AramaArama
Gıda Hattı

Guinnes dünyanın en uzun kurabiye zinciri rekoru Türkiye’den

12 Mayıs 2018, 14:30
Paylaş
Guinnes dünyanın en uzun kurabiye zinciri rekoru Türkiye’den

Turyağ, Türkiye’nin farklı bölgelerinden ustaların katılımıyla İstanbul’da gerçekleşen Turyağ Bahar Şenliği’nde yapılan rekor denemesi sonucunda, dünyanın en uzun kurabiye zinciri ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Toplam 60 kilo un, 200 adet yumurta ve 40 kilo yağ kullanılarak hazırlanan kurabiyeler, 100 kişilik bir ekip tarafından “T” harfini oluşturacak şekilde dizildi.

Türkiye’nin önde gelen yağ markalarından Turyağ’ın, İstanbul Kibrithane’de düzenlediği Bahar Şenliği, pastacılık sektöründe çalışan usta ve ailelerinden oluşan yaklaşık 300 kişiye ev sahipliği yaptı. Turyağ Bahar Şenliği boyunca konuklar bahar havasının ve eğlenceli turnuvaların tadını çıkarırken, “dünyanın en uzun kurabiye zinciri” kategorisinde de bir ilke imza atıldı.

Rekor için kurabiyeler 3 günde hazırlandı

Dünyanın en uzun kurabiye zinciri Guinness Dünya rekorunu kırmak için kullanılan 1916 kurabiyenin yapımında Turyağ’ın yeni kurabiye yağı Turyağ Kurabiye kullanılırken, kurabiyelerin hazırlanması yaklaşık 3 gün sürdü.

Dünyanın en uzun kurabiye zinciri rekorunu kırmak üzere bir araya gelen Turyağ çalışanları ve çok sayıda ustadan oluşan 100 kişilik ekip, 1916 kurabiyeyi T şeklinde dizerek toplam 153,28 metre uzunluğunda kesintisiz bir kurabiye zinciri oluşturdular.

Heyecanlı anlara sahne olan rekor denemesinde Guinness Dünya Rekoru yetkilisi de bizzat hazır bulunarak, “dünyanın en uzun kurabiye zinciri” rekorunun Turyağ tarafından kırıldığını teyit etti. Rekor denemesinde yer alan Turyağ ustaları; “Meslektaşlarımızla birlikte güzel bir gün geçirdik ve burada hep birlikte bir rekora imza attık. Kendi uzmanlık alanımızda başarılı bir dünya rekorunun parçası olmak hem çok heyecan verici hem de gururlandırıcı” diye konuştu.

Dünya rekoru mutluluğu

Turyağ Satış Direktörü Nedim Elcheik de, “1916 yılından bugüne, endüstriyel yağlar ve pastacılık yağlarında daima yenilikçi kimliğimizle sektör profesyonellerine ve pastacılık ustalarına en yakın çözüm ortağı olarak destek veriyoruz. Türkiye’nin değerli ustalarıyla birlikte bir dünya rekoru kırdığımız için büyük gurur duyuyoruz. Rekorun kırıldığı kurabiye zincirinde kullanılan kurabiye adedinin, aynı zamanda Turyağ’ın kuruluş yılı olan 1916 ile aynı olması da bizim için ayrı bir anlam taşıyor. Türkiye’nin ustalarını ve Turyağ çalışanlarını bu rekordan dolayı tebrik ederim” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.