Gıda Hattı

Güneş sistemindeki gezegenlerin neden hepsi aynı düzlemde dönüyor?

25 Eylül 2021, 11:18
Paylaş
Güneş sistemindeki gezegenlerin neden hepsi aynı düzlemde dönüyor?

Güneş sisteminin bir modeline daha önce baktıysanız, muhtemelen Güneş'in, gezegenlerin, Ay'ın ve asteroitlerin kabaca aynı düzlemde olduğunu fark etmişsinizdir. Peki, bu durum tesadüf müdür?

Bu sorunun cevabını bulmak için yaklaşık 4,5 milyar yıl önceye gitmeliyiz. Yani Güneş sisteminin başlangıcına doğru bir yolculuk yapmamız gerekmektedir.

Güneş sistemi başlangıçta sadece devasa bir boyutta dönen bir toz ve gaz bulutuydu. Bu devasa bulut yaklaşık 12.000 AU kadardır. (Astronomik birim) Bir AU’nun Dünya ile Güneş arasındaki mesafe olarak hesaplandığı düşünülürse boyut gerçekten inanılmazdır.

Dönen toz ve gaz bulutu çökmeye başladığında, aynı zamanda düzleşti. Bir pizza üreticisinin dönen bir hamur parçasını havaya fırlattığını hayal edin. Döndükçe hamur genişler ama giderek incelir ve düzleşir. Çok erken dönemde Güneş sistemine olan da buna benzer bir durumdur.

Gezegenler nasıl oluşmuştur?

Sürekli düzleşen bulutun merkezinde, tüm bu gaz moleküllerinin çok fazla sıkıştığı ve ısındıkları belirtilmiştir. Böylece yüksek ısı ve basınç altında, hidrojen ve helyum atomları birleşip ve bir küçük yıldız biçiminde milyarlarca yıl süren nükleer reaksiyonu başlatmıştır: Güneş!

Sonraki 50 milyon yıl boyunca, Güneş çevresinden gaz ve toz toplayarak, yoğun ısı ve radyasyon dalgaları yayarak büyümeye devam etmiştir. Yavaş yavaş büyüyen Güneş, etrafındaki boş alanı temizlemiştir. Etraftaki bu alan disk benzeri bir alan haline gelmiştir. Yani gezegenler için uygun bir alan oluşmuştur.

Sonraki on milyonlarca yıl boyunca, pro-gezegen diskindeki toz parçacıkları, ara sıra birbirlerine çarparak yavaşça dönmüşlerdir. Hatta bazıları birbirine yapışmışlardır. Bu durum milyonlarca yıl boyunca devam etmiştir.

Bu parçacıklar milimetre uzunluğunda tanecikler haline gelmiş ve bu tanelerden de santimetre uzunluğunda çakıllar olmuştur. Çakıllar çarpışıp birbirine yapışmaya devam etmişlerdir. Yani bir düzlem etrafında dönen gezegenler oluşmuştur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.