AramaArama
Gıda Hattı

Güneş enerjisi artık daha ucuz!

8 Mayıs 2018, 18:29
Paylaş
Güneş enerjisi artık daha ucuz!

Teknolojinin ulaştığı seviye itibariyle artık yeni güneş enerjisi tesisi kurmak; yeni kömür, nükleer veya doğal santrali kurmaktan daha ucuza geliyor.

Üstelik bu maliyet farklı oldukça büyük… Peki güneş enerjisi dünya genelinde neden daha yaygın değil?

Değere Getirilmiş Enerji Maliyeti hesabı ne diyor?

Mali danışmanlık şirketi Lazard’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı Değere Getirilmiş Enerji Maliyeti hesabına göre yenilenebilir enerji, geleneksel enerji kaynaklarından çok daha ucuz. Üstelik devlet teşvikleri, kömürün neden olduğu sağlık sorunları gibi sosyal dezavantajlar bu hesaba dahil edilmedi…

Güneş enerjisinin maliyeti ABD dışında daha da ucuz. Maliyetler Hindistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan da özellikle düşüyor. Üstelik Lazard’ın raporuna aldığı maliyetler dünyanın farklı yerlerinde görülenden daha bile yüksek.

Güneş enerjisi fiyatı neden düşüyor?

Güneş enerjisinin elde edilmesi teknolojiye bağlı olduğu için maliyet kömür gibi eski yöntemlerden farklı olarak sürekli düşme eğiliminde. Petrol, kömür, doğal gaz gibi kaynakların sınırlı miktarda bulunduğu düşünüldüğünde bu oldukça önemli bir avantaj.

Teknoloji geliştikçe kurulum maliyeti azalıyor, verim artıyor, bu da güneş enerjisinin birim maliyetini aşağı çekiyor. Maliyetin düşmeye devam etmesiyle birlikte güneş enerjisinin fosil yakıtlar karşısındaki cazibesi daha da fazla artacak.

lisansli-gunes-enerjisi-santrali-1-gidahatti

Kullanım alanı halen yaygın değil

Tüm bunlara rağmen, güneş enerjisinin kullanım alanı henüz çok yaygın değil. Değişim yönünde atılan adımlar karmaşık sosyal ve yasal engellere takılıyor.

Dünyanın tamamında temel bir ihtiyaç olarak değerlendirilen enerji, bu özelliği nedeniyle birçok katı yasal düzenlemeye tabi. Bu ağır düzenlemelerin birçoğu, şu anda ihtiyacımız olduğu için değil, geçmişteki farklı olaylardan kaynaklanıyor.

Bilim insanları er ya da geç yenilenebilir enerji yönündeki dönüşümü gerçekleşeceğini tahmin etse de, bu geçişin hangi koşullarda ilerleyeceğini kestirmek henüz güç.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.