Gıda Hattı

Güneş fırtınası esecek! Dünya teyakkuzda! Uydu ve telefon sinyalleri etkilenebilir

12 Ekim 2021, 09:11
Paylaş
Güneş fırtınası esecek! Dünya teyakkuzda! Uydu ve telefon sinyalleri etkilenebilir
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından bir açıklama yapıldı. Jeomanyetik bir güneş fırtınası bekleniyor. Dünya atmosferine çarpması muhtemel olan güneş fırtınasının 100 yılda bir meydana geldiği belirlendi. Fırtınanın uydu ve telefon şebekelerin etkileyebileceği gelen haberler arasında…

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından bir uyarı yayınlandı ve bugün bir güneş fırtınası beklendiği bunun dünyanın manyetik alanını da etkileyebileceği konusu gündeme taşındı. Bu durumdan uydular, GPS ve telefon ve internet sinyallerinde çökmeler meydana gelebilir uyarısı geldi. G2 olarak değerlendirilen fırtına orta derece kategorisinde yer alıyor. Yarına kadar fırtınanın devam etmesi bekleniyor. Uzmanlar ayrıca İrlanda'nın kuzeyinde güneşteki manyetik fırtınaların dünyaya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde renkli ışıklanmaların oluşabileceğini söyledi.

En son 1921'de gerçekleşti

15 Mayıs 1921 yılında New York'ta 3 gün boyunca etkisini sürdüren jeomanyetik fırtına sebebiyle İngiltere ve ABD'de dahil pek çok ülkenin çeşitli yerlerinde telgraf ve elektrik kontrol odalarında yangınlar meydana geldi. Kaliforniya Üniversitesi'nden bir açıklama geldi. Yapılan araştırmanın benzer fırtınaları 100 yılda bir meydana geldiğini ortaya koyduğu belirtildi. Dünyayı internet kıyametine sürükleyebilecek bir durum yaşanabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.