AramaArama
Gıda Hattı

Günde bir avuç ceviz kötü kolesterolü düşürüyor

6 Eylül 2021, 17:52
Paylaş
Günde bir avuç ceviz kötü kolesterolü düşürüyor

Günde bir avuç ceviz yemek kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor.

Circulation dergisinde yayınlanan çalışmada, farklı coğrafi konumlarda yer alan yaşlıların cevizle zenginleştirilmiş bir beslenme rejimine tabi tutulmalarının etkileri incelendi.

Çalışmanın sonuçlarına göre iki yıl boyunca günde bir avuç (yaklaşık 40 gram) ceviz tüketen yaşlıların düşük yoğunluklu lipoprotein değerleri, yani halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterol düzeyleri düşüyor. Bunun yanında ceviz tüketimi LDL partiküllerinin sayısını da azaltıyor. Bu değerler kalp ve damar hastalıkları riski ile ilişkisi olduğu ifade edilen değerler.

Cevizin alfa-linolenik asit adı verilen ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış bir tür omega-3 yağ asidi yönünden zengin bir gıda olduğu biliniyor. Araştırmacılar kabuklu yemişlerin, ama özellikle cevizin daha düşük kalp hastalığı ve inme riski ile beraber anıldığını ifade ediyor.

Ceviz LDL kolesterolü düşürüyor

LDL partikülleri çeşitli boylarda olabiliyor. Araştırmalar küçük ve yoğun LDL partiküllerinin damar sertliği ile sıklıkla ilişkilendirildiğini ifade ediyor. Damar sertliği damar duvarlarında yağ plaklarının birikmesi ile ortaya çıkıyor.

Çalışmada 63-79 yaş arası, %68'i kadınlardan oluşan 708 kişi incelendi. İki yıllık takip sonrasında katılımcıların 628'inin lipoprotein analizleri yapılabildi. Buna göre ortaya çıkan sonuçlar şöyle oldu:

  • Ceviz yiyen grubun LDL kolesterol düzeyleri ortalamada 4,3 mg/dl, toplam kolesterol seviyeleri 8,5 mg/dl daha düşük oldu.
  • Günlük ceviz tüketimi toplam LDL partikül sayısının %4,3 oranında, küçük LDL partikül sayısının ise %6,1 oranında daha düşük olması ile ilişkilendirildi.
  • LDL ve çok düşük yoğunlukta lipoprotein (VLDL) arasındaki yoğunluğu gösteren IDL kolesterol düzeyleri de düştü. Bu tür kolesterol de son dönemde LDL'den ayrı olarak kardiyovasküler risk faktörlerinden biri olarak anılıyor.
  • Ceviz yiyen grupta LDL kolesterol düzeyi erkeklerde (%7,9), kadınlara (%2,6) göre daha fazla düştü.

Amerikan Kalp Derneğine göre cevizde bulunan yağ, yağlı balıkta bulunan yağın benzeri. Bir porsiyon ya da bir avuç ceviz 40 gram kadar geliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.