Gıda Hattı

Guillain Barre Sendromu nedir? (Guillain Barre Syndrome)

17 Ağustos 2021, 11:26
Paylaş
Guillain Barre Sendromu nedir? (Guillain Barre Syndrome)

Guillain Barre Sendromu bir otoimmün hastalığıdır. Vücuttaki sinirlerden iletilen sinyallerde gecikmeye ve bu nedenle anormal his ve zayıflığa yol açar. Peki bu hastalık nasıl ortaya çıkar? Kimlerde görülür?

Guillain Barre Sendromu’nda (GBS) vücudun bağışıklık sistemi beyin ve omurilik dışındaki sinirlere (periferal sinir sistemi) saldırır ve zarar verir. En sık görülen durumda, sinirleri saran miyelin kılıfı zarar görür.

Miyelin kılıfı olmadan sinirden geçen sinyaller yavaşlar, bazı durumda iletilmez. Böylece sinirler işlevsiz hale gelir. İlk görülen belirti kol ve bacaklarda güçsüzlük ve karıncalanmadır. Yutkunma güçlüğü, nefes darlığı, yumuşak felç gibi belirtiler de görülür.

Guillain Barre Sendromu (GBS) hastalarının büyük bir çoğunluğu birkaç haftalık sürede iyileşir. Süreç sonunda ise tamamen iyileşme görülür. Ancak bazı GBS hastalarının güçsüzlük ve kol ile bacaklardaki anormal hisler gibi belirtileri kalıcı olabilir.

Çok nadir olsa da bazı hastalar hasta yatağa mahkum olabilir.

Guillain Barre Sendromu teşhisi ve tedavisi

Teşhis için Nöroloji Uzmanları nörolojik bir muayene yapar. Sinir hasarı nedeniyle, muayene sırasında hastaların reflekslerinde kayıplar görülür.

Doktorlar bu muayenede bel ponksiyonu da yapar, yani omurilikten sıvı alır. Bu sıvıda inflamasyon ve normal olmayan antikorlar işaretleri olup olmadığına bakılır.

Yapılan araştırmalar, bağışlanan kan veya plazma değişiminden alınan antikorların hastalara verilmesinin iyileşmeyi hızlandırabildiğini göstermektedir. Bazı hastalara bu tedavilerin uzun dönemde uygulanması gerekebilir.

Guillain Barre Sendromu ve COVID-19 ilişkisi

GBS ile COVID-19 arasında klinik bir bağlantı olduğu düşünülse de uzmanlar henüz bu ilişkiyi araştırıyor.

2009 yılındaki H1N1 grip salgını sırasında GBS vakalarında bir artış görüldüğü yapılan araştırmalarla ortaya kondu. Enfeksiyonla mücadele etmek için harekete geçen bağışıklık sisteminin çevresel sinirlere saldırması sonucu Guillain Barre Sendromu’nun ortaya çıkabileceği düşünülüyor.

Bu durum bir otoimmün sorunu şeklinde tanımlanıyor. Salgın mevcut COVID-19 krizinde olduğu gibi çok sayıda insanı etkileyince, GBS gibi nadir bir hastalık bile önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelebiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.