraksız üretim: “Dikey Tarım!”

Artan nüfus artışına bağlı olarak tüketilen tarım ürünlerinde de bir hayli artış olmaktadır. Bu artışa karşılık alternatif üretim modellerinin üzerinde durulmaktadır.

Son yıllarda popüler olan güneşsiz ve topraksız(hidroponik) üretim modeli kısaca “dikey tarım uygulamaları” bu çerçevede geliştirilen uygulamaların başında gelmektedir. Peki, güneş ve toprak olmadan nasıl üretim yapılmaktadır?

Teknolojinin hızlı gelişimi kuşkusuz tarım uygulamalarını da etkilemektedir. Teknoloji yardımıyla geliştirilen bu yöntem ile kökleri besin maddesi içeren suyun içeresinde olacak şekilde üretim yapılabilmektedir. Güneş ışığının yerini ise LED ışıklar almaktadır.

Ayrıca bu uygulama ile toprağa da gereksinim duyulmamaktadır. Sadece üretimin yapılabileceği bir yapının olması yeterli olmaktadır. Binalar, konteynırlar, yarım kalan inşaat alanları üretimin yapılabileceği yapılar arasında sayılmaktadır.

Dikey tarım uygulamaları ilk kez doksanlı yılların sonlarında Despommier tarafından ortaya atılmıştır. Çok katlı bir binayı üretim sahasına çevirmiş ve yaklaşık 40-50 bin insana aynı anda yetecek kadar ürün verimi elde etmiştir.

Bitkilerin ihtiyacı olan mineral ve besini su içinde çözerek tarım ürünüyle ulaştırma esasına dayanan bu uygulamada güneşin yerini ise LED ışıklar almaktadır. Bitkilerin kökleri bitkinin ihtiyacı olan çözünmüş suyun içerisine daldırılmaktadır.

İşte dikey tarım uygulamalarının yararları

  • Daha az birim araziye ihtiyaç duyulmaktadır. Üstelik birim araziden daha fazla mahsül elde edilmektedir.
  • Ürünlerin anormal hava olaylarından etkilenme ihtimalleri yoktur. Çünkü üretim çoğunlukla kapalı alanlarda yapılmaktadır.
  • Ayrıca doğal bitki örtüsü bozulmamakta ve doğaya daha az zarar verilmektedir.

Ancak doğal üretimle kıyaslandığında bazı handikapları da bulunmaktadır. Bunların başında maliyet gelmektedir. Metrekare başına ortalama 800 kat daha fazla üretim maliyetine sebep olmaktadır.

Ayrıca güçlü bir enerji kaynağına gereksinim vardır. Bu enerji kaynağının yenilenebilir olması tercih edilmediği takdirde çok fazla kirlilik oluşacağı tahmin edilmektedir.

Bu uygulama doğal tarımın yerini alabilir mi bilinemez ancak bu yöntemin artan tüketim ihtiyaçlarına karşılık insanlığın elini güçlendiren bir yöntem olduğu ise şüphesizdir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.