Gıda Hattı

Güneydoğulu Kadın Organik Tarım Öğrenecek

6 Şubat 2008, 16:53
Paylaş

Güneydoğu’ya yatırım çekecek GAP Kalkınma Platformu’na seçilen ilk iş kadını olan Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, adı töre cinayetleri ile anılan Güneydoğu kadınını iş sahibi yapacak

GAP ‘a yatırım çekecek GAP Kalkınma Platformu ‘na seçilen ilk iş kadını olan Aynur Bektaş , adı “intihar ve töre cinayetleri” ile anılan Güneydoğu kadınını iş sahibi yapacak. Hey Tekstil ‘in sahibi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) Kadın Girişimci Kurulu Başkanı olan Aynur Bektaş , Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ‘in de aday göstermesi üzerine, Güneydoğu Kalkınma Platformu üyesi seçildi. Güneydoğu bölgesi için devlet, siyasetçi ve özel sektörün bir araya gelmek zorunda olduğunu vurgulayan Bektaş , “Buna inanarak bir çağrıda bulundum; işçisi olan bize haber versin, oraya yatırıma hazırım dedim. Kastamonu ‘da açtığımız fabrikada 300 kişiyi istihdam ediyoruz. Batman Valisi de yer gösterdi, şu anda Batman ‘da atölyede 150 işçi çalışıyor, bu ayın sonunda 250’ye çıkacak. İlk etapta 6 milyon dolarlık yatırım yapacağım. Fabrikada 1000 kişi çalışacak” diye konuştu. Bektaş , şöyle dedi: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu ‘da bırakın girişimciliği, kadının çalışabileceği alan yok. Töre cinayetleri ve intiharlarla anılıyorlar. Öncelikle kadınları evden çıkarıp çalışma hayatına sokmalı sonra girişimci yapmalı. Kadını iş sahibi yapacak sektörler ise tarım ve tekstil.”

Batman ‘da kadın çalışma oranının yüzde 80 olduğuna dikkati çeken Bektaş , “Batman ‘daki atölyede çalışan sayımızı 250’ye çıkaracağız; 4 bin kişi başvurdu. Anadolu ‘da kadın çalıştırılmaz diye bir şey yok. Şu an bizde kadının birisi çalışıyor, kocası evde çocuklara bakıyor. Yeni eleman alırken kadınlara ağırlık vereceğiz “ dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.