AramaArama
Gıda Hattı

Güneş enerjisinde rekor! Enerji Bakanı açıkladı…

23 Haziran 2021, 17:55
Paylaş
Güneş enerjisinde rekor! Enerji Bakanı açıkladı…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Mayısta güneş enerjisinden 1468 GWh elektrik üretimi yaparak aylık bazda üretim rekorumuzu kırdık” dedi.

Katıldığı bir şurada konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, son 10 yılda madencilik sektörünün gayri safi yurt içi hasılaya sağladığı katkının dört kat artarak 11-12 milyar liraya yükseldiğini, madenciliğin ülke ekonomisindeki payının yüzde 1,1 civarında olduğunu belirtti.

| Bilim insanları uyardı: Çok fazla rüzgar türbini inşa etmek rüzgarın gücünü azaltıyor |

Mayısta Güneş enerjisi rekoru kırıldı!

“Mayıs ayında güneşimiz çok daha enerjik parladı” diyen Bakan Dönmez, güneş enerjisinden elektrik üretimi hakkında bilgiler vererek şunları kaydetti:

“Mayısta güneş enerjisinden 1468 GWh elektrik üretimi yaparak aylık bazda üretim rekorumuzu kırdık. Yine aynı dönemde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 5,8’e yükselerek aylık bazda en yüksek orana ulaştı. Başka bir ifadeyle mayısta güneşimiz rekorlarla parladı desek haksızlık etmeyiz.

Bu yılın ilk beş ayında devreye aldığımız kurulu gücümüzün yüzde 45,1’ini ise rüzgâr santrallerimiz oluşturdu. Toplam kurulu güzümüzün yüzde 9,9’unu oluşturan rüzgar enerjisinde de adım adım 10 bin MW kurulu güce doğru ilerliyoruz.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.