AramaArama
Gıda Hattı

'Gülün Adı'nın yazarı Umberto Eco yaşamını yitirdi

20 Şubat 2016, 12:17
Paylaş
'Gülün Adı'nın yazarı Umberto Eco yaşamını yitirdi

20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden olan ve "Gülün Adı" ve “Foucault Sarkacı" adlı romanlarıyla dünya çapında ün kazanan İtalyan yazar, bilim adamı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, 84 yaşında hayatını kaybetti.

umberto-eco-yasamini-yitirdi-gidahattiBir süredir kanser tedavisi gören, çağdaş kültürün en önemli isimlerinden Umberto Eco, aynı zamanda Ortaçağ estetiği ve göstergebilim uzmanıydı. Dün gece 22.30 sıralarında evinde yaşamını yitiren Eco, 20. Yüzyılın en önemli düşünürlerinden kabul ediliyordu. Birçok uluslararası ödülün yanı sıra İtalya, Fransa ve Almanya’dan devlet nişanına sahip olan Eco’nun yayımlanan son kitabı ‘Sıfır Sayı’ idi.

Eserleri bugüne kadar pek çok dile çevrilen Eco’nun 1980 yılında yayımlanan ‘Gülün Adı’ Sean Connery'nin başrolünü üstlendiği bir filmle beyaz perdeye aktarılmıştı.

1980 yılında yayımlanan “Gülün Adı", 1932 yılında İtalya'nın Alessandria kentinde doğan Umberto Eco, 1971 yılından bu yana Bologna Üniversitesi'nde profesör olarak çalışıyordu.

Umberto-Eco-hayatini-kaybetti-gidahattiUmberto Eco kimdir?

Yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınan Umberto Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin araştırmalar yapan Eco’nun ilk romanı olan Gülün Adı 1980'de yayımlandı. 1962'de Torino Üniversitesi'nde doçent, 1969'da ise Floransa Üniversitesi'nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesi'nin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi.

Eco, 1960'ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiş ve son dönemlerde de güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco, özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Özellikle Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir. İstanbul'a geniş yer ayırdığı bu eserini yayınlamadan kısa bir süre önce 1998 yılında İstanbul'u ilk kez ziyaret etmiştir. Roland Barthes'tan sonra, "ayrıntıların anlamı" ya da "ayrıntıların sosyolojisi" adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco'nun pek çok eseri Türkiye'de yayınlandı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 2, 2008 yılında 14. sırada yer almıştır. Takma ismi Dedalus'tur.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.