Gıda Hattı

Tüfenkci açıkladı: Gümrük ve Ticaret Merkezi nerede açılacak?

9 Mayıs 2018, 16:15
Paylaş
Tüfenkci açıkladı: Gümrük ve Ticaret Merkezi nerede açılacak?

Küresel lojistik pazarından daha çok pay alabilmek için Gümrük ve Ticaret Merkezi Modeli’ni oluşturduklarının belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Ticaretin kolaylaştırılması önceliklerimiz arasında” dedi. Tüfenkci, ticaret üssü niteliğindeki ilk Gümrük ve Ticaret Merkezi'nin İstanbul'da açılacağını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Gümrük ve Ticaret Merkezi Ortak Akıl Konferansı, Bakan Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla yapıldı.

“Lojistik sektörü küresel markalar çıkarmalı”

Açılıştaki konuşmasında, ticaretin ve lojistiğin önemine işaret eden Tüfenkci, uluslararası ticaretin altyapısını oluşturan lojistik sektörünün öneminin her geçen gün daha da arttığını, bu nedenle küresel düzeyde faaliyet gösterecek lojistik veya e-ticaret şirketleri çıkarmaları gerektiğini vurguladı.

Lojistik sektörü için gelecek 10 yılın hedefinin küresel markalar çıkarmak olması gerektiğini belirten Tüfenkci, “Türkiye, lojistikte ve e-ticarette mutlaka birden fazla küresel marka çıkarmalıdır.” dedi.

“Lojistik performansının iyi olması, milli geliri artırıyor”

Lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin, üretim ve dış kaynak kullanımının artması sonucu küresel ekonomik sistemde en kritik konulardan biri haline gelmeye başladığının altını çizen Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, lojistik performansı iyi olan ülkelerin milli gelir ve dış ticaretlerinin daha fazla büyüdüğünü, buna ek olarak, bir ülkede ihracat maliyetlerindeki yüzde 10'luk bir azalmanın ülkenin toplam ihracatında yüzde 4,7'lik artış sağladığını kaydetti.

Gelişmiş ülkelerde lojistik maliyetlerin nihai ürün içindeki payının yüzde 10 ila yüzde 15 arasında değiştiğini belirten Tüfenkci, bu rakamın gelişmekte olan ülkelerde yüzde 15-25 civarında olduğunu, bu yüzden bütün ülkelerin küresel ticaretten aldığı payı artırmak için lojistik maliyetlerini düşürmeye ve tedarik zincirini iyileştirerek etkinleştirmeye çalıştığını söyledi.

Tüfenkci, bu noktada etkin bir lojistik sistemi ve tedarik zinciri yönetiminin küresel ekonomide çok kritik bir hale geldiğini vurgulayarak, dünya ticaretinde maliyetlerin yaklaşık yüzde 15'ini gümrük işlemlerinin oluşturduğunu, bu oranda yüzde 1'lik azalmanın dünya ekonomisine yaklaşık 40 milyar dolarlık katkı sağlayacağını bildirdi.

Türkiye lojistik pazarı büyüklüğü

Lojistik sektörünün son 10 yılda 1,9 milyar dolar yabancı sermaye yatırımı çektiğini ve kargo kapasitesini 4 kat artırarak konteyner hacimlerinde önemli artışlara imza attığını dile getiren Bülent Tüfenkci, sektörün halihazırda milli gelir içerisindeki yüzde 14'lük payı ile 400 bin kişiyi istihdam ettiğini, Türkiye'de lojistik faaliyetlerinin büyüklüğünün 150 milyar liraya ulaştığını anlattı.

Türkiye'nin, 160 ülkenin lojistik performanslarının incelendiği "2016 Yılı Lojistik Performans Endeksi" raporunda 34. sırada yer aldığını aktaran Tüfenkci, Türkiye'nin lojistik sektöründe gideceği çok yol olduğunu ve bu alanda atılacak adımların bulunduğunu bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Merkezi Modeli

Türkiye'nin rekabetçi küresel ekonomide payının artırılabilmesi için Lojistik Performans Endeksi kriterleri üzerinde tek tek çalıştıklarını aktaran Tüfenkci, bu performansı daha da yukarılara taşımak adına ticaretin kolaylaştırılması ve geliştirilmesi için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti.

Tedarik zincirinin güvenliğinin, ticaretin kolaylaştırılmasının ve tüketici haklarının korunmasının bakanlığının öncelikleri arasında olduğunu bildiren Tüfenkci, lojistik merkezlerinin kurulmasında farklı bir anlayışla yola çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

“İstedik ki Gümrük ve Ticaret Merkezi olarak adlandırdığımız ve lojistik merkezlerin farklı bir versiyonu olacak bu modelde, güvenlik ve kolaylaştırma dengeli bir şekilde ele alınsın. Hem güvenlikten taviz vermeyelim ama olabildiğince kolaylaştıralım. Ama bu merkezlerde sadece taşıma, aktarma unsuru olmasın, ticaretin bütün aktörlerinin içerisinde kendisine yer bulabileceği sistemi oluşturalım istedik. Gümrük idarelerini, antrepoları, taşıyıcıları ve diğer dış ticaret aktörlerini bir araya getirecek olan Gümrük ve Ticaret Merkezlerini, birer mükemmeliyet merkezi olarak tasarlayarak gümrük ve ticaret işlemleri açısından birçok yenilik ve avantaj içermesini öngörmekteyiz.”

Türkiye’nin lojistikteki avantajları

Türkiye'nin küresel düzeyde hizmet verecek lojistik merkezler için önemli avantajlara sahip olduğuna işaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Türkiye'nin batısında dünya ticaretinin yüzde 40'ının yapıldığı Avrupa'nın, doğusunda dünya ticaretinin yüzde 25'inin yapıldığı Asya'nın bulunduğunu anımsattı. Tüfenkci, 4 saatlik uçuşla Avrupa, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 1,6 milyar potansiyel müşteriye ve 28 trilyon dolarlık bir pazara kolayca erişim imkanına sahip olunduğunu anlattı.

Bu avantajlara rağmen Türkiye'nin, e-ticarette veya lojistikte bir küresel marka çıkaramamasının yeterli adımların atılmadığını gösterdiğini, bu yüzden Gümrük ve Ticaret Merkezlerinin önem arz ettiğini bildiren Tüfenkci, "Küresel lojistik pazarından daha çok pay alabilmek için Gümrük ve Ticaret Merkezi Modeli'ni oluşturuyoruz. Planlaması, finansmanı ve yönetiminde de birçok yenilikçi yaklaşımı kullanarak modelimizin Türk ekonomisine ve iş dünyasına önemli bir artı değer katmasını hedefliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Gümrük ve Ticaret Merkezi İstanbul’da kurulacak

Bakan Tüfenkci, ilk Gümrük ve Ticaret Merkezi'nin İstanbul'da kurulmasını planladıklarını belirterek, kentin avantajları ve önemine işaret etti. Tüfenkci, “Dünyanın en işlek su yollarından biri olan İstanbul Boğazı'ndaki yoğun deniz yolu trafiğini rahatlatmak, güvenliğini artırmak ve daha kolay yönetilebilir hale getirmek amacıyla planlanan ve inşallah bu yıl kazmayı vuracağımız Kanal İstanbul Projesi de İstanbul'un lojistik alanındaki rolünü küresel arenaya taşıyacak dev bir atılım olacaktır.” dedi.

İstanbul'un nüfusu, ithalatı, ihracatı ve ticaretine değinen Tüfenkci, İstanbul dahilinde bakanlığın izin ve denetiminde faaliyet gösteren yaklaşık 1 milyon metrekare kapasiteye sahip 284 antrepo, toplam 1,4 milyon metrekare kapasiteli 46 geçici depolama alanı bulunduğunu bildirdi.

Tüfenkci, "İnşallah birini Anadolu, diğerini Avrupa yakasında kuracağımız Gümrük ve Ticaret Merkezleri ile göz bebeğimiz İstanbul'umuza uluslararası ticaret üssü niteliği taşıyan gelişmiş altyapıyla donatılmış, yenilikçi bir anlayışla yönetilen bir tesis kazandırmış olacağız." diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.