AramaArama
Gıda Hattı

Gümrüksüz ithalat tepkisi: “Tarım Bakanlığı, tarımın sonunu hazırlıyor”

13 Eylül 2021, 11:27
Paylaş
Gümrüksüz ithalat tepkisi: “Tarım Bakanlığı, tarımın sonunu hazırlıyor”

Hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergisini kaldıran Cumhurbaşkanı Kararı’nın “Türk tarımı için yeni bir ihanet belgesi” olduğunu belirten CHP’li Cengiz Gökçel, “Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Tarım Bakanlığının,  artık Türk çiftçisinin değil, yabancı çiftçilerin Tarım Bakanlığı haline geldiği ilan edildi” dedi.

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile hububat ve bakliyat ithalatında vergilerin sıfırlanmasına tepki gösterdi.

“Türk tarımı için ihanet belgesi”

“Hafta başında Resmi gazetede Türk tarımı için bir ihanet belgesi daha yayınlandı. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile AKP ve Tarım Bakanlığı artık Türk çiftçisinin Tarım Bakanlığı değil, Yabancı çiftçilerin Tarım Bakanlığı haline geldiği ilan edildi” diyen Gökçel, iktidarın tarım politikasını eleştirdi.

İktidarın ülkeyi ithalata muhtaç bıraktığını savunan Gökçel, “AKP sayesinde ülke artık yurt dışından gelen tarım ürünlerine muhtaç. İthalat yapılmadan market raflarına giren hiçbir ürün yok. AKP’nin ülkeyi getirdiği nokta bu” ifadelerini kullandı.

“Tarımın sonu hazırlanıyor”

AKP’nin tarım politikası yüzünden Türkiye’de tarımın tükenme noktasına geldiğini vurgulayan CHP’li Gökçel, “Siz Türk çiftçisinin kullandığı gübrenin vergilerini kaldırıp mazotu, elektriği, gübreyi ucuza kullanmalarını sağlayıp üretimi artıracağınıza, arpayı yerli çiftçiden 1800 liraya, yabancı çiftçiden 2450 liraya alıyorsunuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte çiftçi sayısını azaltmakla ilgili sözlerini hatırlatan Gökçel, “Siz iktidara gelirken Türkiye’de çiftçi sayısını azaltacağız diyordunuz, bugün de Türk tarımının sonunu hazırlıyorsunuz!” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.