Gıda Hattı

Güvenli gıdayı temsil eden Beyaz Bayrak projesi ilgi görmedi

28 Ekim 2006, 13:05
Paylaş

Antalya Valiliği'nin talimatıyla Tarım İl Müdürlüğü tarafından yaklaşık bir yıl önce başlatılan Beyaz Bayrak Projesi beklenen ilgiyi görmedi. Toplu tüketim yerleri olarak tanımlanan işletmelerin müracaatta bulunabildiği projeye sadece 30 kuruluş başvurdu. Bunlardan 11'i Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. Güvenli gıda sunduğu belgelenen işletmelere Beyaz Bayrak ve Berat Belgeleri yapılan törenle teslim edildi.

Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, törende yaptığı konuşmada, projenin kendi konsepti içerisinde Türkiye'de ilk olma niteliği taşıdığını belirtti. Gıda güvenliğinin sadece yasalarla çözülebilecek bir sorun olmadığını ifade eden Erçin, "Maksimumum standartları yakalamanın yolu gönüllük ve sorumluluk esasına dayalı bir bilincin oluşmasını sağlamak ve desteklemektir. Beyaz Bayrak projesi bunu hedeflemiştir" dedi.
Erçin, projenin amacının; teknik ve hijyenik yönden mevzuatta belirtilen koşulların üzerinde, özel bir gayret gösteren gıda işyerlerini belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de teşvik etmek olduğunu kaydetti.
Antalya Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler ise projeye başvuru şartlarının çok ağır olduğunu, bu nedenle başvuruların az olmasının doğal olduğunu söyledi. Demirciler, "Gıda, bir insan hakkı olayıdır. Sağlıklı beslenmek en temel insan hakkıdır" dedi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen ise, turizmde gıda güvenliğinin önemine dikkat çekti. Turizmde kalitenin turiste güvenli gıda sunmaktan geçtiğini savunan Özgen, "Bu nedenle Antalya'da gıda denetimlerine azami titizlik gösterilmeli. Antalya'da 9 otel, 1 restoran ve 1 hızlı yemek yerinin Beyaz Bayrak alması son derece yetersizdir" diye konuştu.
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Orhan Tolunay da, gıda güvenliği konusunda daha fazla adım atılması gerektiğini vurguladığı konuşmasında, binden fazla konaklama tesisinin olduğu Antalya'da Beyaz Bayrak sayısının daha fazla olması gerektiğini ifade etti.
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu ise, 10 binin üzerinde gıda işletmesinin faaliyet gösterdiği Antalya'da 11 Beyaz Bayrak'ın çok az olduğunu vurguladı. Özçulcu, "Beyaz Bayrak'ların istenildiği değil, almayanların istisna olduğu günleri görmek istiyoruz" dedi.
Beyaz Bayrak alan işletmeler şöyle: "Riva Grubu'na ait; Riva Diva, Riva Donna, Riva Club N, Riva Zena, Riva Costa, Papillon Grubuna ait; Papillon Muna, Papillon Aysha, Cornellia Delux Resot, Mc Donalds, Silence Park Resort ve Özdoyum Restaurant"

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.