Gıda Hattı

Günde 1 sigara içmek bile kalp hastalığı riskini arttırıyor!

27 Ocak 2018, 15:58
Paylaş
Günde 1 sigara içmek bile kalp hastalığı riskini arttırıyor!

Yeni yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre kalp hastalığı ve felç riskini düşürmek isteyen tiryakiler, daha az sigara içmek yerine sigarayı tamamen bırakmalı.

Araştırmacılara göre, hiç sigara içmeyenlere kıyasla günde tek bir sigara içen bireylerde kalp hastalığı riski %50, felç riski %30 daha yüksek. Araştırmacılar kalp damar hastalıkları konusunda sigaranın zarar vermeden içilebileceği bir seviye olmadığı görüşünde birleşiyor.

Öte yandan bazı uzmanlar sigarayı azaltan bireylerin bırakma ihtimalinin daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Buradan hareketle az sigara içmeyi sigara bırakma yolunda bir geçiş dönemi olarak görmek gerektiğini anlıyoruz.

Tamamen bırakın!

Şaşırtıcı gelebilir ancak sigaranın en çok neden olduğu hastalık kanser değil, kalp damar hastalıkları. Sigara içmekle bağlantılı erken ölüm vakalarının %48’inin sebebini bu hastalık grubu oluşturuyor.

141 çalışmanın analiz edildiği bir çalışmanın sonuçları BMJ (eski adıyla British Medical Journal) dergisinde yayınlandı. Bu çalışmaya göre günde 1 paket sigara içmek, orta yaşlı 100 kişiden 7’sinde kalp krizi veya inmeye neden oluyor.

Günde 1 sigara içenlerde bile kalp hastalığı riski artıyor!

Ancak araştırmanın daha ilginç bir bulgusu var. Sigara tiryakileri tüketim miktarlarını günde 1 sigaraya düşürse dahi, 100 kişiden 3’ünde kalp krizi görülüyor.

Araştırmacılar, hiç sigara içmeyenlere kıyasla günde 1 sigara içen erkeklerin koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin %48, felç geçirme riskinin %25 daha yüksek olduğunu söylüyor.

Kadınlarda ise kalp hastalığı riski %57, felç riski %31 daha yüksek.

Araştırmanın başındaki isim olan University College London Kanser Enstitüsü’nden Prof. Allan Hackshaw, “Bazı tiryakiler daha az sigara içerek sağlığını koruduğunu düşünüyor. Kanser için bu düşünce geçerli olabilir. Ancak daha yaygın görülen kalp hastalığı ve felçten daha az sigara içerek korunmak mümkün değil” sözleriyle konuyu değerlendirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.