Gıda Hattı

Güneydoğu şaraplarına iki madalya

2 Haziran 2008, 16:56
Paylaş

Doluca Şarapçılık tarafından Güneydoğu'ya özgü üzümlerle üretilen "Karma Serisi" şarapları, Syrah du Monde 2008 ve International Wine Challenge 2008 yarışmalarında iki gümüş madalyayla ödüllendirildi.

Geçen yıl piyasaya sunulan "Karma Serisi" şarapları dünyanın birçok yerinde üretilen "shiraz" türü üzümlerle, özellikle Güneydoğu bölgesinde üretilen Boğazkere'nin uyumunu içeriyor. "Karma Shiraz Boğazkere 2006" şarabı Fransa'da bir süre önce gerçekleştirilen Syrah du Monde'da, 2005 üretimi "Karma Merlot-Boğazkere" ise İngiltere'de düzenlenen IWC (International Wine Challenge) 2008'de gümüş madalyaya layık görüldü.

18 ülke katıldı

Bir yıl boyunca 225 litrelik Amerikan ve Fransız meşe fıçılarda yıllandırılan Karma Shiraz Boğazkere, uzun süren doğal renklenme işleminin sonucu olarak koyu kırmızı bir renge sahip bulunuyor. Ürün, vanilya, kahve, kavrulmuş fındık, kuru erik ve çikolata lezzet ve aromalarını çağrıştırırken uygun saklama koşullarında rekolte tarihinden itibaren 7-8 yıl saklanabiliyor. Diğer ödüllü Karma Merlot-Boğazkere şarabı ise Diyarbakır yöresine özgü toprak ve iklim özelliklerini taşıyor.

18 ülkenin katıldığı yarışmada Bulgaristan iki, Romanya, Slovenya, Macaristan gibi ülkeler birer şaraplarıyla gümüş madalya aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.