Gıda Hattı

Güneş enerjisi ile çalışan karavan ürettiler 2000 kilometre yol 120 kilometre hız performansı

20 Ekim 2021, 09:15
Paylaş
Güneş enerjisi ile çalışan karavan ürettiler 2000 kilometre yol 120 kilometre hız performansı
Avrupa otoyollarında İspanya'dan yola çıkan ve devam eden stella vita adlı özel yapım bir karavan 2000 kilometre yol kat edebildi.

İtalyanca hayat yıldızı anlamına gelen Stella Vita diğer karavanlardan farklı. Bu karavan benzin hidrojen veya elektrik depo ekmek için hiç mola vermiyor. Çünkü stella vita yakıtı üzerinde bulunduran güneş panellerinden sağlıyor.

Hollanda'nın Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde okuyan 22 öğrenci tarafından gerçekleştirilen aracı tekerlekler üzerinde kendi kendine yetebilen bir ev olarak tanımlandı. Bu karavanın içerisinde banyo, mutfak, tuvalet, iki kişilik yatak ve kanepede mevcut. Pek çok aksesuar da odalarda bulunuyor. Sponsorlardan almış olduğu maddi yardımlarla karavan solar team and home 2021 adlı genç bir ekip tarafından temmuz ayında test aşamasında tamamlayan araç Avrupa'da trafiğe çıkmak için gerekli izinleri Eylül ayında aldığı projeyi hayata geçirdi.

Genç ekip amacımız sağlıklı ve dünyadaki araç pazarına daha sürdürülebilir araçlar kazandırmak ve ilham kaynağı olmak dedi. İnsanlara ve şirketlere doğaya zarar vermeden yaşaman zaten mümkün olduğunu göstermeye çalışıyoruz diyerek fikir aşamasında 2020 Eylül'de başlayan çalışmanın 2 ay süren bir ön çalışmadan sonra gerçekleştirilmesi için adım adım çalıştıklarını söyledi. Sadece 4 ay sonra Mart 2021 de aracın yapım aşamasına geçildi. Yapım aşamasında aracın aerodinamik özellikleri ve hafif olmasına özen gösterirken tasarıma da büyük önem verildi.

Güneş enerjisi ile çalışan karavan ürettiler 2000 kilometre yol 120 kilometre hız performansı
Güneş enerjisi ile çalışan karavan ürettiler 2000 kilometre yol 120 kilometre hız performansı

Hollanda'dan İspanya'ya 2000 kilometre yol alındı

İlk yolculuk için okuldan yola çıkan araç 15 Ekim İspanya macerasına başladı. En güney noktası olan Taife yarımadasına vardı. Stella vita toplamda 3000 kilometre yol kat etti. Ancak ilk seferde yaşanan teknik bir arıza nedeniyle bir süre çekici ile taşındı. Buna rağmen ilk yolculuğunu tam 2000 kilometre mesafeyi sorunsuz giderek tamamladı. Yolculuk esnasında Paris gibi büyükşehirlerin merkezine indiklerini ve insanlardan büyük ilgi gördüklerini ifade eden genç yetenekler aracın etrafına gelip herkes fotoğraf çekiniyordu. Bu aşamaya sadece bir yılda gelmemiz büyük bir başarı dedi. Gelecek de daha fazla insana ilham kaynağı olabiliriz şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Tam şarj 600 kilometre yol olma sağlıyor azami hız ise 120 kilometre

Stella Vita teknik özellikleri incelendiğinde 60 kilovatsaat kapasitesinde bir bataryası olmasına rağmen batarya tam şarj edildiğinde araç 600 kilometre yol alıyor. Gece ve bulutlu havalarda da şarj olabilen araç tüm gün güneşli bir havada yola çıkılırsa aracın menzili 130 kilometre daha uzun oluyor. Ekip Hollanda'dan İspanya'ya kadar yol aldı ve günde ortalama 300 kilometre yol gitti. 120 kilometre hıza ulaşabilen araç park edildiği zaman çatısında bulunan güneş panellerini açıyor ve böylece seyir halindeyken de 8.8 metrekare olan paneller açıldığında 17.5 metrekare yükseliyor. Böylece araç daha hızlı şarj olabiliyor. Aracın içerisinde bulunan göstergeden bataryasının ne kadar olduğunu görebilmek de mümkün. Tüm teknik detaylara dikkat edildiğini söyleyen genç ekipten Horst araçla alakalı enerji tüketimi noktasında her şeyi düşündüklerini belirtti. Panelleri açtığında güneş'ten ne kadar elektrik enerjisi elde edildiğini görebilmemiz mümkün. Seyir esnasında elektrikli ocağı kullanıp bir şeyler pişirdiniz ise yine ne kadar enerji tükettiğinizde görebilirsiniz.

Güneş enerjisi ile çalışan karavan ürettiler 2000 kilometre yol 120 kilometre hız performansı
Tam şarj 600 kilometre yol olma sağlıyor azami hız ise 120 kilometre

Teknoloji üniversitesi 2013'ten bu yana güneş enerjisi ile çalışan araçlar üzerinde duruyor

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi 2013 yılından bu yana elektrik enerjisinden yararlanmak ve çevreci yaklaşımı yakın olmak için farklı araçlar üretti. 2013'te solar and norm güneş enerjisi ile çalışan ilk aile aracını üretti. Yani bu ekip her 2 senede bir farklı özellikler ve tasarımlarla binek araçlar üretiyor. Önceki araçlar çok fazla enerji üretiyordu. Hatta bu elektrik enerjisi başka araçlara da aktarılabiliyordu. Bu sefer bir araç üretmeye karar verildi ve içerisinde bir ailenin yaşayabileceği sadece güneş enerjisinin kullanılabildiği bir araç. Üniversitede okuyan öğrenciler çoktan mezun oldular. 2016 yılında bir şirket kuruldu ve yaklaşık 5 yıldır güneş enerjisi ile çalışan aile otomobilleri üreten bu şirket bu alanda çalışmalara da destek veriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.