AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığı nasıl geçer?
16 Temmuz 2021, 08:48

Yazın birçok insan tatildeyken, çalışırken farkında olmadan güneş altında fazla zaman geçirir ve yanar. Peki güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığı nasıl geçer?

Sağlık kuruluşları zararlı güneş ışınlarına ve güneş yanığı riskine karşı sürekli uyarıda bulunuyor. Ancak birçok kişi güneşin zararlı ışınlarına maruz kalarak yanıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, Amerikadaki yetişkinlerin 3’te 1’i, çocukların ise %70’i son bir yıl içerisinde bir kez güneş yanığı olmuş. Peki güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanığı tedavisinin 2 amacı vardır. İlki, kızarmış, şişmiş cildi rahatlatmak, ikincisi de ağrıyı hafifletmektir. İşte evde uygulanabilecek, güneş yanığına iyi gelen bazı yöntemler:

Soğuk kompres. Güneş yanığını hafifletmek için, cilde soğuk kompres uygulamak veya soğuk suyla duş almak. Soğuk kompres uygulamak için, buz kaseti veya benzer soğuk, donmuş bir madde ile hafifçe baskı yapabilirsiniz. Bunun için evde bulunan ürünleri kullanabileceğiniz gibi, özel ürünler de bulunmaktadır.

Krem veya jeller. Güneş yanığının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için, aşağıdaki maddeleri içeren krem veya jelleri kullanabilirsiniz:

  • Mentol
  • Kampfor
  • Aloe

Kremi uygulamadan önce soğutmak, yanık cildinize uygularken daha iyi hissettirecektir.

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar. İbuprofen veya naproksen gibi bir ilaçlar tüm vücuttaki güneş yanığı şişkinliklerini ve ağrılarını hafifletebilir.

Su içmek. Bolca su için ve vücudunuzun susuz kalmasını engelleyin.

Güneşten uzak durun. Güneş yanıklarınız geçene kadar güneşten uzak durun.

Güneş yanığına iyi gelen yöntemleri uygular, biraz da sabrederseniz yanıklarınız iyileşecektir. Ancak aşağıdaki ciddi güneş yanığı belirtilerini yaşarsanız, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız:

  • Ateşiniz 38.8 °C’yi geçerse
  • Üşüme
  • Şiddetli ağrı
  • Vücudun %20’sinden fazlasını kaplayan su kabarcıkları
  • Ağız kuruluğu, idrarın azalması, susuzluk, sersemlik ve yorgunluk gibi dehidrasyon (susuzluk) belirtileri

Kaynak: WebMD

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.