AramaArama
Gıda Hattı

Güneş enerjili süt üretimi

12 Ağustos 2015, 18:20
Paylaş
Güneş enerjili süt üretimi

Kayseri’deki Saray Çiftliği’nin çatısına güneş enerjisi santrali kuruldu. Elde edilen elektrik, 5 bin büyükbaş hayvanın beslenmesinde ve süt üretiminde kullanılıyor.

Yingli Solar Türkiye, Asunim Türkiye işbirliğiyle Türkiye’nin en büyük çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinden birine imza attı. Kayseri Develi’de Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan Saray Halı’ya ait, entegre hayvan çiftliği Saray Tarım ve Hayvancılık’ın çatısına, toplam 1,15 MW gücüne sahip Yingli Solar panelleri yerleştirildi.

Güneş panelleri ile üretilen elektrik sayesinde Develi’deki çiftlikte bulunan yaklaşık 5 bin büyükbaş hayvanın beslenmesi ve sütünün sağılması işlemleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca üretilen elektriğin fazlası şebekeye satılıyor.

Enerji üretildiği yerde tüketilmeli

Böyle büyük çaplı bir projeyi en verimli şekilde tamamlamak için gereken güneş panellerini en hızlı şekilde tedarik ettiklerini belirten Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç: “Artık Anadolu’daki kurum ve kuruluşlar elektrik ihtiyaçlarının yenilenebilir enerji ile karşılamanın yollarını arıyorlar ve güneş enerjisinin getirdiği avantajların farkındalar. Gün geçtikçe daha çok firma yenilenebilir enerji imkanlarını kullanarak elektrik faturalarında orta ve uzun vadede tasarruf yapmanın yolunu arıyor ve bunun için de en verimli çözüm güneş enerjisi” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.