Gıda Hattı

Gulfood’da Türk firma sayısı arttı, stantlar küçüldü!

1 Mart 2017, 11:35
Paylaş
Gulfood’da Türk firma sayısı arttı, stantlar küçüldü!

Dubai’de gerçekleştirilen Gulfood Fuarı’na katılan Türk firmalarının sayısı bu yıl 139’a yükseldi. Fuar yönetiminin daha geniş alan tahsis edilmesi talebine olumsuz yaklaşımı nedeniyle, Türk firmaları daha küçük stantlar ile fuarda yer alabildiler.

Dünyanın en büyük uluslararası gıda fuarlarından Gulfood 2017'de, 5.100 firmanın ürünleri sergileniyor. Bu yıl 100 bin metrekare alanda düzenlenen ve 2 Mart akşamına kadar açık kalacak olan fuarda, 120 ülkeden 100 bine yakın ziyaretçi bekleniyor.

dubai-gulfood-turkiye-gidahattiTürkiye’den geçen yıl 109 firmanın katıldığı fuarda, daha geniş alan talebine fuar yönetiminin olumsuz yanıt vermesi nedeniyle, yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda stantlar küçültülerek, 139 firmanın katılımı sağlandı.

Dubai’de bu yıl 22’incisi 26 Şubat-2 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen dünyanın en büyük B2B fuarı olan Gulfood 2017’ye, Türk firmaları, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) öncülüğünde katıldı.

Ortadoğu ve Afrika pazarında büyüme fırsatı

Fuara katılan Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, Gulfood’un sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi için değil, 5 binin üzerindeki hammadde ve mamul ürün tedarikçisi için dünyanın her yerinden muhataplarıyla buluşma imkânı sunduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

dubai-gulfood-2017-gidahatti“Biz dünyanın en önemli 10 ticari üssünden biri olarak değerlendirilen Dubai’yi tüm Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya ve hatta tüm Afrika’ya açılan bir kapı olarak görüyoruz.

Dünyada şekerleme sektörünün 153 milyar dolarlık ithalat hacmi var. Bunun 16 milyar doları Ortadoğu ve Afrika’dan geliyor. Bu bölge 16 milyar dolar ile ithalatın yaklaşık yüzde 17’sini içeriyor. BAE olarak baktığımızda 1.9 milyar dolar bu nüfusa ve hacme göre fazla değil mi sorusunun karşılığı da Dubai’nin 1.1 milyar dolar ihracatı var. Yani ürettiği maldan değil, transit ticaretten kaynaklı bir ihracatı olduğunu söyleyebiliriz. Bu fuarda firmalarımızın gerçekleştireceği B2B görüşmelerin sektörün 2017 yılında bu pazardan aldığı payı arttıracağına eminiz. Bu coğrafya bizim geleneksel pazarlarımızı oluşturuyor. Sektör olarak gözümüz gelişmiş ülkelerde olsa da geleneksel pazarlarımızda ki büyüme hızımızı sürdürmeliyiz.”

sekerleme-gidahatti“Sektör 2017’ye iyi başladı”

2016 yılında 2,2 milyar dolarlık şekerli mamuller ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade eden ŞTG Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “2017’ye sektör olarak daha iyi başladık. Ocak ayında sektör ihracatımız yüzde 11 oranında artarak 188,4 milyon dolara yükseldi. Ancak biz bunu yeterli görmüyoruz, ihracat artışında 2017 yılı hedefimizi yüzde 15 olarak belirledik ve bu yönde çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi. 2017 yılının sektör açısından tanıtım ve pazarlama yılı olacağını da belirten Kadiroğlu, şöyle devam etti:

“200 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektörümüz, yapmış olduğu teknolojik yatırımlar ve inovatif ürünler sayesinde her geçen yıl adından daha fazla söz ettiriyor. Biz sözde değil, özde inovasyon yapan bir sektörüz. İnovatif olarak ürünler üreten firmalarımız var. Özellikle Ortadoğu ve Afrika’da çok güzel teknolojik yatırımlar oldu. Fuarda ülkemizi ve sektörü dünyaya daha iyi tanıtabilmek adına çok renkli ve dikkat çekici etkinlikler düzenledik. ŞTG standımızda ülkemizin her yanından geleneksel ve modern şekerlemeleri katılımcılara ikram ettik ve şeker şovu gerçekleştirdik. ISM fuarı ile 2017 yılını başarılı bir şekilde açtık, Prodexpo ile devam ettik. Şimdi Gulfood ile gaza biraz daha yükleniyoruz. Etkinliklerimizde Delightland konseptini daha etkin bir platform olarak kullanarak hedef ihraç pazarlarında reklam, tanıtım ve pazarlama açısından firmalarımıza daha çok alan açmak istiyoruz.”

dubai-gulfood-2017-turkiye-gidahattiAfrika ve Ortadoğu’nun şekere olan talebi artıyor

Her geçen yıl Afrika ve Ortadoğu’dan gelen şekerli mamuller talebinde artış olduğuna vurgu yapan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete de, şunları söyledi:

“Ortadoğu ve Afrika ülkeleri bundan 10 yıl önce dünya şekerleme tüketiminin yüzde 3,5’ini gerçekleştiriyor iken, 2016 yılında bu oran yüzde 5,5’e ulaştı. Önümüzdeki beş yılda bu oranın daha da artması ve 2021 yılında yüzde 6,5’a yükselmesi bekleniyor. Bahse konu bölge Asya Pasifik’in ardından şekerli mamul tüketimini en kayda değer şekilde arttıran ülkeleri barındırması açısından da bizim için çok büyük önem taşıyor. Sektör olarak sadece BAE’den 2016 yılında 90 milyon dolarlık bir pay aldık. Yaklaşık 60 milyon doları sadece şekerli mamuller.

Türkiye’de fuar hazırlığı

Bu yıl Birlik ve Tanıtım Grubu olarak yaklaşık 25 fuara katılacağız. Türkiye’de de çok geniş kapsamlı bir fuar düzenleyeceğiz. Fuarlar bacasız sanayi, düşünün burayı 93 bin kişi ziyaret etti, bunun 90 bini yurt dışından gelen ziyaretçiler, Dubai’deki otellerin neredeyse tamamı dolu. Bizde ülkemizde ilk defa düzenleyeceğimiz CNR Food İstanbul fuarı için yurt dışından katılımı arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin ekonomisine gerçekleştireceğimiz fuar ile katkıda bulunmayı umuyoruz. Suudi Arabistan, Fas ve Polonya’dan CNR Food İstanbul fuarına milli katılım gerçekleştirecekler. Diğer ülkeler için çalışmalarımızı da tüm hızıyla sürdürüyoruz. İlk fuar olduğu için yabancı ülkelerden gelecek katılımcılar biraz daha mesafeli yaklaşıyor fakat bir yıl sonra katılımın çok daha iyi olacağı kanaatindeyiz.

Sektör için sadece fuarlarla da yetinmeyeceğiz. Bu sene alım heyetleri kapsamında en az 10-15 civarında B2B etkinliği düzenlemeyi düşünüyoruz. Özellikle 2017 yılının ikinci yarısında da hedef pazarlarımızdan Kuzey ve Güney Amerika ile Uzak Doğu ülkelerine yönelik ticaret heyetleri düzenlemeyi planlıyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.