Gıda Hattı

GÜBRETAŞ, verim artışı için üreticilerin yanında!

11 Ocak 2021, 17:16
Paylaş
GÜBRETAŞ, verim artışı için üreticilerin yanında!

Bilinçli tarım faaliyetleriyle Türkiye’deki tarımsal eğitimin yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayan GÜBRETAŞ; ‘Model Üretim Alanları’ projesiyle de üreticiler için verim artışı örnekleri ortaya koymaya devam ediyor.

2020’de yapılan uygulamalarda yine ülke ve bölge ortalamasının üzerinde sonuçlara ulaşan şirket; bu yıl daha fazla noktada farklı bitkiler için model üretim alanları oluşturmayı hedefliyor.

GÜBRETAŞ’ın Türkiye genelinde tarımsal verimliliği artırmak amacıyla özellikle son 15 yılda yoğun şekilde yürüttüğü bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerinde, üreticilere toprak analizi, bilinçli bitki besleme, bilinçli tarım teknikleri gibi konularda eğitimler ve tarımsal danışmanlık hizmetleri verilmeye devam ediliyor.

Salgın döneminde çiftçilerin ihtiyaç duyduğu her türlü kimyevi gübreyi kesintisiz şekilde temin ettiği belirtilen şirketin, bir yandan da model üretim alanı gibi uygulamalarıyla çiftçilerin yanında olmayı sürdürdüğü açıklandı.

“Tarıma katma değer sağlıyoruz”

Şirketin üreticiler arasında doğru tekniklerin yaygınlaşmasına yönelik projeleriyle tarımsal bilinçlenmeye katkı sağladığını belirten Genel Müdür İbrahim Yumaklı; “Şirket olarak kuruluşumuzdan beri koruduğumuz verimliliği artırma misyonu doğrultusunda, ürünlerimizle ve çiftçilere sunduğumuz hizmetlerle tarıma katma değer sağlıyoruz.

Bu çerçevede uzman ziraat mühendislerimiz, Türkiye’nin dört bir yanında üreticilere ulaşarak farklı yöntem ve kanallarla ücretsiz tarımsal danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyorlar. Bu çalışmalarla her zaman ve her yerde üreticinin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Model alanlarda yüksek verim artışları sürüyor

GÜBRETAŞ’ın ülke tarımının gelişimi için sosyal fayda sorumluluğuyla da hareket eden bir şirket olduğunu vurgulayan Yumaklı; “Sadece yenilikçi ürünler geliştirip bunları üreticilere ulaştırmakla yetinmiyoruz.

Aynı zamanda farklı illerde önder üreticilerle yaptığımız işbirlikleriyle bilinçli tarım örnekleri ortaya koyarak, yüksek verime ulaşmanın nasıl mümkün olabileceğini de gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Bu çerçevede 2017’ye kadar her yıl 4-5 yerde yapılan model üretim alanı çalışmalarını son 3 yılda hızla arttırdıklarını belirten Yumaklı; “Tarımda somut örnekler görmenin ve göstermenin, etkili bir farkındalık sağladığına inanıyoruz. Son yıllarda üreticilerin bizzat arazide gözlemleyerek bilgi edinme yöntemine ilgisinin artması da bunu destekliyor.

Bu nedenle model üretim alanı sayımızı yıldan yıla artırıyoruz. 2018 yılında ülkemizin 18 farklı yerinde kurduğumuz ve 2019’da sayısını 27’ye çıkardığımız GÜBRETAŞ model üretim alanlarını, salgına rağmen 2020 yılında ülkemizin 29 noktasına ilaveten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki 2 yerle birlikte toplamda 31’e yükseltmiş olduk” diye konuştu.

Geride kalan yılda mısırdan zeytine, fındıktan şeker pancarına ülkemizde yaygın yetiştirilen toplam 16 farklı tarımsal ürün için model üretim alanları kurduklarını hatırlatan Yumaklı, salgının getirdiği zorluklara rağmen bu deneme arazilerinde yine üreticilerin yüzünü güldüren hasatlar gerçekleştirildiğini söyledi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.